Od dzisiaj wszystkie nowe samochody same powiadomią służby ratunkowe o wypadku

Wraz z początkiem kwietnia, każdy sprzedawany nowy samochód, będzie musiał być wyposażony w urządzenie, które same powiadomi służby ratunkowe o wypadku. Podobne rozwiązanie zaczęło obowiązywać w całej Unii Europejskiej.

Każdego dnia na naszych drogach dochodzi do wielu wypadków. Dla osób poszkodowanych niezwykle ważne jest, jak najszybsze przybycie służb ratunkowych. W wielu przypadkach może to uratować im życie. Są też takie zdarzenia, kiedy przez wiele godzin ranni oczekują na pomoc. Jedno z nich miało miejsce niedawno na budowanej trasie S17 Lublin – Warszawa. Rozbite auto znaleziono dopiero rano, a kierowca już nie żył. Dlatego też z dniem 31 marca weszło w życie rozporządzenie, które nakłada na producentów samochodów montowanie w nich urządzenia, które w razie wypadku samo powiadomi służby ratunkowe.

System eCall od dzisiaj musi być montowany w każdym nowym samochodzie osobowym i dostawczym. Opiera się on na urządzeniu, które cały czas monitoruje pozycję pojazdu. W przypadku wystąpienia zdarzenia drogowego, czujniki przekazują sygnał do urządzenia, które automatycznie połączy się z najbliższym centrum powiadamiania ratunkowego, gdzie wyśle komunikat o wystąpieniu wypadku. Znajdzie się w nim godzina, pozycja GPS, lokalizacja z określeniem drogi i najbliższej miejscowości, jak też dane o pojeździe i ilości znajdujących się w nim osób.

Co ważne, kierowca będzie też mógł samodzielnie aktywować urządzenie, w przypadku kiedy np. źle się poczuje a nie jest w stanie zadzwonić po pomoc. Tak samo kiedy dojdzie do zderzenia, a nie będzie w nim osób rannych, jest możliwość jednym przyciskiem odwołania alarmu. Jednak żeby na każdą kolizję nie musiała przyjeżdżać straż pożarna i karetki pogotowia ratunkowego, operator centrum powiadamiania ratunkowego będzie weryfikował automatyczne zgłoszenia, poprzez próbę kontaktu z kierowcą. Jeżeli nie przyniesie ona skutku, dopiero wtedy na miejsce zostaną skierowane służby ratunkowe.

Jak wyjaśniają specjaliści, dzięki temu rozwiązaniu, pomoc do ciężko rannych dotrze nawet kilka minut wcześniej, a dzięki temu liczba ofiar ma się zmniejszyć.

(fot. lublin112)
2018-04-01 09:39:40

Zobacz również

11 komentarzy

 1. LPEC zrobił prima aprilis mieszczanom Czubów i do 17 nie będzie cieplej wody. Brawo Wy!

 2. Województwo Lubelskie

  Dzisiaj Prima aprilis-dobry żart. Zdrowych pogodnych świąt wielkanocnych oraz mokrego dyngusa.

 3. Województwo Lubelskie

  Zdrowych spokojnych i wesołych świąt oraz mokrego śmigusa dyngusa

 4. Widać jak słuchacie wiadomości????
  Z tym powiadamianiem 112 akurat jest prawda.Dotyczy nowych aut .

 5. to trzeba bedzie to demontować, proste

 6. Ilu ludzi umrze , bo karetka poleci do blondyny(na) co podrapał maskę? Kto zapłaci za ten wymysł UE? Czy będzie można obciążyć cięcia, który ściągnie karetkę bo mu lusterko odpadło ? Paranoja i szpiegostwo, inwigilacja . Są naklejki na kamery w telefonach , a teraz będą naklejki na mikrofony, które chuk wie kiedy będą nas podsłuchiwać … apropo : każdy kto ma nawigację sterowana gestami ma w niej kamery skierowane do środka , które są online prEz SIM wbudowany w aucie !! Koniec dłubania w nosie incognito 🙂

 7. i koleżanka loda nie zechce zrobić:)

 8. I dobrze. Niech jeszcze wejdzie przepis, który zakażę jazdy samochodami powyżej 10 lat i będzie pięknie! Nie obraziłbym się również gdyby następny rząd zrobił coś z tymi pseudo klasykami, które już dawno nie spełniają żadnej normy. Najlepiej od razu odesłać je na złom, nawet jeśli jeżdżą tylko okazjonalnie. Dla mnie nie ma czegoś takiego jak klasyk, to jest tylko stary odpicowany gruchot nad którym spuszczają się fanatycy innych starych gruchotów.

 9. Jeśli ja kupię nowe auto na pewno to zaraz wyłączę

 10. kolejny system do inwigilacji, ile % wypadkow wymaga wzywania sluzb?! ogromna wiekszosc to blache kolizje, glupota, system do nabijania kasy, bo policja przyjedzie nie po to zeby pomoc tylko jeszcze mandat dowalic i dowod zabrac i zeby kolejna kase wywalic na przeglad, choc przeciez i tak wiadomo ze trzeba naprawic auto po wypadku.

  no ale zawsze mozna uciac kabel anteny GSM i skrecic kable i nigdzie nie zadzwoni bo zasiegu nie bedzie 😀

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Pobiegnij leśnym szlakiem w szczytnym celu
Wyprawa – „Uroczyska pogranicza zapomniane cmentarze Polesia”
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Spotkanie autorskie z Joanną Brodzik – „Umami. Opowieści i przepisy”
European Teqball Tour w Chełmie (wideo)