690 680 960

Dzisiaj rozpoczyna się protest pracowników Inspekcji Transportu Drogowego

Pracownicy Inspekcji Transportu Drogowego od 9 lat czekają na podwyżki uposażeń. W poniedziałek rozpoczną ogólnopolski protest ostrzegawczy, później zapowiadają manifestację w Warszawie.

Inspekcja Transportu Drogowego w dniu 15 maja 2017 r. uchwałą Rady Krajowej Związku Zawodowego Inspekcji Transportu Drogowego rozpoczyna tygodniowy protest ostrzegawczy w związku z brakiem procedowania ustawy o inspekcji transportu drogowego oraz braku realnych podwyżek od 9 lat. Protest polegać będzie na niezwykle skrupulatnych kontrolach przestrzegania wszystkich regulacji obowiązujących w transporcie drogowym.

Od ponad 12 miesięcy czeka na rozpoczęcie procesu legislacyjnego ustawa o inspekcji transportu drogowego, która wzorem służby celnej nadaje inspektorom uprawnienia służb mundurowych. W chwili obecnej, inspektorzy wykonują swoje czynności w ramach służby cywilnej, co uniemożliwia im wykonywanie obowiązków poza godzinami pracy urzędu.

Obecnie na ITD nałożono nowe obowiązki wynikające z ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów, których inspektorzy nie są w stanie wykonywać w ramach służby cywilnej. Inspektorzy Transportu Drogowego od 9 lat nie mieli rewaloryzowanych płac, co głośno manifestowali w Warszawie w październiku 2015 r.

Od tamtego czasu rząd nie podjął żadnych działań mających na celu zatrzymanie pauperyzacji zawodu Inspektora ITD.

Na spotkaniu pod koniec kwietnia przedstawicieli ITD z Ministrem Infrastruktury i Budownictwa Andrzejem Adamczykiem padło zapewnienie o podjęciu starań o zabezpieczenie środków finansowych na podwyższenie dochodów w najbliższym roku budżetowym. W związku z przeciągającym się procesem transformacji inspektorów transportu drogowego z urzędników na funkcjonariuszy, zmuszeni są zaprotestować, co na jesieni 2017 roku może oznaczać protest ciągły, który przeniesie się do Warszawy.

2017-05-15 07:59:58
(fot. lublin112.pl)

14 komentarzy

 1. „Protest polegać będzie na niezwykle skrupulatnych kontrolach przestrzegania wszystkich regulacji obowiązujących w transporcie drogowym.”
  Czekaj, czekaj,to jak do tej pory wykonywali swoje obowiązki służbowe?

  • No właśnie to można rozumieć że teraz po łebkach pracowali? Dziwna forma protestu. Skuteczniejsza praca

  • pewnie chodzi o to, że będą tak skrupulatnie wszystko kontrolować, że na jedno auto im zejdzie 2h zamiast np. 20min.

 2. ciekawe ile taki krokodylek wyciąga w miesiącu??

 3. Protest niech polega na: oflagowaniu pojazdów, wręczaniu ulotek kierowcom, niekaraniu kierowców tylko pouczeniu itp . A jak mają bardziej kontrolować i tak zaszczutych szoferów to ja takiego protestu nie uznaję!

 4. Paweł .......

  Miało ich dziadów nie być

 5. Niech zaczną od złomów mpk!!

  • Busiarze jeżdżący np do Świdnika mają o wiele gorszy tabor i od nich właśnie bym zaczął. Jadąc jako pasażer wielokrotnie widzę na przykład ulicę w dziurach podłogi, czy czuję smród spalin. Korozja widoczna z daleka i NOTORYCZNA zmiana ustalonej trasy. Poza tym zabieranie ludzi gdzie popadnie (nawet na środku skrzyżowania). Nietrzymanie się rozkładów jazdy i tak dalej….
   Wielu ludzi dziwi to że trwa to od tylu lat….

 6. Jedno jest pewne, nie daj Boże podczas protestu być kontrolowanym.

 7. o bedzie protest czy w końcu się za robotę „skrupulatnie wezmą” ? Kogo to ma poruszyc? Jeszcze bardziej zniechęcić przeciętnego obywatela ? Niech zaczną od sprawdzania przewozów zbiorowych Na PKS moga godzinami złomy kontrolować. Poza tym tą cholerną linie 88 ze świdnika. która jeździ na nielegalu już od dłuższego czasu i nikt nic nie może im zrobić. Albo nie chce. To może w ramach protestu niech ich uporczywie ścigają ?

Kursy walut

 • USD 4.4827zł -0.63%
 • GBP 5.4185zł -0.57%
 • EUR 4.6835zł -0.1%
 • CHF 4.7555zł -0.36%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi