Dzisiaj mieszkają na wsi, jutro obudzą się w mieście. Od nowego roku w naszym regionie przybędzie nowe miasto

Przed laty stracili prawa miejskie za karę, gdyż brali udział w powstaniu styczniowym. Padła propozycja, aby postarać się o ich odzyskanie i wraz z nowym rokiem, formalnie będą mieszkać już w mieście.

Od 1 stycznia na mapie województwa lubelskiego pojawi się kolejne miasto. Po długich staraniach władz gminy Józefów nad Wisłą, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zadecydowało o przywróceniu miejscowości praw miejskich. Józefów był miastem od 1687 roku, kiedy to prawa te nadał król Jana III Sobieski. Jednak 150 lat temu władze carskie postanowiły o odebraniu praw miejskich. Decyzja ta była karą dla mieszkańców za udział w powstaniu styczniowym.

Dwa lata temu Młodzieżowa Rada Gminy zaproponowała, aby na 330. rocznicę nadania praw miejskich, postarać się o ich przywrócenie. Argumentowano to posiadaniem do tego warunków, jak też licznymi walorami turystyczno – przyrodniczymi. Pomysł zyskał aprobatę Rady Gminy i rozpoczęto odpowiednie kroki w tym kierunku. W końcu w połowie b. r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało pozytywną decyzję na ten temat.

Zmiana statusu nie wszystkim mieszkańcom się jednak spodobała. Wystąpiono nawet z propozycją referendum w tej sprawie a nawet z wnioskiem o odwołanie wójta i rady gminy. Tłumaczono to tym, że konsultacje społeczne, jakie przeprowadzono na początku roku, nie były do końca uczciwe. Kiedy władze gminy zauważyły, że nie ma zainteresowania mieszkańców, radni mieli jeździć i zbierać podpisy popierające projekt przywrócenia praw miejskich. Urna nie była zaplombowana a pod protokołem podpisali się tylko pracownicy gminy.

Razem z Józefowem nad Wisłą, od nowego roku prawa miejskie uzyska sześć innych miejscowości w całym kraju. Pięć z siedmiu nowych miast miało już ten status w przeszłości. Jak podkreśla resort spraw wewnętrznych i administracji, uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może przynieść jej także wymierne korzyści, na przykład zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej, a także możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich. Wraz z początkiem 2018 r. w naszym kraju będzie 930 miast.

(fot. Józefów nad Wisłą)
2017-12-31 13:45:04

Zobacz również

32 komentarze

 1. A kiedy w końcu Dys otrzyma prawa miejskie???

 2. To jest farsa. Tworzenie chorych aglomeracji,tylko z nazwy dzięki wsiom.
  Oraz nadawanie wsiom praw miejskich.

  • Do Hamburga pijesz??
   Też nie trawie tej wsi!!

  • Farsa to jest taki tok rozumowania. Tego typu decyzji nie ma sensu tłumaczyć ludziom którzy nie rozumieją ich sensu bo i tak to do nich nie dotrze. Tak samo jak bez najmniejszego sensu jest dywagowanie o sensowności Powstania Warszawskiego lub jego braku, tudzież dyskusja nt. zmiany nazw ulic do tej pory nazwanych imieniem komunistycznych działaczy – dyskusja równie bezprzedmiotowa i bezsensowna co durna. Po wyparciu Niemców z Lublina można było równie dobrze pozostawić nazwę Adolf Hitler Platz zamiast zmieniać ja na Plac Litewski – tak samo głupia biurokracja idąc tym tokiem rozumowania. Pozdrawiam serdecznie i życzę nieco więcej refleksji na tego typu tematy w nowym roku.

   • Rozumieją, ale normalni ludzie myślą pragmatycznie… bo za prawami miejski idą i obowiązki (większe podatki opłaty za wodę, utrzymanie większej osób w administracji itp).. a o poziomie kultury i rozwoju cywilizacyjnego nie świadczy sam polityczno-biurokratyczny akt „nadania”… Oczywiście rozumiem, że dal Ciebie ważniejsza jest mitologia… ale na szczęście nie Wy decydujecie czy dyskusja o słuszności takich „aktów „jest bezprzedmiotowa”.. tylko społeczeństwo… na tym polega demokracja..!!!! Choć Wy obecnie robicie wszystko by pozbawić społeczeństwa głosu i możliwości dyskusji… przyznam, że całkiem dobrze wam idzie..!!! „Nikt nie wmówi wam że czarne jest czarne”… tak to szło..?

   • Coto za bełkot? Jaki Hitler platz? A może Stalin Platz. Stalingrad?? Nikt niechce wieśniaków , już miasta są Itak ich pełne.no chyba oprócz nich samych. Pozdro.

 3. No i super, teraz będą mogli urządzać jarmarki.

 4. Kiedy 535d, podkreślam „d” odejdzie do lamusa.

 5. Żaden to „bonus ” dla mieszkańców .Życie na wsi w sensie opłat zwykle jest tańsze niż w miescie …ciekawe czy ktoś pytał mieszkańców czy chcą

  • Mieszkańcy nie chcieli, ale Jaśnie nam panujący Pan Wójt (dążący po trupach do celu) miał to w głębokim poważaniu!!!

   • Przypadkiem, nie ludzie wybrali sobie wójta z PSL? Dla niego wiejskie koryto okazało się zbyt małe. Przy miastowym, większe profity i dla kolegów się znajdą. Było go przypilnować przy referendum a tak po rybach. Tam gdzie sitwa rządzi, głos mieszkańców się nie liczy.

  • Dokładnie. Ciekawe czy władze Józefowa na Wisłą już policzyły ile więcej wyciągnął od mieszkańców po nadaniu praw miejskich. I kiedy nastąpią pierwsze podwyżki.

 6. Dla mieszkańców żaden bonus ,tylko pewnie wzrost kosztów utrzymania … to fakt ..ale urzędników nowych przybędzie …ich armia ciągle rośnie , ma się dobrze i dba o to żeby nie zabrakło im roboty

 7. Gdzie jest Dys? Tak nie patrząc na mapy.

 8. A swidnik to lsw czy lsd?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Ostatni mecz sezonu!
Zbiórka elektrośmieci w szczytnym celu. Akcja wesprze leczenie Amandy z Lublina
Słodka Paka dla Dzieciaka
Charytatywny Piknik Rodzinny na leczenie Paulinki Tarasiuk
V Międzynarodowy Dzień Slow Joggingu w Ogrodzie Botanicznym UMCS