Dzikie zwierzęta na drogach. Było o krok od wypadku

Poruszając się drogami wiodącymi przez tereny leśne, należy zachować szczególną ostrożność. W każdej chwili na jezdnię mogą wybiec dzikie zwierzęta.

Jeden z naszych czytelników podróżując wczoraj wieczorem drogami wojewódzkimi nr 819 i 820 z Parczewa do Łęcznej, dwukrotnie napotkał na swojej trasie łosie. Najpierw za miejscowością Rogóźno, później już przed Łęczną. Tylko baczne obserwowanie drogi jak też pobocza, sprawiło, że w porę zatrzymał pojazd i nie doszło do wypadku.

W województwie lubelskim jest wiele miejsc, w których na drogach często można spotkać dzikie zwierzęta. Sarny, łosie czy też dziki przemieszczają się szukając pożywienia, walcząc o swoje terytorium czy też w poszukiwaniu partnerów. Niejednokrotnie drogi znajdują się na szlakach ich naturalnych migracji. Zwierzęta zbliżają się na niebezpieczną odległość do jezdni, często zaś wbiegają wprost pod koła pojazdów, starając się za wszelką cenę przejść na drugą stronę jezdni.

Tymczasem skutki zderzenia z dzikiem czy sarną a przede wszystkim z łosiem mogą być katastrofalne. Każdego roku dochodzi do wielu tego typu wypadków, niektóre z nich kończą się tragicznie w skutkach. Najgroźniejsze są wypadki z udziałem łosi. Zwłaszcza że zwierzęta te nie boją się ludzi i są niezwykle ciekawskie. Często się zdarza, że gdy łoś wyjdzie na drogę, to potrafi na niej stać dosyć długo, nie zwracając zbytniej uwagi na najeżdżające pojazdy.

Widząc dzikie zwierzęta przy drodze należy zwolnić i użyć klaksonu. Co ważne, nigdy nie należy włączać długich świateł. Warto również obserwować pobocze, zwłaszcza w miejscach, gdzie znaki ostrzegają o możliwości występowania dzikiej zwierzyny. Czasami niepozorny błysk w rowie okazuje się odbiciem świateł w oczach zwierząt. Gdy natomiast już dojdzie do zderzenia, należy zabezpieczyć miejsce, włączyć światła awaryjne, ustawić trójkąt ostrzegawczy i zadzwonić po policję. Warto także pamiętać, by nie dotykać zwierzęcia.

(fot. lublin112)
2016-04-17 13:29:30

24 komentarze

 1. Dziwne trochę, dosyć późno go zobaczył…warto mieć dobre światła w samochodzie albo chociaż żarówki. Ja na swoich widzę niekiedy zwierzę z blisko pół kilometra…

 2. a innych oslepiasz

  • Sugerujesz, że jeśli chce się coś widzieć w nocy, to reflektory muszą być ustawione źle? Tym samym prawidłowe ustawienie świateł gwarantuje, że widzimy mało co i jedziemy po omacku? Bo ja na przykład zgodzę się z Tomekkk, że odpowiedni stan reflektorów (tj. nie wypalone odbłyśniki, czyste soczewki itp), do tego dobre żarówki potrafią prawidłowo oświetlić drogę w nocy, zachowując jednocześnie prawidłowe ustawienie świateł. Podstawą jest zainteresować się tematem i nie podchodzić z myślą „oby coś świeciło”, tylko z myślą „ma być tak, żeby wszystko było dobrze widoczne”. Ja wyszedłem z takiego założenia i nie narzekam na jakość moich świateł, mimo że nie posiadam ksenonów, ledów, i innych takich. Inni też jakoś nie narzekają, bo dotąd nikt mi długimi nie mrugał, ani z drogi nie zjeżdżał. A ja pieszych i zwierzęta widzę z dużej odległości, która pozwala na szybką reakcję (no pół kilometra to nie – chyba, że na długich)

 3. Niewiele brakowało do 10 55 , zwierzaki powinny biegać w kamizelkach po za terenem zabudowanym ; )

  • U zarania motoryzacji przed nadjeżdżającym automobilem biegł „umyślny”, który ostrzegał wszystkie zwierzęta i przy okazji ludzi.
   A teraz, kiedy automobile mkną często na oślep ile fabryka dała i co mechaniczne konie wyskoczą – nima innej rady ino gały wyrapiać. 😳

 4. jechał około … 120 km/h na godzinę (raczej mniej, to nie jest precyzyjny pomiar z filmu), to i tak dobrze że nikomu się nic nie stało (ciemno, las, wiadomo że należy spodziewać się zwierząt).

  • jest ciemno, są znaki, więc trzeba dostosować prędkość, a wtedy prawdopodobieństwo trafienia w łosia jest o wiele mniejsze

 5. jeżeli już dojdzie do potrącenia zwierzyny, to weź siekierę, dobij, zadzwon po kolegów a nie po policję, zabierzcie sarne dzika czy innego łosia i cieszcie się zapasem miesa na kilka miesięcy, jak przyjedzie policja to zabierze dowód rejestracyjny a odszkodowania i tak nie dostaniesz…..

  • Taa… zwłaszcza dzika z trychinami, lub sarnę czy łosia z motylicą.

  • Ta albo ciesz sie włośnicą. Bez badania miesa lepiej nie ryzykowac jakimis chorobami. A jak juz badasz tego typu mieso, to musisz zglosic sie do weterynarza, a bez informacji skad je masz nie wystawi ci kwitka, a jezeli mieso jest z potracenia to jeszcze ci problemow narobi ze nie zgłoszone. A w kulki nie polecisz, chyba ze jestes mysliwym i byl odstrzal konkretnej zwierzyny w tym czasie, to bys powiedzial ze upolowales w innym wypadku zapomnij.

 6. @Andrzej: niestety nie mogę Ci napisać jakie mam oświetlenie, bo nie wypowiadam się na te tematy. Wolę pozostać anonimowy.;) Ale tak jak mówię, na długich światłach spokojnie widzę przedmioty, ludzi i zwierzęta z około 500 metrów.

  • Gowno prawda. Z 500 metro to moze odblask zobaczysz… Albo latarke a widziales kiedys losia z latarka?

 7. długie swiatla sie wlącza a nie jedzie na krotkich po lasach w ciemnicy. Ja załozyłem sobie zestaw HID do H4 i wszytsko widze w końcu

 8. Łosie są wszędzie. Pacz w lusterka

  Pomiędzy piaskami a Rybczewicami to juz standard.. Światła nawet długie nie wiele dadzą jak zwierzę wpada na drogę nie wiadomo kiedy i skąd… Już 3 razy tak miałem i tam wolno jadę…

 9. A jakim DVR było to kręcone? Pytam, bo sam się przymierzam do takiego sprzętu, a jak widzę to ten w nocy sprawdził się raczej przeciętnie.

 10. Cóż to za jednorożec?

 11. Może czas najwyższy pomyśleć o jakiś siatkach odgradzających jezdnie …

 12. a ja jadę w nocy za TIRem . w razie zcego to on przemieli losia albo jelenia a nie moja osobówka

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9121zł -0.46%
  • GBP 4.9186zł -0.3%
  • EUR 4.3859zł -0.1%
  • CHF 4.0635zł -0.95%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online