Dzięki czujności pracownicy banku 86-latek nie stracił 50 tys. złotych

Wczoraj w Lublinie oszuści próbowali wyłudzić od 86-letniego mężczyzny znaczną sumę pieniędzy. Dzięki przytomności pracownicy banku staruszek nie stracił 50 tys. zł.

Wczoraj po raz kolejny oszuści zaatakowali w Lublinie metodą „na policjanta”. Do 86-latka zadzwonił mężczyzna podając się za policjanta i poinformował, że na terenie Lublina działa grupa przestępcza oczyszczająca konta bankowe.

Oszust wypytał staruszka o konta i lokaty bankowe oraz o pieniądze na nich się znajdujące. Później poinformował, że musi udać się do banku i wypłacić wszystkie oszczędności, bo inaczej padnie ofiarą oszustów.

Mężczyzna udał się do banku, rozmawiając cały czas z nieznajomym przez telefon komórkowy. Tam wypłacił 50 tys. złotych. Z tymi pieniędzmi udał się do wskazanego przez rozmówcę banku mieszczącego się przy ul. Zana, by tam założyć konto i wpłacić całą kwotę.

W trakcie zakładania konta 86-latek cały czas rozmawiał przez telefon. Do obsługi konta zaś podał nie swój numer telefonu. To wzbudziło podejrzenia pracownicy banku, która zorientowała się, że starszy mężczyzna rozmawia z oszustem.

Przejęła od niego telefon, wtedy rozmówca podał, iż jest wnuczkiem 86-latka i podał swój numer telefonu po czym się rozłączył. Dzięki właściwej reakcji pracownicy banku mężczyzna nie padł ofiarą oszusta i nie stracił wszystkich swoich oszczędności.

2018-01-17 15:21:20
(fot. Policja Lublin)

Zobacz również

24 komentarze

 1. Szkoda tylko tej pracy policjantów,bo później efekty widać.

  • Ale brawo dla Pani z banku. Zanim policja wpadnie na nich to jeszcze nie jeden przekręt będą chcieli zrobić. Po ostatniej aktywności widać, że to jakaś nowa ekipa w naszym mieście. Jednych wyłapią, drudzy rewir przejmują.

 2. należy sie 10 procent znaleznego tej pani

 3. Naiwne te Dziadki i Babcie..!!

 4. Ostatnio byłam w banku a tam staruszek pyta kiedy może przyjść i wpłacić 30 tys. He he ….

 5. No i co dalej? Czy sprawa trafiła na policję? Chyba wszystkie numery telefonów są już rejestrowane. Nie da się namierzyć tego patusa?

  • Uwierzyłeś w tą propagandę, że będzie bezpieczniej? Nie ma problemu z kupnem numeru zarejestrowanego na słupa, albo po prostu z innego kraju, gdzie rejestracja nie jest wymagana. W tym chodziło tylko o większą inwigilację obywateli przez służby. Telefon można namierzyć bez względu na to czy jest zarejestrowany czy nie.

   • Ta propaganda rzeczywiście nic nie zmienia. Ale tych numerów nie namierzysz tak szybko, ci oszuści mają na to swoje metody. Sam byłem świadkiem jak potrafią ładnie przekierować połączenie. Operatorzy oczywiście mają rejestr, mogą dojść do źródła, ale kto tak bez nakazu będzie szukał.

 6. Jak tak czytam o tego typu oszustwach ,to dochodzę do wniosku ze z wiekiem człowiek staje się bezmyślną istotą …tyle trąbią w wszelakich mediach o tego typy oszustwach i groch o scianę …jak dawali się robic tak nadal dają

 7. i dzięki Tej Pani:)) powinna zostać nagrodzona:)

 8. Kiedy jakies CBŚ zajmie sie procederem ujawniania stanu konta? Jakims niesamowitym fartem zawsze oszusci trzafiaja na dzianych starszych ludzi.

 9. Każda większa wypłata emeryta powinna zwrócić uwagę banku. Wystarczy że pracownik banku poinformuje takiego dziadka o oszustach i niech lepiej 10 razy pomyśli zanim wypłaci

 10. Zepsuła całą akcję. Trzeba było zadzwonić na policję niech go namierzają, a tu niby kontynuować proces zakładania konta, a nie przejmować telefon seniora. Ciekawe czy go chociaż złapią.

 11. Udało się zapobiec oszukania staruszka to super,dobrze ze pracownik banku wykazał się czujnością.Namierzyć i ująć sprawców to już trudniejsze zadanie dla policji.Wczoraj był artykuł na DW jak sąd takich właśnie potraktował…łagodnie to mało powiedziane.po 3 miesiące aresztu dla sprawców winnych wyłudzenia 125 tys. zł o ile dobrze pamietam.

 12. Takie oszustwa można zlikwidować jednym poleceniem dla pań w „okienkach ” banku …każda większa kwota wyplaty przez „seniora ” powinna być „delikatnie” wybadana przez panią w okienku ….nie jakieś naruszające poczucie prywatnosci pytania ,tylko nawet zwykłe niby żartobliwe stwierdzenie : „wie pan ,pani że jest dużo oszustw i wyłudzeń metodą na „wnuczka ” ? i podejrzewam ze było by szybko po problemie

  • i po jaki chu pracować? gdzie dostaniesz taką kase w 3 miesiace? a pieniadze „przepiłem” i ni mam.

 13. Podstawową rzecz to zlikwidować seniorowi telefon stacjonarny. Dzwonią wyłącznie na stare numery ze starych książek telefonicznych.
  Ewentualnie zmienić numer na nowy.

 14. Interesujące, skąd oszuści wiedzą, że starsza osoba ma duże oszczędności. Wygląda na to, że oszuści zatrudniają się również w bankach i przekazują informacje.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.6981zł -0.15%
  • GBP 4.9562zł 0.28%
  • EUR 4.4789zł 0.33%
  • CHF 4.1362zł 0.61%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach