Niedziela, 14 kwietnia 202414/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dziecko wjechało rowerem na przejście. Chłopiec został potrącony przez BMW (zdjęcia)

Do szpitala trafił ośmiolatek, który wieczorem został potrącony na jednym z lubelskich osiedli. Chłopiec wjechał rowerem na ulicę. Kierowca BMW nie zdołał zatrzymać pojazdu.

61 komentarzy

 1. Kierowca przed przejściem dla pieszych musi zachować się co najmniej tak jak przed skrzyżowaniem z drogą z pierwszeństwem przejazdu

  • Obywatelu pójdźmy dalej, przed każdym przejściem powinien być znak stop i szlaban, zatrzymujesz się sprawdzasz czy nie idzie pieszy, jak wolne wduszasz guzik szlaban się podnosi i jedziesz dalej. Taki sarkazm

  • Jak i dziecko pod opieką. Chyba że było na tyle duże że nie powinno jeździć po chodnikach. Jeśli jeździło po chodniku to powinno być pod opieką dorosłego…

 2. Obywatel to baran

  Obywatel, ty idź lepiej na leczenie. Po pozycji auta widać że nie jechało szybko bo zatrzymało się na przejściu i nie ma śladu opon, więc jechało bardzo wolno, po drugie pieszy nie zawsze ma pierwszeństwo na przejściu i on też musi się upewnić czy może bezpiecznie przekroczyć jezdnię.

  • Pieszy nie zawsze ma pierwszeństwo na PdP? Kiedy nie ma?

  • To, że są pewne obowiązki (nakazy, czy zakazy) nałożone na pieszego podczas przechodzenia przez jezdnie (bo pewne są) wcale nie oznacza, że pieszy na PdP pierwszeństwa nie ma. I to już od momentu wchodzenia – czyli kilka kroków przez samym wejściem.

   • Oj Franiu, zaszalałeś. Mylisz etap dochodzenia z etapem wchodzenia na przejście. Polacy nie zasługują na pierwszeństwo pieszego. Nie szanujemy się. Dlatego jest jak jest
    O fatalnych przepisach i infrastrukturze już nie wspomnę.

    • Franio nie czuje różnicy w etapach wchodzenia i dochodzenia, gdyż jest prawiczkiem. Wchodzi tylko na internet i dochodzi pisząc komentarze. Pokaż przepis który pozwala dorosłemu jeździć rowerem po przejściu ??

  • Oczywiście, że musi się upewnić. Ale to wcale nie zmienia zasad pierwszeństwa na PdP. Maszynista pociągu też musi zachować ostrożność na przejeździe, wcześniej użyć sygnału, obserwować przejazd, pilnować odpowiedniej prędkości itp. ale to, że jeżeli maszynista coś zrobi źle wcale nie sprawia, że samochód zyskuje pierwszeństwo przez pociągiem.
   Jeżeli pieszy zachowa się nieprawidłowo na PdP – to może za to mandat dostać. A sprawcą wypadku będzie kierujący pojazdem, bo nie ustąpił pieszemu na PdP.
   Pozostają jeszcze bardzo wyjątkowe sytuacje, gdzie pieszy może niespodziewanie, zza przeszkody, wybiec niespodziewania na PdP – wtedy to jest wtargnięcie i winnym potrącenia zostanie uznany taki pieszy. Ale to są bardzo wyjątkowe, i bardzo rzadko spotykane sytuacje. W 95% winny jest kierujący pojazdem.

  • To, że pieszy ma jakieś obowiązki na PdP ma na celu ochronę tego pieszego (żeby zachowywał się prawidłowo podczas przechodzenia przez jezdnie, bo jak nie to dostanie mandat) a nie zdejmowanie odpowiedzialności z kierującego.

 3. SUV w mieście. Takie auta (podobnie terenówki, dostawczaki czy ciężarówki) powinny mieć ograniczenie w obszarze zabudowanym do 30km/h. Choć tutaj to bez znaczenia – bo to i tak strefa [30].

 4. Franiu rowerem nie wolno przejeżdżać po przejściu dla pieszych. Czy dziecko posiadało kartę rowerową. Jeżeli nie to wina dziecka i rodziców.

  • „obserwator” kto cię takich głupot nauczył?
   Rowerem jechało dziecko mające 8 lat.
   Od kiedy takie dziecko nie może jechać rowerem po chodniku i PDP?
   Od kiedy dla takiego dziecka wymagana jest karta rowerowa?

   • Jeśli miało 8 lat i jechało po chodniku tylko miało prawo pod nadzorem rodziców… gdzie byli rodzice?

    • Kolejna „mądra inaczej”…
     Podaj mi przepis mówiący o tym, że dziecko mające 8 lat powinno mieć kartę rowerową.
     Podaj również przepis, że opiekunem dziecka w wieku 8 lat może być tylko i wyłącznie osoba pełnoletnia (a nie przykładowo siostra mająca lat 13).

     • Bredzisz jak potłuczony! Prosty przykład rodzice w domu pod wpływem alkoholu, i co najstarsze dziecko jest opiekunem młodszych ?

      • To udowodnij, że nie jesteś głąbem i podaj podstawę prawną.
       Po co szukać przykładów z rodzicami pod wpływem alkoholu.
       Uważasz, że wszystkie nieletnie dzieci chodzące same do szkoły powinny mieć opiekę osoby pełnoletniej?

       • Prawo o Ruchu Drogowym
        Dział I
        Przepisy ogólne
        Art. 2.
        18) pieszy – osobę znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej;

        jeżeli 13 latka jest dla ciebie dorosła to już pod inny paragraf podchodzi, i nie odwracaj kota ogonem.

 5. Czy po zmroku rower miał stosowne oświetlenie? Nie obwiniajmy kierowcy tylko rodziców dziecka.

 6. I dlatego jakby ktoś nie zauważył na drogach osiedlowych są ustawiane znaki strefa tempo 30 km/h, ale większość ma na to w gdzieś.

  Przydałaby się masowa akcja policji, oczywiście bez zapowiedzi medialnej, najpierw informowanie a potem surowe kary

 7. Przepisy jasno mówią, że każde dziecko do momentu ukończenia 10. roku życia może jeździć na rowerze wyłącznie pod opieką osób starszych, pełnoletnich. Po osiągnięciu 10 lat może poruszać się rowerem po drogach samodzielnie, ale pod warunkiem, że wcześniej uzyska odpowiednie uprawnienia, tj. zda egzamin i otrzyma kartę rowerową. Bez żadnych dodatkowych dokumentów mogą się poruszać na rowerze osoby powyżej 18. roku życia.

  Tyle w temacie

  • „Marek” podaj jakie przepisy mówią, że opiekunem dziecku w wieku 8 lat może być tylko osoba pełnoletnia?
   Tylko proszę o konkretny przepis i jego paragraf a nie jakiś cytat z artykułu lub komentarza 🙂

 8. Nowy rok szkolny ma już z głowy

  • polecam komentarz do PRD, ale szczególnie polecam korzystanie z organu znajdującego sie między uszami

 9. Art.33 prawo o RD.

 10. Nie lepiej by było zejść z roweru przed przejściem upewnić się że wolne i przeprowadzić rower. Niektórzy dorośli nie odróżniają przejazdów dla rowerów od przejść a co mowa taki 8 latek uczt się od dorosłych zrobił tak jak kiedyś zapewne rodzice.

Dodaj komentarz

Z kraju