690 680 960

Działkowcy są zrozpaczeni, Bystrzyca zalała ogródki. „Cała praca poszła na marne” (zdjęcia)

Stało się to, czego wczoraj obawiało się wiele osób. Rzeka Bystrzyca zalała tereny Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Kalina”.

Wysoki stan wody w rzece Bystrzycy sprawił, że zalane zostały ogródki działkowe przy ul. Zawilcowej w Lublinie. Woda dostała się również do wielu altanek.

Jak wyjaśniali nam działkowcy, którzy zaalarmowali nas o sytuacji, cała ich praca poszła na marne.

– Wiele osób uprawia tu owoce i warzywa. Każdą wolną chwilę poświęca się na pielęgnowanie tego skrawka ziemi. Teraz nie ma szans, aby cokolwiek zebrać – mówi pan Michał.

Na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Kalina” znajduje się 500 działek. Zalane są te, położone bliżej rzeki. Część, znajdujących się wyżej, ocalało. Jednak z uwagi na zalane drogi, do wielu z nich nie można się obecnie dostać.

(fot. lublin112.pl)

43 komentarze

 1. Popaprancom wszystko przeszkadza efekt przegranych wyborów.

 2. Działki ROD nie są własnością prywatną działkowców, a tylko je dzierżawią od Polskiego Związku Działkowców, mogą tam postawić tylko altanki (do 35 mkw łącznie z tarasem i do 5 m wysokości), tam nie można się budować!!! Kiedyś był też przepis, że altanka nie może być murowana, a tylko lekkiej konstrukcji z drewna. Zalanym działkowcom głównie chodzi o to, że ich praca całoroczna poszła na marne i wszystko, co posadzili jest już nie do uratowania (ubezpieczyć tego nie można, bo nie ma aktu własności). A bardziej należy zapytać, kto przydzielił ten zalewowy teren pod ROD? I tu działkowcy mogliby dochodzić roszczeń prawnych, że nie ma zrobionego odpływu, jeśli ten teren jest zalewowy, że narażani są na straty, kiedy Bystrzyca wyleje… Poza tym wszyscy wiemy, że tereny ROD są bardzo w strefie zainteresowania firm developerskich (działki mogą być zlikwidowane, jeśli jest taka konieczność), zwłaszcza jeśli te działki są w środku miasta i oni nie będą biadolić, że teren zalewowy, tylko wybudują tam budynki, które tak samo Bystrzyca będzie zalewać, ale wtedy straty będą dużo większe.

 3. Działkowicz z ROD Dąbrowa

  Uff, jak dobrze, że mój ogród ocalał. Wyrazy współczucia dla osób poszkodowanych.

 4. By tak się nie działo rozwiązania są dwa. Prostsze pogłębić Bystrzycę od mostu na mełgiewskiej w dół w stronę oczyszczalni. Drugie odbudować Wielki Staw Królewski jako atrakcja i polder dla Czechówki.

  • Ha ha pogłębić i co Ci to da ?? poziom wody i tak się nie zmieni wyjściem mogło być podniesienie linii brzegowej a nie pogłębianie …. to się uśmiałem 🤣🤣🤣

  • Jest trzecie. Zrobić zbiornik retencyjny na terenie działek. Tylko do tego nadaje się ten teren

 5. Dopiero płakali ,ze szusza ! nie dogodzi

 6. Z tego co wiem to została spuszczona woda z zalewu,doszły do tego opady deszczu i z tąd podtopienia. deszczu nie bylo na tyle by tak wylala rzeczka.

Kursy walut

 • USD 3.985zł -0.15%
 • GBP 5.0509zł -0.09%
 • EUR 4.3337zł -0.36%
 • CHF 4.5678zł 0.02%

Polub nas