Niedziela, 26 maja 202426/05/2024
690 680 960
690 680 960

Drogowcy szykują się do zimy. Już wiadomo, które drogi będą odśnieżane w pierwszej kolejności

Sprzęt już po przeglądach, magazyny pełne soli i piasku, ustalone również standardy utrzymania poszczególnych odcinków dróg krajowych. Jednym słowem, drogowcy przygotowują się na pierwszy atak zimy.

W tym roku pod szczególnym nadzorem będą cztery odcinki dróg krajowych. Jest to droga krajowa nr 2 Siedlce – Terespol – granica państwa, droga ekspresowa S12 od granicy z województwem mazowieckim przez Puławy, Kurów, Lublin do Piask, droga ekspresowa S17 od Piask do Warszawy oraz droga ekspresowa S19 od węzła Lublin Rudnik do węzła Lublin Węglin. Zgodnie z wytycznymi, jezdnia ma być odśnieżona na całej szerokości, łącznie z utwardzonymi poboczami. To samo dotyczy usuwania śliskości jezdni. Na tych drogach nie może też występować warstwa zajeżdżonego śniegu. Po ustaniu opadów, śnieg ma być usunięty maksymalnie w ciągu 4 godzin a błoto pośniegowe w 6 godzin. Gołoledź, szron, szadź ma być zlikwidowana 3 godziny a śliskość pośniegowa i lodowica w 4 godziny.

W II standardzie utrzymania znajdą się trasy: droga krajowa nr 12 z Piaski przez Chełm, Dorohusk do granicy, droga krajowa nr 17 z Piaski przez Krasnystaw, Zamość, Tomaszów Lubelski, Hrebenne do granicy, droga krajowa nr 19 od Białegostoku przez Międzyrzec Podlaski, Kock, Lubartów do węzła Lublin Rudnik oraz od węzła Lublin Węglin przez Kraśnik, Janów Lubelski w stronę Niska, droga krajowa nr 48 od Sieciechowa przez Dęblin do Moszczanki, droga krajowa nr 63 od Siedlec przez Łuków, Radzyń Podlaski, Wisznice, Sławatycze do granica, droga krajowa nr 74 z Annopola przez Kraśnik do Janowa Lubelskiego oraz od Zamościa przez Hrubieszów, Zosin do granicy, droga krajowa nr 76 od Garwolina do Łukowa oraz droga krajowa nr 82 z Lublina przez Łęczną do Włodawy. Tutaj jezdnia ma być odśnieżona na całej szerokości jezdni wraz z utwardzonymi poboczami, tak samo ma być likwidowana śliskość. Po ustaniu opadów, śnieg ma być usunięty do 4 godzin a błoto pośniegowe do 6 godzin. Przez maksymalnie 6 godzin może występować warstwa zamieszczonego śniegu o grubości nie utrudniającej ruchu. Jeżeli chodzi o gołoledź, szronu, sadź, śliskość pośniegową i lodowicę występują te same warunki co w pierwszym standardzie.

Dwa odcinki dróg krajowych na terenie województwa lubelskiego zostały zaliczone do trzeciego standardu utrzymania. Chodzi o drogę krajową nr 48 z Moszczanki do Kocka oraz drogę krajową nr 74 z Janowa Lubelskiego przez Frampol, Gorajec i Szczebrzeszyn do Zamościa. W tym standardzie utrzymywane też będą dodatkowe jezdnie w ciągu drogi krajowej nr 12, jednak zlokalizowane w obszarach zabudowanych. Na tych trasach odśnieżana ma być tylko jezdnia a śliskość likwidowana jedynie na skrzyżowaniach z drogami publicznymi, przejazdach kolejowych, wzniesieniach, w rejonie przystanków autobusowych oraz w innych niebezpiecznych miejscach. Do 6 godzin może występować luźny śnieg, tyle samo też warstwa zajeżdżonego śniegu, nawet pomimo tego, że będzie ona utrudniała ruch samochodów osobowych. Przez maksymalnie 6 godzin mogą też znajdować się zaspy śnieżne.

(fot. GDDKiA)

10 komentarzy

  1. Nic nowego ,co roku się szykują i są bardzo dobrze przygotowani ,a jak zapowiadają dzień wczesniej gololedz czy inną niebezpieczną pogodę ,to zero tzw.profilaktyki ,tylko działania po fakcie

  2. No odkrycie, przecież co roku jest taki sam plan

  3. Jak się nie przygotują to nie będzie różnicy i tak ich zaskoczy pierwszy opad 😉

  4. Zima i tak ich zaskoczy

  5. Jeśli się tak szykują do zimy, jak Pinokio i Kaczor do pandemii, to niech sobie od razu, k***rwa, odpuszczą.

  6. Przecież oni MAJĄ PŁACONE NAWET JAK SIEDZA. To jest jakaś patologia!! Gdyby było płacone za rzeczywista pracę czytaj odśnieżanie to sytuacja by była stukroc lepsza na drogach.

  7. Niech się nie szykuja, może jeszcze Morawiecki odwoła zimę ,kilka godzin przed opadami.

  8. A co oni szykują jak wszystko mają z tamtego roku chyba tylko przegląd samochodów

  9. Dzielnie się szykują, ale wiadomo, że śniegu nie będzie.

  10. Już sypcie sól.