Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Dostała SMS-a z linkiem i informacją o dopłacie do paczki. Straciła 5 tys. złotych

W ostatnim czasie otrzymujemy informacje o zmasowanym ataku oszustów rozsyłających SMS-y z informacją o dopłacie do paczki. Przestrzegamy! Nie klikajcie w linki w SMS-ach, ponieważ grozi to utratą pieniędzy, podczas próby przelania „brakującej kwoty”.

Oszuści ciągle modyfikują swoje metody działania i korzystają z każdej nadarzającej się okazji, aby wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie niczego nie podejrzewających osób. Coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki.

W ostatnim czasie czytelnicy informują nas o coraz częstych próbach oszustwa tą metodą. Jak informują, dostają SMS-y, w których znajduje się link i informacja o konieczności dopłaty do paczki 50 groszy. Nie należy klikać w podany link, ponieważ przekierowuje on na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności, gdzie nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta, takie jak login czy hasło i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych przez oszustów. Ktoś, kto często otrzymuje paczki, jest łatwym celem dla przestępców, zwłaszcza jeśli oczekuje akurat na przesyłkę.

W innym wariancie wspomnianej metody oszuści w wiadomości przesyłają link do aplikacji, które infekują telefon. W ten sposób niepowołane osoby mogą wyciągać hasła do aplikacji bankowych, czy też przekierowywać SMS-y, dzięki czemu przejmują kontrolę nad konkretnym kontem bankowym. Telefony są bardzo często na celowniku oszustów. Głównie dlatego, że są gorzej zabezpieczane przed tego typu atakami niż komputery osobiste.

Dwa dni temu ofiarą takiego oszustwa padła mieszkanka gminy Mełgiew, która otrzymała wiadomość SMS z prośbą o dopłatę do przesyłki w wysokości 50 groszy. Kobieta kliknęła w link dołączony do feralnej wiadomości, po czym przelała „brakującą kwotę”. Jak się później okazało, z jej konta zamiast 50 groszy zniknęło 5000 złotych.

Policja apeluje o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą pieniędzy

(fot. lublin112.pl)

11 komentarzy

 1. To metoda już znana i wiele banków od miesięcy o niej ostrzega – wystarczy czytać te komunikaty jakie pojawiają się podczas logowania do bankowości internetowej, a wielu takich sytuacji da się uniknąć bo ostrzeżenia na ten temat już są popularne.
  Jest niestety nowa metoda zdobywająca popularność, a na razie mało o niej się słyszy. Oszuści kontaktują się ze sprzedającymi np na OLX i pod pretekstem szybkiego zakupu podsyłają WhatsUp’em llub SMSem link do „szybkiej płatności”, a w rzeczywistości fałszywej strony wyłudzającej dane kart płatniczych. Nieświadoma ofiara wprowadza tam wszystkie dane licząc na szybkie zasilenie swojej karty kwotą za sprzedawany towar, a w rzeczywistości pada ofiarą kradzieży danych karty i zamiast wpływu na konto może zaliczyć znaczne uszczuplenie znajdujących się tam zasobów.

 2. Ja dzisiaj dostałem takiego smsa

 3. Ja w piątek czy w sobotę otrzymałem SMS że przesyłka nie może być zrealizowana bo brakuje 1,19 zł żl oczywiście z linkiem do wpłaty. SMS a usunąłem bez otwierania .

 4. Moja żona sobota

 5. Ja też dostałem maila z rzekomo poczty polskie aby dopłacić 2 zł

 6. Też otrzymuję takie maile od poczty polskiej. Ktoś kto się pod pocztę polską podszywa powinien beknąć

 7. 1 barany są po to aby je strzyc
  2 skąd oszust wie że spodziewam się przesyłki ?

 8. ja też dostałem takiego

  Ja dostałem takiego:
  KURIER -DHL
  Twoje zamówienie zostało wstrzymane z powodu nadwagi.Ureguluj należność 1.49,aby uniknąć zwrotu przesyłki do nadawcy. wysylkdhl.com/d32.
  Nie należny reagować na takie smsy

 9. już od dawna twierdzę że coraz bardziej skomplikowane urządzenia i technologie trafiają do coraz głupszych ludzi, niestety….. Podobno myślenie nie boli…

 10. Witam , tez wlasnie dzisiaj dostalem takiego smsa z doplata do paczki 50 gr. z nr.+ 48798472191 , dzwonilem do InPostu , bo zadnej paczki nie zamawialem . OSZUT !!!!!