Dorohusk: Student wiózł dla profesora czaszkę w prezencie

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej i Straży Granicznej z Dorohuska zatrzymali na granicy czaszkę chronionego Konwencją Waszyngtońską (CITES) wilka szarego. Makabryczny prezent dla swojego profesora wiózł 19-letni student z Ukrainy.

Podczas kontroli bagażu 19-letniego studenta z Ukrainy, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej i Straży Granicznej z Dorohuska znaleźli czaszkę przytwierdzoną do drewnianej podstawy. Jak się okazało student miał kupić czaszkę na bazarze w Równem i nie wiedział, że należy ona do gatunku objętego międzynarodową ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Czaszka wilka szarego miała być prezentem dla profesora uczelni, na której studiuje.

Funkcjonariusze zarekwirowali czaszkę, a 19-latkowi postawili zarzut przestępstwa określonego w ustawie o ochronie przyrody, polegającego na przewożeniu przez granicę Unii Europejskiej bez wymaganego dokumentu okazu gatunku podlegającego ochronie.

Zgodnie z polskimi przepisami czyn ten, oprócz bezwzględnej konfiskaty przedmiotu przestępstwa, zagrożony jest też karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. O dalszym losie młodego obywatela Ukrainy zdecyduje sąd. Sprawą zajmuje się Delegatura Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Lublinie.

2017-06-02 08:13:14
(fot.KAS)

Zobacz również

13 komentarzy

 1. kumpel brejdaczki

  zamiast chłopaczka nękać lepiej by ścigneli tego kto tą czaszkę sprzedał…chińczycy nie robią podobnych z plastiku?

 2. Nooo…. Faktycznie okaz przewoził… Mam nadzieję, że w komfortowych warunkach, bo jeszcze karę za znęcanie się dostanie, mam nadzieję, że okaz wróci do swojego kraju i go wypuszczą na łono natury.

 3. Głupota polskiego prawa nie przestanie mnie zadzwiać… Ale „przestępstwo” wykryte, można odhaczyć w statystyce. A poza tym, „makabryczny prezent”? Dajcie spokój, czysta czaszka bez tkanek, gdzie wy tu jakiś horror dostrzegacie?
  Jak on pójdzie siedzieć, to śmiechnę, niektóre śmieci za zabójstwo dostają zawiasy, a ten tutaj… Szkoda gadać, współczuję chłopakowi :/

  • To Ty nie rozumiesz, że towar prawdopodobnie szedł na handel? Ograniczenia w przewozie mają na celu ochronę rzadkich gatunków przed całkowitym ich wyginięciem. Jasne?

 4. W „Równem” albo w „równym”.
  http://sjp.pwn.pl/szukaj/Równe.html

 5. Kaanie jest sluszne. Pomysl co bedzie jesli w tym biednym kraju bez stabilnej wladzy i ludzi ktorzy utozsamiaja sie ze swoim krajem rozejdzie sie wiezc ze w POLSCE za tego typu okazy jest mandat np 200 zl?! Lasy przez wydobywanie bursztynu sa zdewastowane drzewa sie przewracaja od wyrw w ziemi zwierzyny jest malo…mam na mysli dziki jelenie itp. Zapytaj studiujacych tu ukraincow czy po studiach chca wrocic i odbudowywac swoj kraj czy chca cos zmienic majac wiedze i trzezwe spojrzenie na rzeczywistosc. 85% z nich powie ze ma gdzies ukraine i pojada dalej na zachod europy albo zostana w PL… Sa u nas goscmi powinni stosowac sie do naszego prawa i kultury bo ich przyzwyczajenie do olewania przepisow i lapuwkarstwa jest przerazajace…

 6. Ja tez dostałem czaszkę, poroże w prezencie i z czego igły z wideł robią, lublin112 zaczyna się robić takim pudelkiem sensacja na siłę – GRATULACJE p. Redaktorze

 7. Pampalini łowca zwierząt

  Dobrze , że nie przewoził jakiż czaszek ze Smoleńska

 8. Ciekawe ile takich łbów przeróżnej zwierzyny wisi na ścianach u ministra Szyszki.

  • Tylko twojego durnego brakuje mu do kompletu. Sprezentuj mu, zapewne się nie jedna osoba ucieszy.

   • Myślę, że będzie sobie mógł jakąś zatrzymać po ekshumacji 🙂

    • Zapewne twoje ścierwo dzieci pod płotem zakopią. Wychowanie i szacunek dla innych wynosi się z domu. W twoim, chyba tego zabrakło czytając komentarz. To miało być śmieszne?

 9. Co jest w tym makabrycznego?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Kaufland wraz z partnerami – LUX MED i Geneva Trust zapraszają mieszkanki województwa lubelskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym
Kiermasz Bożonarodzeniowy Podmiotów Ekonomii Społecznej
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Weź udział w „Wampiriadzie”! Przyjdź i oddaj krew