Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Długi majowy weekend w Lublinie upłynie pod znakiem licznych atrakcji

Długi majowy weekend w Lublinie upłynie pod znakiem licznych atrakcji dla mieszkańców i turystów. Swoją ofertę przygotowały instytucje kultury, na mieszkańców i turystów czekają też wydarzenia sportowe i propozycje zwiedzania miasta.

– Zapraszam mieszkańców, jak i turystów do skorzystania z mnóstwa atrakcji, jakie czekają na nich w Lublinie podczas długiego majowego weekendu. Kilkudniowa wiosenna przerwa to doskonały pretekst do znalezienia czasu na przyjemności, udział w wydarzeniach kulturalnych, wycieczki po mieście, czy kibicowanie zmaganiom sportowym. Wiele z proponowanych wydarzeń wpisuje się w program Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Lublin ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Wolny czas warto przeznaczyć na wydarzenia muzyczne. Wśród propozycji są występy artystów reprezentujących różne nurty i rodzaje twórczości. W Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie 30 kwietnia, wystąpi Aleksandra Kutrzepa Quartet prezentując lubelskiej widowni swoją wizję nowoczesnego jazzu. Wyciszenie po intensywnym weekendzie przyniesie seans dźwiękowy od Uszy Duszy, w poniedziałek, 1 maja. Początek występu o godz. 15.00.

Kolejną muzyczną propozycją CK w Lublinie jest Danse Macabre: Pod chmurką. Lokalna reprezentacja DJ-ów proponując różnorodną muzykę zadba o to, żeby każdy znalazł coś dla siebie. Początek o godz. 19.00, we wtorek, 2 maja. W piątek, 5 maja, od godz. 15.00 w Wirydarzu impreza w rytmie hip hop, r’n’b i house. Tradycje wielokulturowego Podlasia, język natury oraz współczesny żargon elektroniki i samplowanych dźwięków połączą się w występie Karoliny Cichej, Sw@dy i Spółki, 6 maja o godz. 20.30.

Przed widownią Warsztatów Kultury w Lublinie wystąpi xDZVØNx. Duet z Wrocławia wykonujący muzykę elektroniczną zagra w ramach cyklu Strefa Innych Brzmień, 5 maja o godz. 20.00.

Pokaz filmowy łączący się z aktorskim spektaklem improwizowanym Poławiaczy Pereł przewidziano 4 maja, o godz. 20.30. W kluczowym momencie projekcja zostanie przerwana, a dalsze losy bohaterów filmu oddane w ręce aktorów oraz akompaniującym im muzykom.

W ofercie nie zabraknie też ciekawych wydarzeń dla dzieci. Na spektakl o dobrze znanych wszystkim dzieciom i dorosłym trollach zaprasza Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie. „Muminki” do obejrzenia w terminach 29-30 kwietnia i 4-7 maja.

Pracownia Sztuczka zaprasza na trzydniową majówkową edycję Klubiku Sztuczka od 1 do 3 maja (Wirydarz CK, w godz. 11.00-13.00). Będą to warsztaty z pogranicza plastyki, muzyki i tworzenia opowieści, integrujące osoby z Polski i Ukrainy, dla dzieci w różnym wieku. 6 i 7 maja odbędzie się gra terenowa – Wirydarz Dzikich Dzieci dla uczestników w wieku 5+. W tych samych daniach zwiedzić można najmniejsze muzeum świata – oprowadzanie po Mikromuzeum Dzieciństwa o godz. 14:00, 15:00 i 16:00. Amatorzy muzyki granej na żywo skorzystać mogą z muzycznego śniadania w Wirydarzu CK 7 maja o godz. 11.00, menu muzyczne zapewnią Lidka Szpulka and Jacek Jacek.

Doskonałą formą spędzenia długiego weekendu jest poznawanie miasta, jego przeszłości, a także współczesnych ciekawostek. Przejście Lubelską Trasą Podziemną będzie możliwe 29 i 30 kwietnia (wejścia o godz. 12.00, 13.00, 14.00 i 16.00) oraz 1 i 3 maja (wejścia o godz. 12.00, 13.00, 14.00, 16.00 i 17.00) i 2 maja (wejścia o godz. 14.00 i 16.00). Jedną z atrakcji ciągu XVI i XVII-wiecznych piwnic pod Starym Miastem jest ruchoma makieta przedstawiająca historię wielkiego pożaru Lublina z 1719 r.

Poznaj Lublin z Przewodnikiem! to hasło tematycznych spacerów z przewodnikami po niezwykłych atrakcjach Lublina. Na chętnych czekają trasy poświęcone m.in. lubelskim legendom, tajemnicom Unii Lubelskiej i lubelskiego Zamku czy czasom PRL, a także historie wyjęte z przedwojennych kronik Policji Państwowej.

Od 1 maja startuje kolejna, 12. już edycja Sezonu Lublin. Podobnie jak w ubiegłym roku, akcja przyjmie formę zabawy z nagrodami – mieszkańcy i turyści, którzy skorzystają z określonych produktów lub usług u partnerów, otrzymują każdorazowo naklejki do zbierania w specjalnym karnecie. Zestaw naklejek będzie można wymienić na atrakcyjne nagrody. Karnety będą wydawane w Centrum Inspiracji Turystycznej przy ul. Jezuickiej 1-3, a także u partnerów Sezonu Lublin.

Podczas długiego weekendu w Lublinie będą miały miejsce zawody sportowe różnych dyscyplin. Kibicować można między innymi kolarzom podczas rozgrywanych od 28 kwietnia do 2 maja XXVI Hetman Tandem Cup oraz IV Para-cycling Cup 2023 w paraolimpijskim kolarstwie szosowym. W ramach XX Memoriału Bokserskiego Stanisława Zalewskiego (6 maja od godz. 15.00 w Hali MOSiR przy al. Zygmuntowskich 4) zaplanowany jest turniej młodych talentów oraz walki w ramach meczu Lublin – Rzeszów. W zmaganiach sportowych wspierać można także zawodników z niepełnosprawnościami podczas I Ogólnopolskiego Turnieju Boccia „Zintegrowani 2023” (6 – 7 maja Hala MOSiR Lublin, al. Piłsudskiego 22, od godz. 9.00).

(fot. lublin112.pl)

2 komentarze

  1. Nic ciekawego dla mnie, ale dziękuję za starania.

Dodaj komentarz

Z kraju