Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Decyzja została podjęta. PZL-Świdnik w dalszym ciągu będzie wspierał TOPR

PZL-Świdnik podjął decyzję o dalszym wspieraniu Fundacji Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR. W tym przypadku chodzi o serwisowanie śmigłowca, jaki jest wykorzystywany przez ratowników.

Podpisana rok temu między spółką PZL-Świdnik a Fundacją Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR umowa partnerka będzie kontynuowana. Producent śmigłowców podjął decyzję o jej przedłużeniu, o czym poinformowała z radością Fundacja. Współpraca polega m.in. na serwisowaniu tatrzańskiego „Sokoła”. Tym samym maszyna, która stanowi jedno z podstawowych narzędzi pracy ratowników, w dalszym ciągu będzie miała zapewnioną doskonałą opiekę mechaników.

Jak wskazują ratownicy, obecnie nie wyobrażają sobie prowadzenia działań w Tatrach bez udziału „Sokoła”. Śmigłowiec zapewnia szybki czas dotarcia do poszkodowanych oraz ich transport do szpitala. Podkreślają, że w wielu sytuacjach maszyna ta jest czynnikiem kluczowym dla przeżycia osób, którym ruszają na ratunek.

W tym roku obchodzono 60 rocznicę pierwszej akcji ratunkowej w Tatrach, w której użyto śmigłowca. W kwietniu 1963 roku maszyna SM-1, za sterami której siedział pilot Tadeusz Augustyniak, ruszyła na pomoc poszkodowanym. Obecnie tylko w okresie wakacyjnym maszyna startuje ponad 100 razy do działań ratunkowych.

5 komentarzy

  1. Sokół ma już swoje lata. Niegłupio by było przekazać TOPR-owi któryś z nowych śmigłowców „produkowanych” w Świdniku.

Dodaj komentarz

Z kraju