Niedziela, 14 lipca 202414/07/2024
690 680 960
690 680 960

Chełm kupuje 26 autobusów wodorowych. O rekordowy kontrakt walczą trzy firmy

Ponad 111 mln zł przeznaczył Chełm na nowe pojazdy komunikacji miejskiej. Miasto postanowiło kupić 26 autobusów wodorowych. Wszystko wskazuje na to, że będą to pojazdy NesoBus.

Kiedy w połowie września Chełm ogłaszał przetarg na zakup autobusów zasilanych wodorem od razu postępowanie okrzyknięto rekordowym. Wszystko dlatego, że było to największe w Polsce zamówienie na tego typu pojazdy. Do tego, jak wskazali miejscu urzędnicy, Chełm stanie się pierwszym w Europie miastem posiadającym bezpłatny transport publiczny obsługiwany przez bezemisyjne autobusy na ten rodzaj paliwa.

Przyjmowanie ofert właśnie dobiegło końca i urzędnicy zapoznali się ze złożonymi dokumentami. Wiadomo już, że o kontrakt walczy trzech producentów. PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy, konsorcjum Arthur Bus i Bus Motor LCC oraz Solaris. Miasto zaplanowało wydać na ten cel 111,8 mln zł i jedynie oferta Solarisa przekracza założony budżet. Najniższą kwotę, blisko 97 mln zł, zaproponowała spółka PAK-PCE produkująca pojazdy NesoBus.

Zgodnie z warunkami przetargu, autobusy mają zabierać na pokład co najmniej 60 pasażerów, z czego minimum 27 na miejscach siedzących. Zbiorniki wodoru muszą mieścić minimum 1500 litrów tego paliwa. Oczywiście pojazdy mają mieć również szereg udogodnień dla pasażerów.

Teraz miejscy urzędnicy będą analizować złożone oferty pod względem formalnym. O wyborze producenta oprócz ceny zadecydują również oceny rozwiązań technicznych oraz warunków gwarancji. Chodzi m.in. o zabezpieczenie antykorozyjne karoserii, zużycie wodoru na 100 km czy też okres gwarancji na poszczególne podzespoły jak też cały pojazd. Nowe pojazdy mają zostać dostarczone w ciągu 19 miesięcy od dnia podpisania umowy, lecz nie później niż do 30 października 2025 roku.

8 komentarzy

  1. POdobno w koziej wólce ma powstać metro

  2. A ile energii jest zużywane do produkcji czystego wodoru?

  3. to ulice będą jeszcze bardziej dziurawe od ciężaru wodoru xD

  4. Spokojnie. Za rok, góra dwa od zakupu zostaną wycofane z eksploatacji ze względu na olbrzymie koszty.

  5. nie warto – komuchy i tak tego nie docenią

  6. Tak rozwijają się miasta wolne od tęczowego syfu.

  7. Będzie tak jak w Zamościu z elektrykami – są na razie tylko 2 ale już prąd jest za drogi więc nie jeżdżą xd

  8. Każde takie inwestycje godzą w nasz uczciwy i zdrowy biznes, nie ma na to naszej zgody.
    Putin and Aramco Co.

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport