Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dbają o to, aby pociągi się nie zderzyły. Nowoczesne centrum sterowania ruchem działa w Lublinie (zdjęcia)

Zamiast dotychczasowych 4 starych nastawni, jest jedno centrum sterowania. Siedzący przed monitorami dyżurni ruchu dbają o bezpieczeństwo na torach.

Każdej doby przez stację Lublin Główny przejeżdża blisko 200 pociągów, zarówno osobowych, jak też towarowych. Aby ruch na szlaku kolejowym był bezpieczny, dbają o to dyżurni ruchu pracujący w Lokalnych Centrach Sterowania. Jeden z tego typu obiektów zlokalizowany jest przy ul. Garbarskiej. Powstał on w ramach modernizacji linii kolejowej Lublin – Warszawa.

Jak wyjaśniają przedstawiciele PKP PLK, miejsce to zaczęło działać w październiku 2021 r. Zadaniem pracujących tam osób jest bezpieczne i sprawne prowadzenie ruchu pociągów. Pomagają w tym nowoczesne urządzenia. Systemy te zastąpiły elektryczne układy przekaźnikowe, w które były wyposażone 4 dotychczasowe stare nastawnie.

Obecnie pod kontrolą dyżurnych jest Dworzec Główny PKP w Lublinie oraz 16 km przyległych szlaków kolejowych. Do tej pory śledzili na monitorach już ponad 200 tys. pociągów. Jednak niebawem będą nadzorować również ruch pociągów na 45 km linii między Lublinem a Puławami.

– Nowoczesne lokalne centra sterowania wspomagają pracę dyżurnych ruchu dzięki „weryfikowaniu” czynności ludzi przez systemy komputerowe. Możliwe jest prowadzenie stałego nadzoru nad ruchem pociągów z jednego miejsca. Lokalne centra sterowania na bieżąco nadzorują i monitorują wszystkie parametry dotyczące bezpieczeństwa ruchu kolejowego. Dzięki temu zwiększa się poziom bezpieczeństwa – wskazuje Rafał Wilgusiak ze spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.

Dyżurni ruchu mają też wgląd w sytuację, jaka występuje na przejazdach kolejowych. Na razie tylko w obrębie stacji w Lublinie, jednak docelowo nadzór obejmie 15 skrzyżowań dróg z torami między Lublinem a Warszawą.

Dbają o to, aby pociągi się nie zderzyły. Nowoczesne centrum sterowania ruchem działa w Lublinie (zdjęcia)

Dbają o to, aby pociągi się nie zderzyły. Nowoczesne centrum sterowania ruchem działa w Lublinie (zdjęcia)

(fot. PKP PLK)

8 komentarzy

  1. Te garbarską to mogliby tam w końcu wyremontować i pociągnąć drogę do majdanka przez czerniejówke – w końcu tam osiedle się buduje. Może ktoś o tym kiedyś pomyśli. Kiedyś tam auta jeździły i nawigacje tam prowadzą. Uber eatsy gubią się.

  2. Jak to jest, że kierujący pociągami, pilotujący samoloty potrafią trzymać się przepisów, natomiast nawet kierowcy zawodowi, kierują swoimi pojazdami, tak jakby niektóre przepisy nie istniały.
    I jak zachowuje się pilot, czy maszynista, po skończonej pracy, gdy kieruje prywatnym samochodem? Stosuje się do przepisów, czy je olewa?

  3. Bardzo ważna funkcja ? na kolei . Pozdrawiam

  4. ooooo … zegar mają 😀

  5. Te krzesła każda teraz budżetówka ma, ciekawe z kim kto pił za przetarg.

  6. Świetnie byłoby gdyby zadbali o punktualność pociągów.To co się dzieje na porozmienianych na drobne PKP woła o pomstę do nieba.Pociąg z warszawy spóżniony o 60 minut.Za wstrętnej komuny ktoś straciłby posadę.Dziś za tę nieudolność dostają nagrody.

Z kraju