Dawny lubelski PKS sprzedany. Lubelskie Linie Autobusowe mają nowych właścicieli

Po wielu nieudanych próbach sprzedaży, spółka Lubelskie Dworce znalazła kupca na Lubelskie Linie Autobusowe. Dawny PKS ma teraz dwóch właścicieli.

W czwartek sfinalizowana została sprzedaż Lubelskich Linii Autobusowych, czyli spółki córki Lubelskich Dworców. Firma przewozowa była wystawiana na sprzedaż sześć razy, choć na początku transakcją zainteresowani byli inwestorzy z Hiszpanii, do zawarcia umowy nie doszło. Kolejne próby znalezienia nowego właściciela nie przynosiły skutku. Do sprzedaży doszło dopiero teraz.

Nowymi właścicielami są: lubelska spółka GP Rental Car zajmująca się wynajmem samochodów i zarządzaniem flotą oraz Traf-Line z Pszczyny, prowadząca regularny przewóz osób na Śląsku. Co ważne, współpraca Traf-Line i Lubelskich Linii Autobusowych została zawarta już wcześniej. Obie firmy jako konsorcjum stanęły do ogłoszonego przez Zarząd Transportu Miejskiego Lublinie przetargu na obsługę tzw. pakietu konopnickiego, czyli linii autobusowych kursujących głównie przez teren gminy Konopnica. Konsorcjum to zwyciężyło w postępowaniu i obecnie wozi pasażerów na liniach nr 12, 33, 39, 78, 79 i 85.

Lubelskie Linie Autobusowe powstały w 2013 roku jako spółka wyodrębniona z lubelskiego oddziału PKS „Wschód”. Jak wyjaśnia prezes Lubelskich Dworców Mariusz Grad, od samego początku celem takiego rozwiązania była sprzedaż spółki. Wprowadzenie zewnętrznych inwestorów było najlepszym rozwiązaniem i uchroniło ją przed groźbą upadłości. Wszystko przez to, że od początku istnienia do końca czerwca 2016 roku wygenerowała straty w wysokości ok. 8,9 mln złotych.

Kwota, za jaką sprzedano spółkę nie została ujawniona. Jednak nietrudno wywnioskować, że jest to ponad milion złotych. – Doprowadziliśmy do zbycia udziałów za kwotę przewyższającą rekomendowaną wycenę wartości tej spółki – wyjaśniał prezes. Z kolei wcześniej informowano, że oszacowana wartość wynosi 1,040 mln złotych. Nowi właściciele deklarują kontynuację dotychczasowej działalności Lubelskich Linii Autobusowych a także dofinansowanie spółki.

(fot. lublin112)
2016-07-29 18:42:16

Zobacz również

7 komentarzy

 1. Zrobili interes życia…. 🙂

  • Kilka fajnych autokarów za bańkę kupić, to chyba warto było. Ciekawe czy zobowiązania i długi też nabyli, czy jak zwykle społeczeństwo pokryje

 2. Może tak wreszcie ktos zrobiłby porządek z tymi dworcami autobusowymi, bo to nienajlepsza wizytówka dla „miasta inspiracji”

 3. Ja []… Królikowska z Penarem i mega specem Kowalczykiem oraz wspaniałym radnym Sobczakiem rozpieprzyli to w drobny mak!

 4. PKS firma fest wszyscy kradną jeszcze jest

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7978zł -0.09%
  • GBP 5.2235zł -0.27%
  • EUR 4.5481zł -0.14%
  • CHF 4.1279zł 0.2%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja