Darmowa komunikacja miejska dla seniorów. Obejmie nie tylko mieszkańców Lublina

Uchwałą zapewniającą seniorom bezpłatne przejazdy lubelską komunikacją miejską zajmą się radni. Jednak praktycznie jest już pewne, że najpóźniej od 1 kwietnia osoby powyżej 65 roku życia będą mogły korzystać z autobusów i trolejbusów za darmo.

Na najbliższej sesji Rady Miasta Lublin, radni zajmą się projektem uchwały zapewniającej seniorom bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. Ma to być kolejna z ofert miasta skierowana dla osób w starszym wieku. Dzięki istniejącej w Lublinie Karcie Seniora jej posiadacze mogą korzystać z licznych zniżek i specjalnie dedykowanych dla nich ofert w należących do miasta obiektach a także w dziesiątkach firm i instytucji, które uczestniczą w programie. Do tego wciąż rozwijane są kluby seniora.

Darmowe przejazdy autobusami komunikacji miejskiej dla osób starszych były jedną z obietnic złożonych przez prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka w jego kampanii wyborczej. Jeżeli radni przegłosują projekt, a co do tego raczej nie ma wątpliwości, każdy kto ukończy 65 rok życia będzie mógł podróżować autobusami i trolejbusami bezpłatnie. Obecnie takie prawo mają osoby, które ukończyły 70 rok życia. Jak obliczono, z uprawnienia skorzysta około 23 tysiące osób, rocznie ulga ta ma kosztować miasto ok. 8 mln złotych. Co ważne, prawo do bezpłatnych przejazdów będą mieli nie tylko mieszkańcy Lublina, lecz każda osoba mająca powyżej 65 lat.

– Lublin coraz bardziej otwiera się na seniorów, oferując im coraz nowszy katalog udogodnień i usług. Wprowadzając darmowe przejazdy komunikacją miejską dla osób powyżej 65 roku życia stajemy się pionierem wśród dużych miast w tym zakresie. Dzięki takim narzędziom jak Lubelska Karta Seniora, Kluby Seniora czy liczne imprezy okolicznościowe promujemy aktywność wśród starszych mieszkańców naszego miasta. Bezpłatna podróż komunikacją miejską odciąży budżet oraz pozwoli seniorom na większą swobodę w dotarciu do celu – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego. Zmiany będą mogły więc zacząć obowiązywać najpóźniej od 1 kwietnia. Będzie to kolejna grupa uprawniona do bezpłatnych przejazdów lubelską komunikacją miejską. Od 1 stycznia 2018 roku z za darmo jeżdżą uczniowie publicznych i niepublicznych szkół podstawowych i gimnazjów prowadzonych przez Gminę Lublin. Ulga obowiązuje do ukończenia 16 roku życia. Bezpłatnie środkami transportu publicznego podróżować mogą także dzieci, osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, osoby słabowidzące z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz weterani wojenni.

(fot. lublin112)

17 komentarzy

 1. Uprzedzając komentarze. To wcale nie musi oznaczać, że będą droższe bilety.
  O ile wiem to komunikacja miejska ma dwa źródła finansowania: bilety i dopłaty z budżetu miasta.
  Jeżeli wpływy z biletów spadną to można je pokryć na dwa sposoby. Można podwyższyć ceny biletów, ale wtedy każdy zobaczy, że płaci więcej. Albo więcej dołożyć z budżetu. Wtedy zorientuje się mnie osób.
  I pewnie to drugie rozwiązanie będzie wybrane.

  • Zapłacimy za to tak czy owak, będą zapewne jeżeli nie większe opłaty za parkowanie to rozszerzy się strefa płatnego parkowania, podwyższony zostanie od nowego roku podatek od nieruchomości, opłaty targowe itp. Za darmo nie ma w życiu nic. Aczkolwiek seniorom może i się to należy, zlikwidowałbym jedynie darmowe przejazdy dla gówniarzy ze szkoły podstawowej bo niby z jakiej racji mają mieć za friko? OD tego zawsze były przejazdy ulgowe.

 2. Alex ze Starego Miasta

  Wywoz smieci podrozal to komunikacja dla seniorow bedzie za free. Cos za cos. Ale z kolei 75 zeta to przesada za smiecie. Prezydent to zaakceptowal a dla rodzin to duzy wydatek. Ja juz go nie wybiore i moi sasiedzi tez. Pora na nowego kandydata.

  • Alex gołąbie kiedy do ciebie dotrze że za to „free” zapłacisz tylko inaczej… W Polsce jak widać coraz więcej jest osób które wierzą że rządzący dają coś za darmo…! Za wszystko i tak zapłacimy my wszyscy podatnicy i to z nawiązką bo oprócz tych co żyją za „free + 500” trzeba utrzymać samonapędzającą się machinę urzędniczą…
   W normalnym kraju ludzi nie okrada się z ich pieniędzy, które im się zabiera na emerytury i ich po prostu stać na wszystko…

  • ale co i za co?

   A nie lepiej zainteresować się tematem zanim zacznie się cokolwiek komentować?
   Też uważam, że odbiór śmieci, które sam wcześniej posegreguję jest drogi.
   Ale do komunikacji miejskiej miasto może dopłacać ale do wywozu śmieci już nie, ponieważ obecnie koszty odbioru śmieci muszą się bilansować.
   Dlaczego?
   Zapytaj tych, którzy teraz rządzą i uchwalają ustawy.
   Co mają zrobić małe gminy, w których do przetargu na wywóz śmieci zgłosiła się jedna firma ze stawkami wyższymi o 150%?
   Nie podpisywać umowy i wtedy nikt nie będzie odbierał śmieci?
   Pomijam już inne powody, dla których firmy stające do przetargu w temacie wywozu śmieci proponują takie a nie inne stawki.
   Część z nich została ustalona przez obecny rząd (szczegóły znajdziesz w obwieszczeniach Ministra Środowiska).
   Czy prezydent Lublina czy też jakikolwiek inny samorząd nie ma na to żadnego wpływu.

   Bardziej w temacie…
   Jakoś nie wyobrażam sobie aby powiedzmy jeden z byłych prezydentów Lublina (który za 6 lat nabędzie prawo do bezpłatnej komunikacji) chciałby z tego korzystać.
   Jeśli zdrowie nie pozwoli aby usiąść za kierownicą to zamówi taxi.
   Skorzystają jedynie ci, którym ostatnio obiecali „trzynastkę” do emerytury.
   Kiedyś obiecali bezpłatne leki tylko jakoś nadal spora część emerytury zostaje w aptece.

 3. Racja pora na PIS

 4. dla mnie za śmiecie 900zł rocznie to naprawdę przesada, skoro za wodę płacę 715złjuz te 600zł rocznie było dużo…ale na PIS na pewno nie zagłosuję…a w radzie miasta, to własnie PIS ma większość!!!!!!!!!!!1

  • i nie piszcie, ze zużycie wody małe, bo się nie myję…po prostu wyrzuciłam wannę i w domu są tylko prysznice, naczynia sie myje w zmywarce a w kuchni jest bateria z podgrzewaczem w środku i natychmiast jest ciepła woda…co człowiek zaoszczędzi na jednej rzeczy, to mu sru…podniosą za coś innego…tylko podwyżki prądu się nie boję…prąd mam ze słońca…:):):)

   • Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

    Tyz prunt mom ze słuńca. napundzom niem światło, telewizor, lodówke, ale na pralke już go za mało, ale wode grzeje tyz słuncem ino i inszy sposób.

  • Akurat z Radą Miasta to się Pani pomyliła. To PO ma u nas przewagę. Bodaj 19:12. I swojego prezydenta.

   • TO BYŁO W POPRZEDNIEJ KADENCJI…TERAZ pis MA PRZEWAGĘ

    • Proszę Pani, sprawdzenie tego zajmuje dosłownie chwilę.

     W skład Rady Miasta Lublin wchodzi 31 radnych – 19 z Klubu Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka i 12 z Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości.

     Jeszcze raz. Wyraźniej:

     19 z Klubu Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka
     12 z Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości.

     https://lublin.eu/rada-miasta/rada-miasta/

 5. Nie zmniejszy to korków na mieście

 6. nie darmowa a co najwyżej bezpłatna. A i tak zapłacimy za to my wszyscy !!

 7. Zuza, gdybyś pomieszkał(a) w Lublinie te 60 czy 70 lat to nie pisał(a) byś takich głupot.
  A czy widziała(e)ś w Lublinie ruskie trolejbusy z dykty, a pętla była tu gdzie stoi obecnie ówczesny hotel Unia.

 8. A co ten Żuk zrobił dla LBN czy w jakis sposób uregulował sprawę żeby pracodawcy nie wykorzystywali ludzi po studiach jako pogamierów za najniższą krajową jakby byli po podstawówce?
  Dlaczego 99% ofert pracy na Lubelszczyznie oferuje najniższą krajową mimo iż obowiązki i odpowoedzialnosc w niektórych pracach jest ogromna???
  Czy poza informatykami i cwaniakami co mają znajomosci w urzedach i spółdzielniach można w tym miescie godnie żyć, czy trzeba błagac nawet o najgorsze stanowiska zahaczyc i trzymac sie jakies badziewnej pracy bo na inną nie ma szans jak chce sie mieszkac w LBN??

  • Cieee chorrroba !!!

   socky – a co ty sie kuźwa, spodziewasz, że Żuk wezwie do siebie każdego dyrektora, właściciela firmy, czy prezesa i od jutra każe im płacić 10 razy więcej niż dotychczas???
   Jakbyś był właścicielem jakiejkolwiek firmy, posłuchałbyś takiego Żuka???

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8136zł 0.52%
  • GBP 5.2984zł 0.69%
  • EUR 4.5752zł 0.47%
  • CHF 4.1655zł 0.49%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Kultury – MOC Kultury!
  Tydzień Dni Otwartych z Kopernikiem
  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS