Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Czym jest pożyczka hipoteczna?

Kupując nieruchomość, trudno jest jednoznacznie określić, ile pieniędzy pochłonie jej wykończenie. Dlatego, jeśli zabraknie nam gotówki, warto ubiegać się o pożyczkę hipoteczną, która jest dużo tańszym rozwiązaniem niż kredyt gotówkowy. Czym jest pożyczka hipoteczna? Przeczytasz w naszym artykule.

Co to jest pożyczka hipoteczna?

Pożyczka hipoteczna jest transakcją, która polega na udzieleniu pożyczki w kwocie nieprzekraczającej wartości posiadanej przez pożyczkobiorcę nieruchomości. Na tę nieruchomość ustanawiana jest hipoteka, jako zabezpieczenie, gdyby pojawiły się problemy ze spłatą zadłużenia. Kiedy raty pożyczki nie wpływają w terminie, pożyczkodawca może zażądać sprzedaży nieruchomości należącej do pożyczkobiorcy i w ten sposób odzyskać pożyczone wcześniej pieniądze. 

Jaka jest różnica między pożyczką hipoteczną a kredytem hipotecznym?

Dla wielu osób pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny to te same produkty kredytowe. Jednak takie przekonanie jest mylne. Kredyt hipoteczny może być udzielany jedynie przez banki, na podstawie Prawa bankowego z 23.03.2017 roku, a pożyczka hipoteczna regulowana jest przez Kodeks cywilny i może być udzielana również przez inne instytucje. Pożyczka hipoteczna może być przeznaczona na różne cele, tak, jak kredyt gotówkowy, natomiast kredyt hipoteczny jedynie na cele mieszkaniowe. Oba produkty łączy forma zabezpieczenia spłaty kredytu, jaką jest hipoteka. 

Kto może ubiegać się o pożyczkę hipoteczną?

Pożyczka hipoteczna może być zaciągnięta przez osoby fizyczne, przedsiębiorstwa i inne organizacje. Konieczne jest jednak posiadanie prawa do nieruchomości, na której można ustanowić hipotekę. Może być to nieruchomość rolna, mieszkaniowa i przemysłowa, do której pożyczkobiorca posiada prawo własności, prawo użytkowania wieczystego i spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Co istotne hipoteka ustanawiana jest jedynie na nieruchomościach niezadłużonych i musi mieć wartość wyższą niż kwota pożyczki. 

Oprócz tych warunków, tak jak w każdej pożyczce istotne jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. 

Wysokość pożyczki hipotecznej i okres kredytowania

Pożyczki hipoteczne udzielane są zazwyczaj w kwocie od kilkudziesięciu tysięcy do górnej granicy około 80% wartości nieruchomości, na której ustawiana będzie hipoteka, a okres kredytowania może wynosić nawet 20 lat. Co więcej, pożyczka hipoteczna posiada niskie oprocentowanie, dlatego jest dużo bardziej atrakcyjna niż kredyty gotówkowe. Wysokość prowizji w dużej mierze zależy od ofert instytucji finansowej i może wynosić od 0 do 5 procent. 

Na co można przeznaczyć pożyczone pieniądze z pożyczki hipotecznej?

Pożyczka hipoteczna, mimo iż dla wielu osób kojarzy się jedynie z zakupem nieruchomości, może być przeznaczona na dowolny cel. Jej nazwa jest jedynie związana z zabezpieczeniem, jakim jest hipoteka. Dlatego z pożyczki hipotecznej możemy sfinansować wakacje, zakup samochodu, remont mieszkania czy organizacje wesela. Tak naprawdę nie ma żadnych ograniczeń, dlatego pożyczkobiorca za jej pomocą może spłacić również inne zobowiązania. Przy czym nie ma konieczności tłumaczenia się i przedstawiania dokumentacji, na co zostały przeznaczone pożyczone pieniądze. 

Czy warto wziąć pożyczkę hipoteczną?

Przed zaciągnięciem zobowiązania, jakim jest pożyczka hipoteczna, warto przejrzeć wszystkie dostępne oferty na Expander. Dzięki temu można dobrać idealną i niezwykle konkurencyjną ofertę. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Jednak potrzebując gotówki na różnorodne wydatki, pożyczka pod hipotekę wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem. Wszystko za sprawą dużo niższego oprocentowania niż tradycyjne kredyty gotówkowe. Dlatego pożyczka hipoteczna jest dużo korzystniejszym rozwiązaniem. W końcu nie musimy przeznaczać jej jedynie na cele mieszkaniowe, ale możemy sfinansować wakacje, zakup auta czy spłacić inne kredyty. Jednak zawsze warto przemyśleć wszystkie za i przeciw. Tak, aby nie żałować swoich decyzji finansowych i nie mieć problemów ze spłatą zadłużenia.