Niedziela, 05 maja 202405/05/2024
690 680 960
690 680 960

Czym jest odzież robocza?

Ubrania robocze są noszone przez osoby pracujące fizycznie, narażone w szczególności na  częste zabrudzenie swojej prywatnej odzieży przy wykonywaniu obowiązków służbowych. Aby zapobiec niepotrzebnym wydatkom oraz zapewnić maksymalny komfort i swobodę ruchów, profesjonalne marki odzieżowe, specjalizujące się w dziedzinie BHP, wprowadziły do asortymentu specjalne modele większości elementów garderoby. Można je spotkać pod nazwą odzież robocza.

Czym się charakteryzuje? Na jakie parametry warto w szczególności zwracać uwagę, aby właściwie pełniła swoją funkcję? Tego i innych, bardzo przydatnych rzeczy dowiesz się w poniższym artykule. Jeśli jesteś gotowy na naprawdę sporą dawkę wiedzy, zachęcamy do czytania.

Odzież robocza – co skrywa się pod tym pojęciem?

Odzież robocza to nic innego, jak ubrania wykorzystywane przede wszystkim do pracy fizycznej na różnych stanowiskach. Powinna być ona odpowiednio dobrana nie tylko pod kątem indywidualnych preferencji użytkownika, ale również pod względem rodzaju wykonywanych najczęściej czynności. 

Czym jest odzież robocza?

W tego typu elementy garderoby do prac przydomowych można wyposażyć się samodzielnie, udając się do specjalistycznych sklepów z odzieżą BHP. Jednak, osoby pracujące fizycznie zawodowo na stanowiskach wymagających ciągłych ruchów w różnych warunkach, nie muszą przejmować się wybraniem najlepszych wariantów. W tym przypadku za wydanie ekwiwalentu tego rodzaju ubrań i akcesoriów dodatkowych odpowiedzialny jest pracodawca, który zgodnie z przepisami BHP musi zapewnić pracownikowi odzież do zadań specjalnych, spełniającą określone normy. Najczęściej obowiązek noszenia ubrań roboczych obowiązuje na stanowiskach pracowniczych przy maszynach oraz urządzeniach. Jednak również w wielu innych zawodach, takich jak np. murarz, tynkarz, spawacz czy budowlaniec zakłada się dla własnego komfortu tego rodzaju odzież.

Elementy odzieży roboczej

Do ubrań roboczych zalicza się elementy garderoby tj. podkoszulki, t-shirty, bluzy, kamizelki, kurtki, spodnie oraz specjalistyczne obuwie, zapewniające bezpieczeństwo i chroniące stopę przed różnego rodzaju urazami. Ze względu na docelowe przeznaczenie, odzież robocza może występować w wielu modelach, różniących się między sobą fasonem, zastosowanym do produkcji materiałem, ilością kieszeni i zapięć oraz wieloma innymi właściwościami.

Wśród bogatego asortymentów nie sposób pominąć elementy ubioru charakteryzujące się nie tylko o walorami funkcjonalnymi, ale również wizualnymi i reklamowymi. Logo firm specjalizujących się w produkcji i sprzedaży tego rodzaju odzieży BHP znajduje się najczęściej na akcesoriach typu czapki, kaski, okulary oraz rękawiczki. Ze względu na występowanie zmiennych temperatur, ubrania robocze do zadań specjalnych powinny być dostosowane do różnych warunków klimatycznych. W takim przypadku w obowiązku pracodawcy leży zapewnienie swojemu podopiecznemu dwóch kompletów dedykowanej odzieży – na porę letnią oraz zimową.

Z jakich tkanin wykonuje się odzież roboczą?

Odzież robocza wykonana jest zazwyczaj z wysokiej jakości przewiewnych, oddychających, niekrępujących ruchów oraz odpornych na uszkodzenia mechaniczne i nieprzyjazne warunki atmosferyczne materiałów, tj. bawełna, wełna, polar, flanela, elastan, ortalion oraz poliamid. Odpowiednio połączone ze sobą minimalizują np. ryzyko rozerwania. Duży wpływ na to ma również zastosowanie odpowiedniego szycia wzmacniającego szew oraz podwójnej warstwy tkaniny.

Odzież roboczą należy dobierać rozsądnie, kierując się nie tylko indywidualnymi upodobaniami i preferencjami, ale również specyfiką wykonywanego zawodu i rodzajem najczęstszych czynności. Podczas zakupu warto zwrócić szczególną uwagę na trwałość i odporność zastosowanych materiałów, ilość kieszeni oraz fason, w którym będziemy czuć się komfortowo.