Sobota, 04 maja 202404/05/2024
690 680 960
690 680 960

Czy bilety kolejowe kupione u konduktora są droższe?

Pasażerowie pociągów mają do dyspozycji kilka sposobów na zakup biletów. Przejazd można zarezerwować online, w automacie, kasie lub u konduktora – warto jednak pamiętać, że opłaty mogą się różnić w zależności od wybranej opcji. Czy bilety kolejowe kupione u konduktora są droższe?

Bilet u konduktora może być droższy nawet o 20 zł!

Sprzedaż biletu w pociągu PKP jest objęta dodatkową opłatą w przypadku, gdy w momencie odjazdu na danej stacji nie ma dostępnej kasy biletowej. Zasada ta nie dotyczy jednak wybranych grup pasażerów – m.in. osób z niepełnosprawnościami (za okazaniem stosownego dokumentu, z wyjątkiem wyraźnie widocznej niepełnosprawności fizycznej). W zależności od przewoźnika wyjątków może być więcej: przykładowo w pociągach Intercity za zakup biletu u konduktora dodatkowej opłaty nie muszą wnosić osoby po 70. roku życia. W niektórych pociągach natomiast nie ma w ogóle opcji zakupu biletu w ten sposób – dotyczy to przede wszystkim kursów EIP obsługiwanych składami Pendolino.

Ile wynosi taka opłata? Jak podaje PKP, stawki mogą być różne i zależą przede wszystkim od przewoźnika. W przypadku lokalnych przejazdów najczęściej jest to kilka złotych, podczas gdy w pociągach dalekobieżnych Intercity zapłacimy dodatkowo aż 20 zł. Oznacza to, że w niektórych sytuacjach bilet może być nawet o 50% droższy – do tego dochodzą również pewne ważne zasady, których należy się trzymać przy korzystaniu z takiego rozwiązania.

Wsiadanie do pociągu bez biletu – o czym trzeba pamiętać?

Decydując się na zakup biletu w pociągu, pasażerowie są zobowiązani poszukać konduktora od razu po wejściu na pokład lub jeszcze na peronie. Jeśli na dany przejazd nie obowiązuje rezerwacja miejsc, bilety kolejowe można kupić u konduktora przed odjazdem lub po rozpoczęciu kursu. Jeżeli jednak miejsca są rezerwowane, należy zgłosić chęć zakupu biletu przed wejściem do pociągu. W przypadku kursów EIP nie ma możliwości kupienia biletu u konduktora. Co ważne, przy planowaniu trasy z przesiadką można powiadomić pracownika kolei już przy zakupie biletu na pierwszą część kursu – w takiej sytuacji możliwe jest zarezerwowanie całego przejazdu.

Bilety kolejowe online – wygodna alternatywa, która pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć stresu

Zakup biletu u konduktora może być nie tylko bardziej kosztowny, lecz także dość stresujący – zwłaszcza gdy nie mamy pewności, czy w pociągu będą jeszcze wolne miejsca. Jak uniknąć problematycznych sytuacji przy rozpoczynaniu przejazdu kolejowego? Zamiast tego można m.in. skorzystać z biletomatów na stacjach lub udać się do kasy biletowej. Obydwie z tych opcji również jednak mają swoje wady. Niekiedy należy liczyć się z koniecznością czekania w kolejce, a nawet bez tej kwestii cały proces może zająć kilka minut, które z kolei mogą zadecydować o tym, czy zdążymy na pociąg.

Jeszcze lepszą opcją są bilety kolejowe online – można je nabyć m.in. za pośrednictwem portali, takich jak EuroPodróże. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu w jednym miejscu dostępna jest zarówno wyszukiwarka połączeń, jak i system rezerwacji biletów. Do tego można liczyć na wiele dodatkowych funkcji, które ułatwiają planowanie podróży, takich jak wyszukiwanie i rezerwowanie noclegów. Sporą korzyścią jest też brak stresu przy wsiadaniu do pociągu – mając przy sobie wcześniej zarezerwowany bilet, który można zapisać na telefonie lub wydrukować, można od razu udać się na swoje miejsce i spokojnie rozpocząć podróż.

Co jeszcze wpływa na ceny biletów?

Przy zakupie biletu – online, u konduktora czy w kasie – należy zwrócić uwagę także na kilka kwestii wpływających na cenę. Kwota jest zależna w głównej mierze od długości trasy, ale znaczenie ma też m.in. termin zakupu biletu. Wcześniejsza rezerwacja często pozwala skorzystać z niższych cen – to kolejny powód, by postawić na kupno biletu online. Oprócz tego warto zapoznać się z dostępnymi ulgami ustawowymi, promocjami i zniżkami. Ich dostępność może się różnić w zależności od przewoźnika i przejazdu. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie PKP, jak również na portalach do rezerwowania biletów.