Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Czuć klimat, jak też smak nadchodzących świąt. Ruszają jarmarki i kiermasze bożonarodzeniowe (zdjęcia)

Zarówno w dużych miastach, jak też w niektórych małych miejscowościach naszego regionu zaplanowane zostały tradycyjne kiermasze z produktami na święta. Pierwsze z nich już można odwiedzać.

Okres przedświąteczny to czas tradycyjnych jarmarków i kiermaszów, na których mieszkańcy mogą zaopatrzyć się w tradycyjne produkty, rękodzieło, przysmaki, jak też prezenty dla najbliższych. Organizowane są one w wielu miastach i miejscowościach naszego regionu. W ten weekend wydarzenia odbywają się m.in. w Kazimierzu Dolnym, Zamościu czy Opolu Lubelskim.

Na Rynku Miejskim w Opolu Lubelskim można było dzisiaj podziwiać występy solistów z Opolskiego Centrum Kultury, przybył też św. Mikołaj ze słodkimi upominkami, do tego dochodzi degustacja świątecznego barszczyku przygotowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich „Nasza Barć” z Ożarowa Pierwszego. Wśród wystawców są m.in. Uniwersytet Trzeciego Wieku, Koła Gospodyń Wiejskich, Gospodarstwo Rybackie Pustelnia, Zakład Karny w Opolu Lubelskim, czy też gospodynie oferujące rękodzieło, stroiki, a nawet usługi krawieckie. Kiermasz potrwa do jutra.

Jarmark Świąteczny w Zamościu rozpoczął się dzisiaj w południe na Rynku Wielkim. Oprócz licznych wystawców, których dobrano w ten sposób, aby mieszkańcy mieli zapewnioną szeroką ofertę produktów świątecznych, nie zapomniano o dodatkowych atrakcjach. Wśród nich warto wymienić m.in. warsztaty pakowania prezentów i przygotowywania ozdób świątecznych, pisanie listów do Św. Mikołaja, rękodzieło czy też kuchnię regionalną. Na jutro zaplanowano też występy artystyczne, zumbę, czy też pokaz jazdy figurowej na lodzie.

Od piątku trwa również Kazimierski Jarmark Świąteczny. Wystawcy zadbali o to, by mieszkańcy jak też turyści poczuli zarówno klimat, jak też smak świąt. Dzisiaj pojawił się św. Mikołaj ze słodkimi podarunkami, a na niedzielny wieczór Radni Miejscy zaplanowali spotkanie opłatkowe z mieszkańcami. Będą też występy uczniów i przedszkolaków, a także koncerty.

W Białej Podlaskiej Jarmark Bożonarodzeniowy rozpocznie się w sobotę 18 grudnia na placu Wolności. Zaplanowano kiermasz sztuki ludowej, rzemiosła artystycznego, rękodzieła, ozdób i stroików świątecznych oraz wielu prezentów pod choinkę. Będzie też bogata oferta tradycyjnych produktów lokalnych i regionalnych na stół świąteczny. Nowością ma być oferta turystyczna. Wydarzeniu towarzyszyć będzie muzyka i śpiew. Na scenie usłyszymy kolędy, pastorałki, piosenki świąteczne oraz obejrzymy widowisko obrzędowe „Herody”.

W Chełmie Jarmark Bożonarodzeniowy odbędzie się w dniach 18-19 grudnia na Pl. Łuczkowskiego. W programie przewidziano m.in. występy zespołów artystycznych, kiermasz produktów tradycyjnych, wystawę rękodzieła czy pokaz kulinarny Jakuba Steuermarka, kucharza znanego m.in. z programu „Pytanie na śniadanie”. Nie zabraknie również degustacji produktów lokalnych oraz konkursów dla najmłodszych.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krasnymstawie rozpocznie się w niedzielę 19 grudnia o godz. 10:00 na Rynku Miejskim. O tej godzinie zostaną wręczone nagrody w konkursie „Tradycyjne Ozdoby Bożonarodzeniowe”, który był skierowany do twórców ludowych i członkiń KGW, a fundatorem nagród jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Uhonorowani zostaną twórcy najlepszych łańcuchów i ozdób choinkowych. Następnie rozpocznie się część handlowa, w której wezmą udział m.in. twórcy ludowi, koła gospodyń wiejskich, Lokalne Grupy Działania oraz przedsiębiorcy oferujący produkty lokalne i tradycyjne. W jego trakcie będzie się odbywała sprzedaż wyrobów rękodzielniczych o charakterze Bożonarodzeniowym: stroików, bombek, łańcuchów, choinek, serwetek i innych wyrobów świątecznych. Wydarzenie potrwa do godziny 16:00.

Lubartowski Jarmark Bożonarodzeniowy rozpocznie się w poniedziałek 20 grudnia na placu przed Ratuszem i potrwa trzy dni, do środy 22 grudnia. Organizatorzy zapowiadają szereg atrakcji w tym m.in. świąteczne zakupy w doskonałej atmosferze, miejską wigilię, występy na żywo, zdjęcia z Mikołajem i karuzela wenecka dla dzieci. Pierwszego dnia stoiska handlowe będą czynne od godz. 13.00 do 19.00, w kolejnych dniach od godz. 10.00 do 19.00. W środę na godz. 13.00 zaplanowano pokazy kulinarne, o godz. 15.30 odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu LOK na Najpiękniejszą Bombkę Choinkową, o godz. 16.00 będzie można sobie zrobić zdjęcie z Mikołajem, w tym samym czasie rozpocznie się Miejska Wigilia.

W Puławach Świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy organizuje Klub Twórców Ludowych. W dniach od 11 do 13 grudnia w godzinach 10.00-18.00 w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika” będzie można zakupić ozdoby bożonarodzeniowe i kartki świąteczne wykonane przez puławski Klub Twórców Ludowych. Piękne rękodzieła mogą posłużyć do dekoracji choinki czy wigilijnego stołu, a także stanowić oryginalny prezent dla najbliższych.

(fot. Opolskie Centrum Kultury)

9 komentarzy

 1. A co na to pandemia?

  • Jak to ,co? Jest na ten czas zakonserkrwowana(trudne słowo,ale może coś znaczy-ja nie wiem).A potem hulaj kowit piękła niema!

  • Wirus ma w rzyci zarażanie i też idzie na zakupy 😉

 2. Kto wogole to organizuje?! Przecież mamy pandemię! Gdzie sanepid gdzie policja?! Tłumy na targach jarmarkach , na wsiach tłumy w kościele coto ma być ? Kpina? Polska dziś jest Lombardia Europy! My umieramy na to świństwo a oni sobie jarmarki urządzają.

  • To bardzo ciekawe…. Napisz o tym do Bravo Girl…. 😀 A jak się boisz, to albo zamknij się w chałupie i zarygluj drzwi, albo idź leczyć stany lękowe u dobrego psychiatry… aaaa I koniecznie wyłącz internet – ponoć wirusa najłatwiej dostać pocztą…

 3. takie jarmarki, to czas dla ubogich duchem i umysłem. Badziew na straganach za podwojoną cenę ale jak widać naiwnych nie brak 😛

 4. Napiszcie w tytule jakich świąt!!!-podpowiem jak nie wiecie—’ Świat Bożego Narodzenia !!!!A.D.2021!! Czyżby 112 tak jak trzaskowski!! żenua.

  • Skoro jest o nadchodzących świętach i jest mowa o kiermaszach bożonarodzeniowych, to o jakich możemy pisać świętach?

 5. Janina Łatka - Zdziurkom

  Macie rację, głównie po odstawianiu przedświątecznej szopki czuć klimat, jak też smak nadchodzących świąt.

Wiadomości z info112