Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Część szpitali w naszym regionie wstrzymuje planowe przyjęcia. Potrzebne są łóżka dla zakażonych koronawirusem

Część pacjentów zostanie wypisana do domów, pozostali, którzy wymagają dalszej hospitalizacji, będą przeniesieni do innych placówek. Dzięki temu ma zostać zwiększona liczba łóżek dla zakażonych.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka wydał decyzję o wstrzymaniu planowych przyjęć w pięciu szpitalach na terenie województwa lubelskiego. Chodzi o placówki w Tomaszowie Lubelskim, Białej Podlaskiej, Łukowie, Chełmie i we Włodawie. Jednocześnie wydano podobną rekomendację dla szpitala w Biłgoraju. W tym przypadku jest to placówka prywatna, stąd też od jej dyrekcji zależy, czy się do niej zastosuje.

Działania te mają na celu zwiększenie liczby łóżek dla osób chorych na COVID-19. Jak tłumaczy wojewoda, w tych szpitalach polecił jak najszybsze wstrzymanie przyjęć planowanych niezabiegowych, w celu stworzenia możliwości znacznego rozwinięcia liczbę łóżek zakaźnych. Wiąże się to z koniecznością wypisania części pacjentów do domów. Pozostali zostaną przetransportowani do szpitali pierwszego poziomu – tłumaczy wojewoda.

Druga decyzja dotyczy 14 szpitali pierwszego poziomu. Jest to polecenie, aby placówki te przyjmowały pacjentów ze szpitali w Tomaszowie Lubelskim, Białej Podlaskiej, Biłgoraju, Łukowie, Chełmie i we Włodawie, którzy wymagają dalszej hospitalizacji.

W tym przypadku chodzi o: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Nr 1 w Bełżycach, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bychawie, 6 Szpital Wojskowy z Przychodnią SPZOZ w Dęblinie, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hrubieszowie, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Janowie Lubelskim, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Krasnymstawie, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kraśniku, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lubartowie, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Międzyrzecu Podlaskim, Szpital Powiatowy w Rykach, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Szczebrzeszynie, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Świdniku, Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu oraz Zamojski Szpital Niepubliczny.

Jako pierwszy zastosował się do decyzji szpital w Tomaszowie Lubelskim, już dzisiaj będzie w nim 26 dodatkowych łóżek dla pacjentów zakażonych. Kolejne szpitale mają sukcesywnie zwiększać liczbę tego typu miejsc.

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)

83 komentarze

  1. to może niemcy niech przyjmą bo maja 30.000tyś łóżek z respiratorami z czego 417 zajętych to full wolnego miejsca dla koronnych