Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Czeka nas gwałtowne ochłodzenie na początek astronomicznej wiosny. Może powrócić smog

Jeszcze kilka tygodni temu informowaliśmy, że w ostatniej dekadzie marca może nadejść silne ochłodzenie. Zmiana pogody zaczyna już postępować za frontem chłodnym przemieszczającym się znad Bałtyku.

Pogorszenie aury już w czwartek odczują mieszkańcy północnej części Polski, gdzie front przyniesie słabe opady i spadek temperatury poniżej 10 stopni. W nocy z czwartku na piątek front chłodny, za którym spływać zacznie powietrze arktyczne znad Skandynawii przemieszczać będzie się dalej na południe. W piątek front chłodny dotrze do południowej części kraju. Nie można wykluczyć nawet burz w tej części Polski. Natomiast w weekend do naszej części Europy dotrze powietrze arktyczne znad Arktyki i Morza Białego.

W naszej części Europy obserwuje się już występowanie zachmurzenia frontowego, które w kolejnych godzinach schodzić będzie dalej na południe i południowy-wschód wraz ze słabymi opadami. Wyjątkowo ciepły epizod dobiega końca. W ostatnich dniach termometry w regionie pokazywały od 12°C do 17°C. Czwartek to ostatni tak ciepły dzień w pogodzie na przeważającym obszarze Polski w tym tygodniu.

W czwartek na obszarze województwa lubelskiego zachmurzenie umiarkowane, wzrastające pod koniec dnia do dużego. Na niebie dominować mają głównie chmury piętra wysokiego. bliżej późnego popołudnia pojawią się również warstwowe chmury niskie. Dziś termometry w najcieplejszym momencie pokażą od 15°C do 17°C. Wiatr słaby, nasilający się w drugiej części dnia z sektora zachodniego, lecz porywy nie przekroczą 36 km/h.

W nocy z czwartku na piątek z północy na południe przemieszczać ma się mało aktywny front chłodny. Zachmurzenie wzrośnie do dużego, a nawet całkowitego. W województwie lubelskim niewykluczone są słabe, punktowe opady deszczu. Temperatura wyniesie od 5°C do 7°C.

Piątek przyniesie duże pogorszenie pogody w regionie. Zachmurzenie będzie przeważnie duże, okresami całkowite. Prognozowane są w regionie słabe opady deszczu, natomiast niektóre modele sugerują niskie ryzyko burz na południu województwa. Znajdziemy się w napływie znacznie chłodniejszego powietrza. Termometry pokażą od 7°C do 13°C. Najchłodniej ma być w północnych powiatach woj. lubelskiego, najcieplej na południu. Wiatr przeważnie słaby z sektora północnego i północno-wschodniego.

Czeka nas gwałtowne ochłodzenie na początek astronomicznej wiosny. Może powrócić smog

W piątek nad północną Europą umacniać będzie się wyż skandynawski, który przyniesie na weekend i na początku przyszłego tygodnia wyraźne ochłodzenie. Nocami w całym kraju prognozowane są ujemne temperatury. Niewykluczony jest powrót smogu przy wyżowej i bezwietrznej pogodzie.

Noc z piątku na sobotę przyniesie zachmurzenie duże, miejscami całkowite. Temperatura wyniesie od 3°C do 4°C. Prognozowane są opady deszczu o niskim natężeniu, okresowo umiarkowanym. Opady utrzymają się do godzin porannych w sobotę.

W pierwszy dzień weekendu Polska znajdzie się pod wpływem silnego wyżu barycznego o imieniu „JURGEN” z centrum nad Skandynawią. Do kraju napływać będzie zimne powietrze z północnego-wschodu i wschodu. Termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą od 2°C do 4°C. Lokalnie mogą wystąpić zanikające opady deszczu, punktowo nawet deszczu ze śniegiem, zwłaszcza wieczorem. Wiać będzie silniejszy wiatr z północnego-wschodu z prędkością do 50 km/h, potęgując odczucie chłodu i obniżając w ten sposób temperaturę odczuwalną.

Noc z soboty na niedzielę przyniesie rozpogodzenia. Nasz kraj znajdzie się pod wpływem silnego wyżu „JURGEN” z centrum nad północną Europą. Napływać będzie zimne, suche powietrze arktyczne. Temperatura wyniesie od -7°C do -5°C. Zachmurzenie ma być małe, okresami powinno być bezchmurnie, co sprzyjać może większym spadkom temperatury.

Czeka nas gwałtowne ochłodzenie na początek astronomicznej wiosny. Może powrócić smog

Niedziela przyniesie temperaturę na poziomie od 0°C do 2°C w najcieplejszym momencie dnia. Napływać ma w dalszym ciągu zimne i suche powietrze z północnego-wschodu i wschodu. Nie zabraknie pogodnego nieba, nie wystąpią opady atmosferyczne.

W nocy z niedzieli na poniedziałek pozostaniemy pod wpływem wyżu „JURGEN”, którego centrum przemieści się nad Rosję. Nie ustanie napływ zimnego, suchego powietrza z północnego-wschodu i wschodu. Temperatura wyniesie od -7°C do -3°C. Będzie bezchmurnie, co może sprzyjać większym spadkom temperatury. Lokalnie wystąpią sprzyjające warunki do rozwoju smogu.

Na początku przyszłego tygodnia pozostaniemy pod wpływem mroźnego wyżu o imieniu „JURGEN”, który znajdzie się nad Rosją. Temperatura wyniesie od 1°C do 3°C w najcieplejszym momencie dnia. Może występować smog, zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych. Nocami do połowy przyszłego tygodnia możliwe są przymrozki, lecz spadki temperatury nie powinny być tak duże jak w weekend.

Cieplejszy okres w pogodzie prawdopodobnie nadejdzie w okolicach 26 marca. Wtedy też temperatura w ciągu dnia przekroczyć może 10 stopni.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i chmur

(fot. lublin112.pl)

4 komentarze

  1. Aktualnie to jest mało istotne. Są ważniejsze sprawy

  2. Smog był ,jest i jeszcze długo będzie z prostej przyczyny .Nasze woj lubelskie jako jedno z nielicznych ,nie uchwaliło ustawy antysmogowej ,która obliguje do wymiany kopciuchów ,na kotły które nie kopcą .Podziękujmy za to serdecznie radnym sejmiku województwa ,którzy nie zatwierdzili istniejącego już projektu takiej uchwały

  3. Czyli wraca zima . Super !

  4. Smog może powrócić???!!! A to minął??? Przedwczoraj nie dało się złapać oddechu wieczorem. CODZIENNIE po 18 wskaźniki wskakują na poziom bardzo wysokiego zanieczyszczenia… Na pewno płuca będą przygotowane na koronowirusa, apropos uwag typu „że teraz są ważniejsze sprawy”…