690 680 960

Co zrobić, gdy utkniemy na przejeździe kolejowym z zamkniętymi rogatkami? (wideo)

Kierowcy nie powinni dopuszczać do sytuacji, w której samochód znajdzie się między zamkniętymi rogatkami – to realne zagrożenie życia i zdrowia. W kryzysowej sytuacji nie ryzykuj – wyłam rogatkę.

Wystarczy niewielka siła nacisku, by tzw. bezpiecznik drąga (przy napędzie rogatek) zadziałał i spowodował bezpieczne wyłamanie zapory, bez uszkodzenia samochodu.

Gdy dojdzie do awarii auta i nie ma możliwości zjazdu z torów należy jak najszybciej opuścić pojazd i wyjść poza rogatki, zabierając ze sobą wszystkich, którzy podróżowali samochodem.

Żółta naklejka ratuje życie

Naklejki umieszczone na każdym przejeździe kolejowo drogowym mają trzy ważne numery. To Indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Z żółtej naklejki należy skorzystać m.in. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kontakt z numerem alarmowym 112 pozwala uniknąć najgorszego scenariusza i uratować życie.

Od 06.2018 r. do 11.2021 r. odebrano już 17 051 zgłoszeń o potencjalnych zagrożeniach: w 508 przypadkach, dzięki szybkiej reakcji wstrzymano ruch pociągów i wezwano pomoc, a w kolejnych 1 154 sytuacjach ograniczono prędkość jazdy pociągów, co zapewniło bezpieczeństwo pasażerom i osobom na przejeździe.

(fot. wideo\źródło PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.)

15 komentarzy

 1. Janina Łatka - Zdziurkom

  Co zrobić, gdy utkniemy na przejeździe kolejowym z zamkniętymi rogatkami? – najlepiej siedzieć w środku autka i jak najszczerzej modlić się, żeby podobnież dobry Bóg, sprawił cud 😆

 2. ale mandacik płaci ten gamoń co wjedzie na czerwonym

  • Słuchaczka radia co ma wieprzową twarz

   Tak… i jak już tam gamoń wjedzie to należy najpierw wezwać policję, ukarać go mandatem, a potem zacząć modlić się, żeby maszynista był trzeźwy i zatrzymał pociąg z piskiem opon

 3. biedny samochód porysowany cały zapewne przez pokaz

 4. Podpis elektroniczny

  Już to widzę jak zadzwonienie na 112 spowoduje zatrzymanie pociągu zanim dojedzie.

 5. poczekać aż się otworzo

 6. No dobra, ale ile jest przypadków że ktoś utyka na przejeździe żeby opłacało się komuś robić taką akcje za pieniądze podatników?

  • jest bardzo dużo takich przypadków – nawet kretyn kierujący karetką wolał manewrować zamiast wyłamać rogatkę – sam przeżył a zabił lekarza i ratownika

  • wejdź na tę stronę „bezpieczny przejazd” i tam są te przypadki w zakładce „ku przestrodze”

 7. za pozno publikujeta te oszczezenia…dudek z big bradera by zyl!!!

 8. Co zrobić, gdy utkniemy na przejeździe kolejowym z zamkniętymi rogatkami? – cofnąć się w czasie i włączyć myślenie!

 9. ☆☆☆⭐⭐⭐

  Nawet jakby były metalowe rogatki to i tak bym je taranował😎

 10. ,aa,boKrzycho.paPj

  Mała osobówka zmieści się między torami a szlabanem.Zres,ta jeśli ktoś już musi wjechać na tory przy czerwonym świetle,to tylko tam gdzie są polzapory.Nie jeździć szrotem ,by nie zgasł na środku torów,bo jeśli zgaśnie w takim miejscu,to za chwilę zostanie zezłomowany przez pociąg

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Bezpłatne warsztaty Know Hau w Strefie Psa w SKENDE
51. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie” 2022
Zaproszenie na terenową akcję poboru krwi – 19 sierpnia
Piknik „Kwiaty we włosach” dla najstarszych mieszkańców Lublina
175. rocznica urodzin Bolesława Prusa