Środa, 01 maja 202401/05/2024
690 680 960
690 680 960

Co usuwa trójglicerydy? Poznaj naturalne i bezpieczne sposoby na obniżenie poziomu lipidów we krwi

Czym są trójglicerydy?

Trójglicerydy to organiczne związki chemiczne zaliczane do grupy lipidów, czyli tłuszczów prostych. Związki powstają z wolnych kwasów tłuszczowych w wątrobie oraz są dostarczane do organizmu wraz z pożywieniem. Obecność trójglicerydów jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Stanowią źródło energii dla mięśni oraz są główną postacią zapasową kwasów tłuszczowych.

Prawidłowy poziom trójglicerydów we krwi wynosi <150 mg/dl (<1,7 mmol/l). Problem pojawia się, gdy ich stężenie rośnie. Przy hipertrójglicerydemii znacznie zwiększa się ryzyko chorób serca i układu krwionośnego. Warto więc trzymać rękę na pulsie, wykonując kontrolne badania krwi, a w przypadku zwiększonego poziomu trójglicerydów, podjąć odpowiednie działania terapeutyczne. Co usuwa trójglicerydy?

Jak obniżyć poziom trójglicerydów?

W leczeniu podwyższonego stężenia trójglicerydów stosuje się metody farmakologiczne i niefarmakologiczne. O stosowaniu tych pierwszych decyduje lekarze. Podstawą leczenia niefarmakologicznego jest najczęściej modyfikacja trybu życia oraz nawyków żywieniowych. Trzy kluczowe elementy stanowią normalizacja masy ciała, zdrowa i zbilansowana dieta oraz regularna aktywność fizyczna.

Zdrowa dieta

Jeśli dotyczy Cię problem hipertrójglicerydemią, przyjrzyj się temu, co znajduje się na Twoim talerzu. W pierwszej kolejności ogranicz spożywanie ciężkostrawnych i wysoko przetworzonych produktów. Unikaj zwłaszcza cukrów prostych i tłuszczów nasyconych. W Twoim jadłospisie powinny znaleźć się warzywa i owoce oraz tłuste ryby (kwasy omega 3). Tłuszcze nasycone zastąp dobrymi źródłami nienasyconych kwasów tłuszczowych jak oliwa z oliwek, olej rzepakowy lub lniany. Zadbaj także o obecność białka m.in. chudego mięsa, jaj i nabiału oraz produktów bogatych w błonnik jak pełnoziarniste produkty zbożowe, kasza, płatki owsiane czy rośliny strączkowe.

Co usuwa trójglicerydy?

Wśród produktów, które obniżają poziom trójglicerydów, znajdują się m.in. kozieradka, witamina C, insulina oraz kwasy tłuszczowe omega 3. Dietę warto uzupełnić o stosowanie niektórych ziół. W przypadku hipertrójglicerydemii świetnie sprawdzą się ostropest plamisty, zmielone ziarna lnu lub wyciąg z imbiru.

Aktywność fizyczna

Dla obniżenia poziomu trójglicerydów we krwi niezwykle ważny jest wysiłek fizyczny. Zaleca się aktywność 4-5 razy w tygodniu, minimum 150 minut tygodniowo. Rodzaj treningu powinien być dostosowany do stanu zdrowia i możliwości organizmu. Oprócz ćwiczeń warto wprowadzić zmiany w codziennym funkcjonowaniu. Może to być np. jazda na rowerze zamiast samochodu czy codzienny spacer.

Utrata masy ciała

Nadwaga stanowi jeden z powodów wzrostu stężenia trójglicerydów we krwi. Aby obniżyć ich poziom, niezbędna jest więc normalizacja masy ciała. Wraz z utratą nadprogramowych kilogramów, zwiększa się wrażliwość tkanek na insulinę, co ma bezpośredni wpływ na poziom trójglicerydów w osoczu.