Środa, 01 maja 202401/05/2024
690 680 960
690 680 960

Co to są kody QR i jak ich używać?

QR to skrót od Quick Response. Jest to nazwa w pełni adekwatna, ponieważ jego zeskanowanie pozwala szybko przetwarzać zakodowane w nim informacje. Każda kamera, niezależnie od tego, czy znajduje się w telefonie czy też w tablecie może odczytywać i przetwarzać kody QR za pomocą specjalnej aplikacji. Czym są i jak ich używać?

Czym jest kod QR?

Kod QR to skrót od Quick Response. Oznacza to, że różne, złożone informacje są przechowywane w skróconej formie, dzięki czemu można je szybko i łatwo ponownie wywołać. Na tej samej zasadzie działają kody kreskowe na produktach supermarkecie — skaner odczytuje, z jakim produktem ma do czynienia i następnie przekazuje te informacje do systemu kasowego.

Podstawą danych do wyświetlenia są specjalnie zaszyfrowane zestawy znaków w systemie binarnym. Ze względu na swoją strukturę kod QR może pomieścić znacznie więcej informacji niż kod kreskowy. Mieści on do 4000 znaków, czyli mniej więcej stronę A4 zapełnioną drobnym drukiem. Dzięki nim użytkownicy mogą być skierowani do różnych treści, adresów stron internetowych, ulotek czy plików.

Kod QR składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to system trzech kwadratów w rogach, których skaner używa do orientacji oraz samego kodu QR, który jest zamieszczony w środku i zawiera informacje. Kod QR zawiera wzór w kwadratowej grafice, w której ukryte są informacje. W kwadracie tym znajdują się czarno białe punkty oraz linie, które są odczytywane przez aplikacje.

Do czego służy kod QR?

Kody QR używane są wszędzie tam, gdzie dane muszą być szybko odczytane. Można je znaleźć na plakatach, ulotkach, biletach czy automatach. W kodzie często jest osadzony adres URL, który za pomocą aplikacji skanera przenosi zainteresowane osoby na stronę internetową. W kodzie QR może być ukryty również kod zniżkowy, bilet komunikacyjny bądź przepustka na wydarzenie kulturalne. Dzięki temu podczas sprawdzania biletów proces weryfikacji jest znacznie przyśpieszony.

Jak odczytać kod QR?

Aby odczytać kod QR, potrzebna jest specjalna aplikacja w telefonie lub powiązany skaner. Po otwarciu aplikacji, automatycznie uruchamiany jest tryb aparatu. Należy skierować go na kod QR. Aplikacja analizuje jego treść, a na ekranie pojawia się link do strony, kod rabatowy, dane kontaktowe lub inne informacje. Naciśnięcie w link powoduje przekierowanie do strony internetowej.

Telefony przystosowane do odczytywania kodów QR znajdziemy na: https://www.komputronik.pl/search-filter/1596/telefony-android

Co można zapisać w kodach QR?

W kodach QR można zapisać cyfry, litery oraz symbole. Tekst musi być jednak przygotowany w taki sposób, aby czytnik po jego zeskanowaniu wykonał odpowiednie działanie, na przykład otworzył adres strony internetowej, wizytówkę lub lokalizację. Najpopularniejsze formaty kodów QR to:

  • Strona internetowa — kody w reklamach lub magazynach często zawierają adresy stron internetowych. Ich zadaniem jest umożliwienie użytkownikowi otwarcie witryny, na której znajdują się informacje o danym produkcie.
  • Wydarzenia – niektórzy organizatorzy imprez mogą natychmiast przekazać informacje na temat każdego wydarzenia za pomocą kodu QR, w którym zawarta będzie data, czas lub inne informacja dotyczące eventu.
  • Dane kontaktowe – kody QR są coraz częściej stosowane przez użytkowników telefonów w celu wymiany swoich podstawowych danych osobowych. Pełnią one rolę następcy tradycyjnej wizytówki.
  • Dane sieci WiFi – w restauracjach, hotelach oraz innych obiektach umieszcza się kody QR na stolikach lub ladzie recepcji bądź innych widocznych miejscach tak, aby goście lub klienci mieli możliwość zalogowania się do sieci WiFi obiektu.

Jak stworzyć kod QR?

Każdy może stworzyć za darmo swój kod QR. Wykorzystuje się do tego specjalny generator. Program taki można bez problemu znaleźć w Internecie, korzystając z darmowego generatora QR. Gotowy kod można zapisać jako plik graficzny i wykorzystać go praktycznie w każdym celu. Rozmiar kodu QR powinien wynosić co najmniej 2,5 × 2,5 cm, aby bez problemu można było go zeskanować telefonem dysponującym nawet niskiej jakości kamerą.

Więcej newsów technologicznych na: https://nano.komputronik.pl/