Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

Chcieli odwołać burmistrza Bełżyc ze stanowiska. Plany się nie powiodły

Były plakaty i ulotki dostarczane, jednak inicjatorom odwołania burmistrza Bełżyc nie udało się skłonić odpowiedniej liczby mieszkańców, do udania się na referendum. Tym samym Ireneusz Łucka utrzymał stanowisko.

W niedzielę w Bełżycach odbyło się referendum w sprawie odwołania burmistrza. Po podliczeniu głosów okazało się, że za jego odwołaniem było 1529 osób, z kolei przeciwko zaledwie 72 osoby. Jednak Ireneusz Łucka utrzymał stanowisko. Wszystko dlatego, że frekwencja wyniosła zaledwie nieco ponad 15 proc. Tymczasem aby referendum było ważne, swój głos musiałoby oddać 3132 mieszkańców. Tymczasem do urn udało się zaledwie 1616 osób.

Próba odwołania burmistrza ze stanowiska to skutek niezadowolenia niektórych mieszkańców z dotychczasowych działań burmistrza. Jak wyjaśniał przedstawiciel inicjatorów referendum, chodzi głównie o jego „butę i arogancję”, do tego dochodzi „brak troski o przyszłość gminy”.

Burmistrzowi zarzucono m.in., iż nie słucha mieszkańców, nie przyjeżdża na zebrania sołeckie, zaś decyzje podejmuje bez jakiegokolwiek udziału czy konsultacji z mieszkańcami. Za złe mieli również likwidację szkoły w Chmielniku, zrezygnowanie z dotacji na instalacje solarne, podwyżki opłat za gospodarowanie odpadami. Wytknęli mu również, że gmina nie miała pieniędzy na urządzenie siłowni plenerowej, zaś znalazła środki na kosztowny remont swojej siedziby.

Sam burmistrz od początku zapewniał, że zarzuty mieszkańców są nieuzasadnione, podkreślał iż wiele decyzji nie zależy od niego, lecz od Rady Miasta. Dodatkowo wskazywał, że realizowanych jest dużo inwestycji, które wpłyną na jakość życia w mieście. Samo zaś referendum określił grą polityczną, za którą mają stać osoby związane z PSL, a także Ci, którzy ponieśli w wyborach porażkę i chcą wrócić do władzy.

(fot. UG Bełżyce)

3 komentarze

  1. Widać jest spoza lokalnej KLIKI. Spoza tego wiejskiego sufu ,układów…
    Dobrze że się udało mu pozstac. Ale oni będą dalej mu przeszkadzac ,bruzdzic. Tylko czy to warto się tak użerać? Nie szkoda Zdrowia?

  2. PSL nie odpuści PiS-owi Bełżyc, za dobrze się arbuzom to kręciło lody.

  3. Podam jeszcze jeden przykład bezmyślności p. Burmistrza. Nie po to ludzie mieszkają w mieście (małe miasto, ale zawsze), żeby dzieci (małe dzieci, trzyletnie) do przedszkola wywozić na wieś (do Wierzchowisk). Żeby to chociaż było po drodze do Lublina, gdzie większość pracuje, niestety Wierzchowiska są w zupełnie przeciwną stronę. Niech Pan burmistrz swój gabinet poświęci na salę przedszkolną. Takich przykładów można wymieniać wiele. Bezmyślny ignorant.

Wiadomości z info112