Chciała pomóc siostrze opłacić przesyłkę, przekazała kod BLIK i straciła pieniądze

Kolejna osoba padła ofiarą oszusta, który podszył się pod członka rodziny i za pośrednictwem komunikatora internetowego poprosił o opłacenie przesyłki za pomocą kodu BLIK. Mieszkanka powiatu włodawskiego straciła tysiąc złotych.

Mieszkanka powiatu włodawskiego otrzymała za pośrednictwem komunikatora internetowego prośbę z konta swojej siostry o opłacenie przesyłki za pomocą kodu BLIK.

Oszust wymyślił historię o przesyłce z prezentami, którą należy opłacić. 27-latka myślała, że pomaga siostrze, więc bez wahania przekazała kod BLIK, opłacając rzekomą przesyłkę o wartości tysiąca złotych.

„Siostra” prosiła o kolejną wpłatę, ale niestety pokrzywdzona nie miała już dostępnych środków. Dopiero po transakcji dowiedziała się, że na konto jej siostry ktoś się włamał, a ona padła ofiarą oszustwa. O całej sprawie została powiadomiona policja.

(fot. pixabay.com)

5 komentarzy

 1. Jeżeli ktoś ze znajomych prosi przez komunikator o przelew lub kod BLIK to w pierwszej kolejności nawiązujemy z nim skuteczny kontakt innym kanałem (najlepiej telefonicznie). Gdy kontakt nie jest możliwy potwierdzamy tożsamość rozmówcy zadając pytania na które odpowiedzi nie znajdzie się na jej profilu FB. To może być pytanie o jakieś wydarzenie z przeszłości lub szczegół znany tylko rozmówcom (w przypadku rodziny: pytanie np. o drugie imię, a w przypadku kolegów, przyjaciół pytanie o to kiedy, gdzie lub w jakich okolicznościach się poznaliśmy, kiedy ostatnio się widzieliśmy, itp.) I zachowujemy przy tym dużą ostrożność i nieufność. I jak już ktoś potrzebuje BLIKa to chyba lepiej przelać mu kasę na jego (znany nam wcześniej!) numer telefonu (też pójdzie natychmiastowo tym samym systemem co BLIK), bo kwota trafi na konto odbiorcy, a nie do dowolnej osoby, która odczyta wiadomość. Pośpiech jest wskazany tylko przy łapaniu pcheł.

  • Ewentualnie można popracować nad swoim IQ. W większości przypadków jest już jednak za późno…

 2. Takie komunikaty o przekrętach powinni podawać także w ” pudelkach ” , czy tym podobnych pierdołach , żeby zombilaseczki się dowiedziały i świadomość miały .

 3. miejmy nadzieję,że to ją czegoś nauczy i będzie miała nauczkę na przyszłość

 4. czy to takie trudne przedzwonić do siostry i potwierdzić .No jak się nie myśli

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.6943zł -0.54%
  • GBP 5.2367zł -0.46%
  • EUR 4.5143zł -0.07%
  • CHF 4.077zł -0.46%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja
  Fabryka Piosenki dla zakochanych
  Przez świat. Spotkania z podróżą znów na żywo w Chatce Żaka!
  Wystawa „W poszukiwaniu genius loci roztoczańskiego brzmienia”