Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Chcą pomóc osobom poszkodowanym przez żywioł, lecz nie mają jak. Powstanie specjalne konto

Wiele osób chce udzielić wsparcia poszkodowanym w nawałnicy, jaka przeszła przez nasz region. Tymczasem nie mają takiej mozliwości, gdyż do tej pory nikt nie pomyślał, aby np. założyć specjalne konto, gdzie można będzie wpłacać pieniądze.

Wciąż trwa szacowanie strat, jakie wyrządziła poniedziałkowa nawałnica. Gminne komisje odwiedzają mieszkańców i spisują wszystko to, co zostało zniszczone. W środę tereny te odwiedził wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, który spotkał się z poszkodowanymi. Padły też obietnice pomocy finansowej. Gdy tylko gminy prześlą raporty o największych szkodach wyrządzonych przez burzę, środki zaczną być wypłacane przez gminne ośrodki pomocy społecznej. W pierwszym etapie będzie to wsparcie w wysokości do sześciu tysięcy złotych. Jest to jednak kropla w morzu potrzeb.

Tymczasem zgłaszają się do nas osoby, które chcą pomóc poszkodowanym. Jedni oferują swoją pomoc przy pracach budowlanych, inni z kolei gotowi są przekazać pieniądze na najpilniejsze potrzeby. – W młodości przeżyłam podobny kataklizm i pamiętam, że wtedy wspierało nas bardzo dużo osób. Zarówno sąsiedzi, jak też obcy ludzie wspólnie pomagali nam odbudować zniszczony dom. Gdyby nie oni, byśmy nie mieli gdzie mieszkać – wyjaśniała nam pani Joanna. -Dlatego też, gdy tylko mogę, to staram się wspierać pokrzywdzonych w tego typu nieszczęściach. Jednak minęło już tyle dni, a nigdzie nie ma żadnej informacji, jak tym ludziom pomóc – dodaje kobieta.

– Wychowałam się na tym terenie, gdzie doszło do największych zniszczeń. Wiem, że niektórzy ludzie pozostali bez dachu nad głową. Śpią po sąsiadach, jedzenie też od nich dostają. Tym osobom potrzebna jest pomoc, tymczasem nikt nie jest w stanie powiedzieć, jak jej udzielić – dodaje kolejna nasza czytelniczka. – Dzwoniłam do Urzędu Gminy, tam przełączali mnie od osoby do osoby, lecz nikt nie wiedział, w jaki sposób mogę przekazać pieniądze na pomoc dla potrzebujących – dodaje.

Podobnych telefonów otrzymaliśmy kilka. Jak się okazuje, do tej pory nikt nie pomyślał, by założyć specjalne konto, na które ludzie dobrej woli, by mogli wpłacać pieniądze, które pomogą zapewnić pomoc dla najbardziej poszkodowanych. Dopiero interwencja w Urzędzie Wojewódzkim sprawiła, że sprawa ta ma być niebawem załatwiona. – Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej niebawem będzie interweniował w tej sprawie w poszczególnych gminach – otrzymaliśmy zapewnienie.

Jak zaznacza wiele osób, naprawa uszkodzonych budynków oraz odbudowa tych, które zostały całkowicie zniszczone, to nie będzie koniec kosztów, jakie czekają dotkniętych kataklizmem mieszkańców. Jeszcze więcej jest bowiem osób, które utraciły źródło dochodu. Zarówno wichura jak też potężne gradobicie, zniszczyło zasiewy oraz uprawy owoców i warzyw w tym m.in. plantacje malin czy uprawy papryki, które są dla wielu głównym źródłem utrzymania.

Jak nas zapewniono, możliwości wsparcia poszkodowanych przez żywioł zostaną ogłoszone najszybciej jak będzie to możliwe.

(fot. lublin112)
2016-06-23 19:05:06

8 komentarzy

 1. Założyć specjalne konto! I rozkraść zebrane pieniądze na swoje, nie myśląc o krzywdzie ludzkiej i potrzebujących. Zawsze się znajdą sępy, które tylko czyhają na podobne okazje. Ze dwa lata temu zorganizowano zbiórkę na pomnik mjr Zapory. Zebrano na rajdzie mjr Hieronima Dekutowskiego poważną sumkę i sprawa ucichła. Ile zebrano? A kto to wie. Kto zebrał i przechwycił darowane pieniądze? Kto? Jeden z sepów, którzy szybują nad podobnymi okazjami czekając na sposobność kombinacji.

 2. Czy nie lepiej było się ubezpieczyć i wziąć teraz odszkodowanie niż teraz żebrać, ludzie spójrzcie w lustro i popatrzcie na siebie, kto niema ubezpieczenia nie powinien dostać dopłat a nawet kredytu, oszuści i wyłudzacze.

 3. I tutaj będzie poważne oskarżenie wobec IMGW. Wiedzieli doskonale jakie warunki konwekcyjne oraz kinematyczne nasuwają się nad południowo – wschodnią Polskę. Skoro wiedzieli o tych warunkach inni którzy prognozowali burze (np. lowcyburz czy burzowapolska) to i oni na pewno to wiedzieli. Po raz kolejny nie potrafili ostrzec ludzi przed zbliżającym się żywiołem. W Ameryce syreny wyją na 5 min przed uderzeniem tornada a tutaj święci pracownicy nie potrafią przewidzieć sytuacji mając dane ze stacji pogodowej w Radawcu? K***wa przecież tam jest tablica IMGW przy wejściu do tego niby „domu” bo to podobno to „tylko” stacja terenowa. Konferencje robią dopiero kiedy nad Polskę uderzy na prawdę silna fala burz tłumacząc się tym, że burz nie da się przewidzieć. Ta superkomórka przeszła ponad 400 km i można było ostrzec ludzi o wiele wcześniej aby ratowali to co najcenniejsze ale nie bo po co.. Nie mamy w Polsce dobrej służby meteorologicznej po za fascynatami burz którzy rzeczywiście je prognozują dając tego odpowiednie efekty. Wystarczy dowód w postaci tego, że pobranie danych ze stacji z „Radawca” ok godz 15 dawało sygnał do możliwości pojawienia się gwałtownej superkomórki burzej z ogromną odbiciowością dającą możliwość opadów dużego gradu oraz z możliwością wbudowania w superomórkę przy tak silnych uskokach oraz niskiej kondensacji możliwości zejścia tornada.. Zlekceważyli to a od ludzi sam słyszałem słowa: „nikt nas nie ostrzegł”… ti daje dużo do myślenia..

  • Oprócz Polscy Łowcy Burz ostrzegał także portal Lubelscy Fani Burz na facebooku. Ostrzeżenie z tego co widziałem było także na facebookowym profilu lublin112. Zatem informacja o możliwym pojawieniu się silnej burzy z dużym gradem i silnym wiatrem było. Lublin112 to chyba jeden z nielicznych portali, który ostrzegał przed tym co może zdarzyć się w lubelskim.

  • jaś mistrz ciętej riposty

   no tak, jak by wiedzieli to by sobie schowali uprawy i budynki do piwnicy…. lub polecieli i ubezpieczyli na wieczór bo taniej niż na cały rok…?!?!!? bosze, daj ludziom rozumy i naucz ich używać a jak się nie uda to odbierz im możliwość komentowania… wiem że każdemu wolno się wypowiadać ale litości…

  • nie tylko portal PŁB i łowcy lubelscy ale i strona meteoserwis24.pl ostrzegła o silnych burzach. Jutro również silne burze na zachodzie polski..

 4. Taki cwany jesteś. Nie życzę Ci ,żebyś znalazł się kiedyś w takiej sytuacji jak Ci ludzie. Spójrz lepiej Ty w lustro i zobacz tego egoistę, który sam pewnie jest oszustem i wyłudzaczem.

 5. Z jakiego ugrupowania jest ten Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i za co bierze wypłatę skoro dopiero po interwencjach zajął się tematem?

Z kraju