Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

Korzystali z nich przemytnicy, teraz posłużą uczniom. Celnicy podarowali szkole trzy samochody

Zarekwirowane przemytnikom papierosów samochody, trafiły do szkoły w Tomaszowie Lubelskim. Będą służyły uczniom klas o profilu mechanicznym jako pomoc dydaktyczna.

W czwartek funkcjonariusze Izby Celnej w Białej Podlaskiej odwiedzili uczniów Zespołu Szkół Nr 4 W Tomaszowie Lubelskim. Wizyta była wyjątkowa, gdyż celnicy przywieźli ze sobą prezenty. Były nimi trzy samochody osobowe, które wcześniej zostały zarekwirowane na przejściach granicznych w Zosinie i Hrebennem. Jako narzędzia służące do przemytu przeszły później na własność Skarbu Państwa, dzięki czemu możliwe było ich nieodpłatne przekazanie. Co więcej był to pierwszy w historii przypadek, kiedy zarekwirowane samochody podarowano szkole. Najczęściej są one sprzedawane, te zaś które nie mają wartości, poddawane są złomowaniu.

Choć mercedes, volkswagen i mazda raczej nie nadają się już do jazdy, uczniowie jak i dyrekcja szkoły są z nich bardzo zadowoleni. Mianowicie szkoleni są tutaj przyszli mechanicy a tego typu pojazdy służą jako pomoc dydaktyczna. Uczniowie dzięki nim w praktyce poznają budowę pojazdów a demontując je, mogą zapoznać się z każdym nawet najdrobniejszym elementem. Wcześniej szkoła musiała kupować auta do tego typu celów, teraz zaoszczędzone środki może przeznaczyć na inne, równie ważne dla nauczania cele.

Celnicy gdy wykryją przemyt w przystosowanych do tego celu autach, zgodnie z polskim prawem, dokonują ich zarekwirowania. Później jak wina zostanie udowodniona, sądy orzekają przepadek narzędzi przestępstwa. Gdy samochody przejdą na własność Skarbu Państwa, celnicy sprzedają je w postępowaniach przetargowych. Auta, które ze względu na ich stan techniczny nie mają większej wartości, bądź też nie ma na nie kupców, są złomowane. W ubiegłym roku funkcjonariusze Służby Celnej z naszego województwa zarekwirowali w ten sposób 229 samochodów, które wykorzystywano do przemytu. Sprzedane zostało 175 z nich.

Korzystali z nich przemytnicy, teraz posłużą uczniom. Celnicy podarowali szkole trzy samochody
Korzystali z nich przemytnicy, teraz posłużą uczniom. Celnicy podarowali szkole trzy samochody
Korzystali z nich przemytnicy, teraz posłużą uczniom. Celnicy podarowali szkole trzy samochody

(fot. ZS nr 4)
2016-06-23 20:45:44

28 komentarzy

  1. teraz uczniowie beda wiedziec jak profesjonalnie przerabia sie auta…….

  2. każdy chłopak z polskiej wsi ma passata w GTI 🙂

  3. chętnie odkupie aluski z tej mazdy prosze o meila pozdrwiam

  4. naucza sie jak dobrze przerabiac auta do przemytu, zeby mogli to se pozniej wykorzystac w zyciu. he he!

  5. mercedesa juz nie pokazali 😀 pewnie na kołkach stoi… a funkcjonariusze przywiezli również fajki z przemytu żeby oddać uczniom?? 😀
    Uczniowie na przykladzie tych auta będą sie uczyć „JAK I GDZIE SKUTECZNIE UKRYC FAJKI W AUCIE I ILE OLEJU NAPEDOWEGO MOZE SIE ZMIESCIC W PASSEROTTIM…..” hahahaha nabyta wiedza bedzie bezcenna i zawod wyuczony PRZEMYTNIK 😀 gratki dla funkcjonariuszy 😉