To był upalny sierpień. Najcieplejszy od 200 lat

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał raport, z którego wynika, że tegoroczny sierpień był jednym z najcieplejszych w historii prowadzonych pomiarów. Pobite zostały rekordy sprzed ponad stu lat.

Ubiegły miesiąc zapisał się w statystykach meteorologicznych jako jeden z najcieplejszych, najsłoneczniejszych a jednocześnie najsuchszych miesięcy w historii prowadzonych pomiarów. Dotychczas najwyższe temperatury notowano 13 lat temu, kiedy to nasz kraj dopadła fala upałów.

To co cieszyło osoby przebywające na urlopach, przerażało jednak rolników. O ile na ciepło nie narzekali, to jednak brak opadów sprawił, że z dnia na dzień ich straty w uprawach rosły. Nie pomagało podlewanie, gdyż niebawem wprowadzono również ograniczenia w użyciu wody. Najmniejsze sumy opadów notowano właśnie w naszym regionie. Wśród miejsc, gdzie deszczu nie było praktycznie wcale jest Włodawa. Tam przez cały miesiąc spadło zaledwie 2,9 mm opadów.

Najcieplejszym dniem był 9 sierpnia, kiedy to stacja meteorologiczna w Terespolu odnotowała rekord temperatury swojej ponad 60-letniej historii pomiarów. O godzinie 14 termometr pokazał 35,4°C, o 15 – 35,7°C, godzinę później zanotowano 35,9°C. Ostatecznie po sprawdzeniu wyników z całego dnia, okazało się, że najwyższa temperatura w godzinach 8-20 wynosiła 36,2°C. Jeszcze więcej było w Dęblinie, gdzie zanotowano 36,6°C. Dotychczasowy rekord ciepła z 13 lipca 1959 roku wynosił 35,8°C. W Lublinie najcieplejszym dniem był 8 sierpnia, kiedy to w podlubelskim Radawcu zanotowano 35,2°C. Jeżeli brać pod uwagę dane z całego kraju, to cieplej było tylko w sierpniu 1807 roku, a więc ponad 200 lat temu.

Rekordy zostały pobite nawet pomimo tego, że w połowie miesiąca przyszły chłody. Na Lubelszczyźnie w niektórych miejscach było tylko 4°C. Średnia temperatura powietrza przekroczyła normę wieloletnią o ponad 4 stopnie. Zanotowano również rekordy w postaci niekończących się upałów, czyli dni z temperaturą równą lub przekraczającą w cieniu 30 stopni.

(fot. lublin112)
2015-09-13 16:15:28

3 komentarze

 1. To co kurna, 200 wiosen temu tez mieli problem z globalnym ociepleniem?

 2. Było super lato, mega wypas, jeśli mogę wyrazić swoją osobistą opinię, pragnę dodać że jest to tylko moja opinia i będę jej bronił do końca ;p

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9646zł 0.41%
  • GBP 4.9941zł 0.05%
  • EUR 4.4745zł 0.02%
  • CHF 4.2099zł 0.04%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa morskiego otworzą wyjątkową wystawę
   W Lubartowie odbędzie się coroczne „Annowanie”, czyli ogólnopolski zjazd Anek
   Społeczne obchody upamiętniające ofiary zbrodni wołyńskiej
   Festiwal Pierogów Świata w Lublinie
   Potrzebna krew dla 8-letniego Tomka