690 680 960

Burze znów wystąpią na obszarze woj. lubelskiego. Prognozowane są silne ulewy i lokalnie grad

W niedzielę w regionie, podobnie jak w poprzednich dniach, czekają nas zjawiska burzowe, które przyniosą intensywne opady deszczu, a lokalnie również gradu. Po wieczór sytuacja w pogodzie zacznie się stabilizować, a burze powinny zaniknąć w pierwszej części nocy.

Sytuacja synoptyczna od kilku dni nie ulega większym zmianom. Nasza część Europy jest w zasięgu odciętego układu niżowego, który w środkowej troposferze wyrażony jest jako środkowo-troposferyczna kropla chłodu. Ulega on jednak stopniowemu wypełnieniu. Płynie do nas powietrze z rejonu Morza Czarnego. Jest ono miarkowanie ciepłe, wilgotne oraz chwiejne i z powodzeniem rozwijają się w nim burze. Osiągając szczyt aktywności w ciągu dnia, ale lokalnie o mniejszej intensywności występują w porze nocnej, przeciągając się aż do godzin porannych.

Dzisiaj wystąpi umiarkowana i duża chwiejność termodynamiczna. Spodziewana jest duża akumulacja wilgoci w dolnej troposferze. Strefa burz od dzielnic wschodnich przemieszczać ma się ku centrum. Przepływ mas powietrza nie będzie jednak duży, dlatego też pionowe ścinanie wiatru przyjmie niskie wartości. Przełoży się prawdopodobnie na słabą organizacje struktur burzowych. Przesuwać mają się od wschodu na zachód, południowy zachód.

Na wschodzie kraju utworzyć może się kilka burz o charakterze pulsacyjnym. Ich podstawowym zagrożeniem mogą okazać się obfite opady pochodzenia burzowego z akumulacją opadów miejscami do 20-40 mm, stwarzając ryzyko podtopień. Możliwy jest także grad o średnicy do 1-3 cm. W czasie przechodzenia komórek burzowych nasilić może się prędkość wiatru do 70-80 km/h.

Burze możliwe są zwłaszcza w drugiej części dnia. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka burz, skutkując znaczną akumulacją opadów. Najwięcej burz prognozowanych jest od godziny 13 do 19, lecz mogą zacząć tworzyć się już przed południem.

Pod wieczór atmosfera zacznie się stabilizować. Zjawiska burzowe powinny zanikać w pierwszej części nocy.

Prawdopodobieństwo lokalnych burz wynosi 80% w woj. lubelskim.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i punktowych burz online

(fot. fanipogody.pl)

10 komentarzy

 1. Płynie do nas powietrze z rejonu Morza Czarnego, jest ono umiarkowanie ciepłe, wilgotne oraz chwiejne i z powodzeniem rozwijają się w nim burze – trzeba tu oddać sprawiedliwość „komu trzeba”, że dzieje się tak za sporą pomocą niejakiego Putina i jego rakiet wystrzeliwanych na lewo i prawo..

 2. Edek (specjalista od kredek)

  Czy dalej wróży się pogodę z dokładnością 500 kilometrów i trzech dni ?
  W III dekadzie XXI w. można oczekiwać nieco większej precyzji.

  • Wystarczy korzystać z narzędzi pogodowych, aby nie zadawać takich pytań 🙂 i zapoznać się ze znaczeniem słowa „prognoza”.
   W III dekadzie XXI w. nie ma narzędzi, które wskażą, gdzie wystąpi burza z dużą dokładnością. Stąd zaleca się śledzenie zjawisk atmosferycznych na dostępnych dla wszystkich narzędziach w postaci radarów i aplikacji. Są one zupełnie za darmo. Są jak najbardziej precyzyjne w przypadku prezentowanych zjawisk pogodowych.

   • Chichotnik zwyczajny (czyli: pospolity)

    Czyli, że górol spod samiuckich Tater dalej jest preyzyjniejszy niż artykuł w 112 ?

 3. Ventusky prognozowało jeszcze w środę,że w Lublinie będzie w sobotę burza od godziny 8 do 21 non stop. Nie wierzę w prognozowanie

 4. Chichotnik zwyczajny (czyli: pospolity)

  Odszczekuję i przepraszam, że zwątpiłem haniebnie w przepowiednie…
  Na slamsowie słychać grzmoty… to chyba w „regionie”…

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na otwarcie Farmy Dyniowej w Lublinie
Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku
Dożynki w Mieście czyli Dożynkowy Jarmark Lubelski
I Ogólnopolski Bieg Ariański na Nartorolkach