Burze pojawiły się nad Polską. Linia szkwału z silnym wiatrem zmierza nad województwo lubelskie

W piątek na obszarze Polski pogoda jest dynamiczna za sprawą wystąpienia dużego poziomego gradientu ciśnienia pomiędzy wyżem znad Europy Zachodniej a niżem znad Rosji. Duże zagęszczenie izobar na stosunkowo niewielkim obszarze prowadzi do wystąpienia silnego wiatru. Dodatkowo w regionie obserwowane są opady mżawki i słabego deszczu. Występuje przewaga zachmurzenia dużego i całkowitego.

Dziś z północy na południe przesuwają się fronty atmosferyczne o charakterze chłodnym, za które odpowiedzialny jest głęboki i rozległy niż znad Półwyspu Kolskiego. Obserwuje się opady atmosferyczne, a nawet burze. Na jednym z frontów schodzących na południe powstała linia szkwału. Chmury burzowe w jej obrębie wypiętrzyły się na tyle wysoko, że przynoszą wyładowania atmosferyczne. Z danych radarowych wynika, że strefa przesuwa się na południe. Detektory wyładowań odnotowały pioruny w rejonie Sokołowa Podlaskiego, Łosic, jak i też Ostrowa Mazowieckiego. Grzmiało również w okolicach Działdowa i Przasnysza.

Dane z polskiej sieci radarów POLRAD ukazują, że jest to strefa chmur Cumulonimbus, która uformowała się na froncie chłodnym. Na skutek dynamicznych wymuszeń rozwinęły się mocniej rozbudowane chmury kłębiaste przesuwające się szybko w nasilonym przepływie mas powietrza.

Początkowo większe, ale krótkotrwałe opady związane z przechodzeniem tej strefy burzowej zaznaczą się na północy województwa. Następnie linia konwekcyjna ma przemieszczać się dalej na południe, południowy-wschód. Na trasie chmur Cumulonimbus możliwe są opady śniegu i deszczu ze śniegiem, jak i też krupy śnieżnej. Ograniczając w znaczny sposób widzialność. Nie można wykluczyć nielicznych wyładowań atmosferycznych, które będą jednak lokalne.

Ponadto w czasie przechodzenia tej linii burzowej wzrośnie prędkość wiatru. W porywach do 60-90 km/h, prowadząc miejscami do szkód. Noc z piątku na sobotę przyniesie stopniowo słabnącą prędkość wiatru z sektora z północno-zachodniego. Opady również mają zaniknąć, pojawią się rozpogodzenia, co w świeżej masie z północy stwarzać ma korzystne warunki do nocnych spadków temperatury do wartości ujemnych, prowadząc po dzisiejszych opadach do oblodzenia dróg i chodników. Kierowcy i piesi powinni zachować szczególną ostrożność. Zwłaszcza w drugiej części i w sobotę rano.

W sobotę i niedzielę czeka nas krótka poprawa pogody. Zachmurzenie ma być na ogół duże i całkowite z większymi przejaśnieniami. Zmniejszy się różnica ciśnienia, a od zachodu dostaniemy się w zasięg wyżu. Temperatura wyniesie przeważnie od 0°C do 2°C. Nocami możliwy jest przymrozek.

Stabilizacja w pogodzie będzie jednak krótkotrwała, gdyż w poniedziałek z północy na południe schodzić ma kolejny front chłodny związany z niżem przesuwającym się znad Skandynawii nad Rosję. Wzrośnie różnica ciśnienia, ponownie pojawi się wichura. Niewykluczone są także opady śniegu, deszczu ze śniegiem, a nawet kolejne burze śnieżne. Wkrótce podamy więcej informacji o dynamicznych warunkach pogodowych w najbliższych dniach.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. pixabay.com)

Zobacz również

7 komentarzy

 1. Dziadek z piaskownicy

  Gałązki drzew i same drzewa mogą nie jednemu narobić kłopotów.
  Domniemam, że wielu będzie narzekać na brak „prundu”, światła i jelepstryki, którzy będą woleli czekać (może nawet kilka dni) aż im „naprawiom” bo „sie należy”, niż odżałować 1 (słownie: jedno) 500+ i kupić agregat co by i w przyszłości przynajmniej nie siedzieć przy „świczce” i bez „telewizyjora”.

   • Dziadek z piaskownicy

    banio – nie ma się co dziwić… co roku, bywa że w tych samych miejscach, drzewa uszkadzają na kilka dni przewody elektryczne… ludziska siedzą po ciemku, bywa, że kilka dni, bez internetu, telewizji, a nawet z rozmrażającymi się lodówkami… jedni tylko jęczą i stękają, inni modlą się o rychłą naprawę, niektórzy nawet płaczą, ale osobiście nie spotkałem takiego, który nauczony tym przykrym doświadczeniem, poszedł do sklepu i na ten wszelki wypadek, z myślą o przyszłości, kupiłby se chociaż maluśki agregat prądotwórczy.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Kaufland wraz z partnerami – LUX MED i Geneva Trust zapraszają mieszkanki województwa lubelskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym
Kiermasz Bożonarodzeniowy Podmiotów Ekonomii Społecznej
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Weź udział w „Wampiriadzie”! Przyjdź i oddaj krew