690 680 960

Burze możliwe w niedzielę na obszarze woj. lubelskiego. Najwięcej burz prawdopodobnych na południu

W niedzielę w regionie lokalnie prognozowane są burze. Najwięcej niebezpiecznych zjawisk pojawi się po południu, m.in. na Roztoczu oraz w centrum woj. lubelskiego.

W niedzielę przeważający obszar Polski jest w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. W wielu miejscach naszego kraju zaznacza się sucha i bardzo ciepła, przetransformowana masa polarno morska. W południowej części kraju charakteryzująca się podwyższoną zawartością pary wodnej. Lokalnie zjawiska burzowe mogą być intensywne. Podczas nadchodzącej nocy od zachodu nasunie się zatoka niżowa wraz z frontem ciepłym, dlatego lokalnie w kraju znów pojawią się burze. Tym razem z uniesionego trybu konwekcji.

W drugiej części dnia nie można wykluczyć burz. Na obszarze woj. lubelskiego pojawią się one po godzinie 13 . Mogą przybrać formę superkomórek burzowych, a nawet klastrów wielokomórkowych. W czasie burz możliwe są opady gradu o średnicy do 2-4 cm, ulewne opady deszczu do 30-40 mm, prowadzące do podtopień. Punktowo możliwe porywy wiatru do 90 km/h – 100 km/h. Szczególnie gwałtowne porywy będą z burz posiadających mezocyklon.

Najwięcej burz prognozowanych jest pomiędzy godz. 15 a 18. Najpierw mogą pojawić się na zachodzie regionu. Wieczorem i w pierwszej części nocy burze zaczną zanikać. Nie można jednak wykluczyć, że kolejna strefa burzowa nasunie się nad region w drugiej części nocy i nad ranem w poniedziałek.

Modele numeryczne nie są do końca zgodne, jeśli chodzi o obszar wystąpienia burz w niedzielę. Poszczególne realizacje numeryczne sygnalizują najwięcej burz na Roztoczu oraz w centrum regionu. Najmniej zjawisk możliwych jest na północy województwa lubelskiego.

Prawdopodobieństwo lokalnych, ale silnych burz w niedzielę ocenia się na 80%.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych silnych burz

(fot. fanipogody.pl)

Jeden komentarz

  1. Anioł Cieć Dyżurny

    Abo bedzie pogoda, abo bedzie loło, ale jak bedzie loło to jona ten tych miast wom napisze, chyba, ze mie pierun szczeli… to nie napise

Kursy walut

  • USD 3.985zł -0.15%
  • GBP 5.0509zł -0.09%
  • EUR 4.3337zł -0.36%
  • CHF 4.5678zł 0.02%

Polub nas