Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Bursztyn, złoto a nawet uran. Bogdanka zdradza, na czym skupi się w przyszłości

Zasoby węgla są ograniczone, do tego trwa stopniowe odchodzenie od tego paliwa. Kopalnia w Bogdance nie zamierza jednak kończyć swojej działalności, w planach jest poszukiwanie i wydobywanie innych surowców.

W maju spółka Lubelski Węgiel Bogdanka przedstawiła nową strategię, która wytycza kluczowe kierunki rozwoju i transformacji dla kopalni na lata 2023-2030 z perspektywą do 2040 roku. Od dłuższego czasu władze spółki wskazywały, że wraz ze stopniowym odchodzeniem przez nasz kraj od węgla, będzie ona działać w innych obszarach surowcowych. Dlatego też założono stworzenie innowacyjnego koncernu multisurowcowego napędzającego zieloną transformację oraz zabezpieczającego rozwój gospodarczy Lubelszczyzny.

Nie oznacza to jednak, że Bogdanka zamierza odchodzić od wydobycia. Jak wówczas wskazywano, kopalnia chce wykorzystać swoje doświadczenie w rosnącym potencjale rynku surowców, w szczególności krytycznych. Dlatego też w najbliższych latach planowane jest przeznaczenie ok. 50 mln złotych na prace eksploracyjne, odwierty rozpoznawcze i inne prace, które pozwolą jej dojść do decyzji inwestycyjnej.

Władze spółki wyjaśniały jedynie, że po analizach eksperckich zidentyfikowano wstępnie 11 surowców i ponad 20 potencjalnych lokalizacji, które będą poddawane zaawansowanym analizom. Nie zdradzono jednak, o jakie surowce chodzi, czyli co dokładnie kopalnia chce w przyszłości wydobywać. Dlatego też sprawa ta zainteresowała akcjonariuszy Bogdanki, którzy zaczęli dopytywać o szczegóły.

W odpowiedzi na ich pytania kopalnia przedstawiła, że w jej zainteresowaniu znajdują się następujące surowce: węgiel koksujący, gips, bursztyn, sole potasowo-magnezowe, fosforyty, ferrolity molibden i wolfram z miedzią Mo-W-Cu, metale ziem rzadkich, cynk, ołów a także złoto oraz uran. Wytypowane lokalizacje będą poddawane szczegółowym analizom pod kątem zasobów i możliwości wydobycia.

26 komentarzy

  1. Ależ się pisowskie kundle rozszczekały!

  2. One mówią, że węgiel odchodzi do lamusa. Niech one powiedzą, że węgiel to przyszłość bo z niego będą produkowane włókna węglowe, grafen. I w tej naszej Polsce stojącej na czarnym złocie nie będzie wydobycia. Rozumiecie? Przyszłość jest w węglu!

  3. PiS to potęga sługusy szwabskie mogą się tylko uczyć.

  4. Cel peło zniszczyć państwo polskie żeby nie mogło się rozwijać cel PiS odbudowa po grabieży poprzedników i rozwój państwa poprzez inwestycje.

    • jakie to inwestycje zostały zrealizowane i jaka jest z nich korzyść ?

      Nie znam, a chciałbym poznać, aby móc zagłosować na PiS…

Dodaj komentarz

Z kraju