Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Bitwa pod Żyrzynem z 1863 r. – chwila nadziei dla Powstańców Styczniowych (PODKAST)

W tym roku mija 160 lat od czasu wybuchu Powstania Styczniowego. Przypominamy o ważnych wydarzeniach, które wtedy miały miejsce na Lubelszczyźnie.

Od nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. Kazimierz Dolny był centralnym punktem dowodzenia w województwie Lubelskim i głównym miejscem koncentracji powstańców, którzy rozbroili żandarmerię rosyjską i opanowali miasteczko. Było ich 700. Posiadali nawet kawalerię liczącą 50 koni.

Bitwa pod Żyrzynem była chwilą nadziei. Zyskała rozgłos nie tylko w kraju, ale i w całej Europie. Po niej nawet zachodnia opinia publiczna zaczęła domagać się od swych rządów udzielenia wsparcia walczącym Polakom.

Komentarze, opinie, propozycje ciekawych tematów i rozmów do następnych podkastów prosimy przesyłać na nasz adres mailowy: [email protected]

(fot. Wikimedia Commons)

13 komentarzy

 1. Chichotnik zwyczajny (czyli: pospolity)

  I jeszcze, żeby internet wtedy mieli… no i może choć kilka AK-47…

 2. Proszę o merytoryczną odpowiedź, najlepiej od historyka: Co wtedy robili Ukraińcy? Jakiego wsparcia udzielili walczącym Polakom?

  • Czep ty się lepiej swojej baby (jeśli masz). A jak nie masz, to prądu się czep.

  • Ukraińcy wtedy czekali, aż im ruscy Krym odbiorą, żeby mogli uciekać gdzie oczy poniosą, a najlepiej do Polski na socjal.

  • Zapytaj twojej puti, Zuckerowej albo Sabakowa. Oni zawsze mają gotowe odpowiedzi na wszystko, jak to putlersyny.

  • Jak co? Pewnie latali z widłami.

  • Zapytaj lepiej co zrobił twój praprapradziadek…. raczej co mu odbiło że zrobił twojego prapradziadka…. że w końcu taki głupi prapraprawnuk z tego wyszedł

   • Same merytoryczne odpowiedzi jak widzę! Nikt nie napisał wprost, ale po tym, jak się wijecie, widzę, że macie świadomość, że ta „pomoc” wyglądała jak w opowiadaniu „Rozdziobią nas kruki, wrony”. Czy ja sugeruję, że przez to nie należy im teraz pomagać? Nie, to wy sobie dopowiadacie i piszecie wprost o odpowiedzialności prawnuków. Nie staniecie się lepszymi od ruskich trolli, jeśli będziecie stosować ich metody, ale w słusznej sprawie. Ujadając w ten sposób jesteście na ich poziomie.

 3. A wiecie kto podjudził Polaków do tego z góry przegranego powstania? Anglia. I teraz też judzi nas by wejść do wojny z Rosją. Bo to ich interes.

  • Myślę że z ciebie taki historyk jak z koziej doopy trąba

  • A ty rucholu z Azji, „SŁOWIANINIE” o kałmuckich rysach, jaki masz interes? Duży, czy mały? Czy używasz wody toaletowej „Otdych Putina”? Normalnie Akademia Pana „Kleksa”…

   • Jasio z zerówki

    Myślę, że przez wrodzoną ciekawość zbyt dużo intymnych pytań zadajesz 😆

 4. No cóż te całe podcasty to żenada to jest dobre dla ludzi rozgarniętych a nie takich tumanów jacy tu piszą by pisać

Z kraju