690 680 960

Białoruski Wolny Chór wystąpi pod pomnikiem Unii Lubelskiej

30 lipca (piątek) o godz. 20:00 wystąpi w Lublinie Wolny Chór, który jest jednym z niepowtarzalnych fenomenów kulturowych związanych z protestami na Białorusi. Chór usłyszymy w bardzo symbolicznym miejscu – pod pomnikiem Unii Lubelskiej na placu Litewskim.

Wolny Chór dał nowe życie zapomnianym historycznym hymnom Białorusinów: „Pogoń”, „Marsz wojskowy” czy „Wszechmogący Boże”. Pieśni te budzą w ludziach poczucie godności i odwołują się do najlepszych tradycji patriotycznych.

Sztuka śpiewu chóralnego nigdy wcześniej nie osiągnęła takiego poziomu ekspresji: podczas koncertów ludzie wznoszą okrzyki „Niech żyje Białoruś!” i nagradzają chórzystów gromkimi brawami. W transmisjach online biorą udział dziesiątki tysięcy widzów, a śpiewniki rozchodzą się jak świeże bułeczki podczas koncertów w dzielnicach miast.

Legenda chóru trwa pomimo aresztowań i bardzo niesprzyjających warunków. Chór działa w ścisłej konspiracji i znajduje się w ciągłym niebezpieczeństwie. Do tej pory trzydziestu członków chóru przeszło przez więzienia i tortury. Za swoją działalność dostali wyroki i wysokie grzywny.

Dzisiaj Wolny Chór jest zakazany w ojczystej Białorusi, a białoruskie pieśni uznano za ekstremistyczne. Chór jednak działa na przekór wszystkiemu, dając przykład walki o swoje prawa, wolność i demokrację. Opowieści o nim inspirują filmowców, ludzi telewizji i naukowców badających to zjawisko. Koncerty odbędą się m.in. w Lublinie, Warszawie, Poznaniu, Białymstoku, Berlinie i jeśli to możliwe – w innych europejskich miastach.

(fot. mat. org.)

9 komentarzy

 1. Tam dla cepów za bugiem to wszystko jest możliwe, dzisiaj aresztują samolot, jutro zniknie autobus.

 2. Nie placzmy jak to zle na Bialorusi bo u nas torturuja obywateli wirusem i eksterminuja ludzi odmawiajac im leczenia na inne choroby niz covid

 3. One bez masek mogą ,a ja nieszczepiony już NIE.

 4. „Wolność” oznacza wolność żydowskich międzynarodowych banksterów do przejęcia twojego kraju, ukradzenia wszystkiego a na koniec zamordowania imigrantami. My się daliśmy nabrać 30 lat temu, zobaczymy czy nabiorą Białorusinów, co 30 lat temu się nie dali, na taką „wolność”. Zawsze iluśtam głupków którym pomachano dolarami czy euro przed nosem się skusi.

  • No i tak! Tobie pachnie znów „russkij mir”, czy tam pisowski. Wszystko jedno, bolszewią wali ze wschodu.

   • Jemu tak pachnie bo lubi komunizm, w komunizmie wszyscy są równi, Doktor i brukarz należy się tyle samo. A jak myślisz inaczej to burżuj, kapitalista, zgniły lewak i co tam tylko ślinka na język przyniesie bo jak podreperować swoje stare szkolne świadectwo . 🙂

   • Bolszewia lepsza niż obecna klasa pasożytnicza.

 5. Unia była z Litwą a nie Białorusią.

Kursy walut

 • USD 4.2928zł 0.29%
 • GBP 5.2571zł -0.51%
 • EUR 4.692zł -0.34%
 • CHF 4.7023zł -0.26%

Polub nas