690 680 960

Azbestowymi płytami obudował staw. Okoliczni mieszkańcy wszczęli alarm (zdjęcia)

W ostatnim czasie wśród społeczeństwa wzrosła czujność na różnego rodzaju sytuacje mogące stanowić zagrożenie dla środowiska i nie tylko. Dlatego też widok stawu, w którym znajdują się płyty eternitu wywołał spore zaniepokojenie.

Mieszkańcy gminy Czemierniki w powiecie radzyńskim zwrócili w ostatnim czasie uwagę, że w jednym z okolicznych stawów pojawił się eternit. Właściciel zbiornika wodnego wykorzystał płyty do wykonania faszyny, czyli zabezpieczania brzegów przed osunięciami ziemi. O wszystkim powiadomiony został Urząd Gminy, jednak jak nam przekazano, nie przyniosło to żadnego rezultatu.

– Od dawna wiadomo, jak bardzo azbest ma szkodliwy wpływ na zdrowie ludzkie. Jego włókna dostają się do ciała człowieka, skąd już nie da się ich usunąć. Często dopiero po wielu latach doprowadza to do wielu poważnych chorób w tym nowotworów. Tutaj eternit został zatopiony w stawie, z którego woda wypłukuje azbest i płynie dalej. Boimy się, że będzie on osiadał na brzegach kanału i potem wiatr rozniesie go dalej – tłumaczy nam anonimowo jeden z mieszkańców gminy.

Kolejną sprawą, która zaniepokoiła mieszkające w okolicy osoby, to obawa, iż hodowane w stawie ryby trafią na sprzedaż. Podkreślają, że mogą one wtedy stanowić zagrożenie dla nieświadomych niczego klientów. Dodają również, że gminni urzędnicy zbagatelizowali problem, dlatego też postanowili zwrócić się w tej sprawie do mediów.

– Zastanawiające jest również to skąd ten eternit pochodzi. Przecież od lat prowadzona jest jego ewidencja. Po zdjęciu tych płyt z dachu obligatoryjnie powinny one trafić do utylizacji – dodaje mieszkaniec gminy.

Okazuje się jednak, że urzędnicy znają sytuację i od razu po otrzymaniu w tej sprawie zgłoszenia, podjęte zostały czynności wyjaśniające. Ustalono właściciela działki na której znajduje się staw, po czym przeprowadzono z nim rozmowę. Mężczyzna zapewnił, że hoduje ryby na własny użytek i nie prowadzi ich sprzedaży. Zapewnił jednocześnie, że eternit zostanie usunięty ze stawu.

Z uwagi jednak, na występujące w ostatnim czasie warunki atmosferyczne, właściciel działki zobowiązał się to uczynić do końca października. Chodzi o dobro ryb znajdujących się w stawie. Przy obecnych temperaturach spuszczenie części wody może doprowadzić do przyduchy, a tym samym śmierci ryb.

(fot. nadesłane)

31 komentarzy

 1. To znaczy podać do sądu za wtargnięcie na cudzą posesję.

 2. A jak woda z dachu wykonanego z eternitu spływa do stawów i rzek to też jest trujące- powinniśmy już nie żyć od 30 lat. Ludzie wierzą w kłamstwa powielane przez media nakręcane przez lobby. Eternit, dziura ozonowa, ocieplenie, termometry, węgiel, kowid…. Żałosne bzdury kapitalistów.

 3. Pijecie wodę z rur azbestowych , wiele kilometrów na samej Lubelszczyźnie jest takich wodociągów .Azbest jest szkodliwy w chwili kiedy pyli i go wdychamy .

  • Taka prawda . Pod azbestem zostali spłodzeni , wykarmieni , wychowani i sami napłodzili dzieci , a teraz azbes w stawie im przeszkadza .

 4. Polak Polakowi wrogiem, nie ma to jak wchodzić z butami w czyjeś życie a swoich błędów nie widzieć.

 5. Wytoczyć sprawę do sądu i biegego powołać. Jak biegły stwierdzi że to bzdury to niech zaniepokojeni mieszkańcy płacą

 6. Tak mówią bo im tak wygodnie

  Rury azbestowe stanowią około 60% wszystkich rur wodociagow z woda pitna dla większych miast takich jak Warszawa, Gdańsk itd dla których budowane były wtedy (prl) wodociągi.

  Podobno wszystko ok, luzik. Można pić, nie ma nic złego, tylko azbest w powietrzu jest zły.

Kursy walut

 • USD 4.3252zł -0.24%
 • GBP 5.3505zł -0.34%
 • EUR 4.7076zł -0.35%
 • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas