Niedziela, 03 marca 202403/03/2024
690 680 960
690 680 960

Archeolodzy znów kopią na górkach czechowskich. Ruszył kolejny etap poszukiwań ludzkich szczątków

Lubelski Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął w poniedziałek badania kolejnej części górek czechowskich. Na wytypowanym obszarze prowadzone są poszukiwania pochówków z czasów wojny.

W poniedziałek archeolodzy z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej rozpoczęli kolejny etap prac na terenie górek czechowskich. Już po raz czwarty prowadzą poszukiwania ludzkich szczątków, a dokładnie ofiar masowych egzekucji przeprowadzonych przez Niemców w trakcie II wojny światowej.

Tym razem dokładnie sprawdzona ma być centralna część wąwozu w rejonie tzw. mogiły legionisty. Inicjatorami prac są społecznicy broniący tego terenu przez zabudową. Dostarczyli oni informacje o egzekucjach, do jakich miało dochodzić w tym rejonie. Wskazują na to również zapisy w archiwalnej dokumentacji.

Naukowcy wskazują jednak, że na przełomie 1947 i 1948 roku przeprowadzone zostały ekshumacje ofiar. Natrafiono wtedy na 231 osób. Archeolodzy postanowili jednak sprawdzić, czy wszystkie szczątki zamordowanych zostały z tego miejsca zabrane. Do prac wykorzystywany jest ciężki sprzęt. Działania mają potrwać do 10 listopada.

(fot. IPN/Krzysztof Mikołajczyk/zdjęcie ilustracyjne)

11 komentarzy

 1. To jest miejsce uświęcone krwią setek, a może tysięcy Polaków.
  Urządzanie w tym miejscu placów zabaw, parków rozrywki, czy budowa bloków zakrawa na świętokradztwo…

  • Co Eskimosi mogą wiedzieć o świętokradztwie? Pierwszy lepszy przykład – obecna Plaza i otoczenie. W/g Wikipedii tam była filia obozu na Majdanu. Zostało zamordowanych ok. 2,5 tys. Żydów. Czy jakaś gmina czy organizacja żydowska protestowała? Centrum handlowe, kino? Liczy się tylko interes.

 2. Znowu znajdą królika

 3. wędkarz najpierw niezbite dowody ze tam coś naprawdę jest a potem wszczynanie postępowań poszukiwawczych

 4. Wędkarz czyżbyś był jednym z tych obrońców którzy dużo szczekają lecz historii nie znają kolego najpierw udowadniamy potem gadamy i robimy zadyme

  • Grzesiu, je * ł * opie, szuka się najpierw, znajduje później. Chory byłeś, jak w szkole logiki uczyli, czy skończyłeś edukację na ósmej klasie?

 5. Ktoś od tego kopania w końcu padnie i znajdą

 6. Już rok temu wykopali , upierali sie że to ludzkie szczątki a jednak tak nie było.

 7. Znowu wykopią kości krowy z lat 90-tych.

 8. Patodeweloperka czuwa!

Z kraju

Polityka i społeczeństwo