Czwartek, 25 lipca 202425/07/2024
690 680 960
690 680 960

Ponad 30 mln zł na kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła. Pieniądze trafiły do ośmiu gmin

Środki na zakup i montaż u mieszkańców 1027 instalacji fotowoltaicznych oraz 1180 instalacji solarnych trafiły do gmin naszego regionu. Wsparte projekty mają w znacznym stopniu zniwelować problemy powstałe na skutek drożejącej energii elektrycznej i cieplnej.

Do kolejnych gmin z województwa lubelskiego trafiły środki unijne z przeznaczeniem na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii. Umowy oraz symboliczne czeki na dofinansowanie projektów odebrali z rąk Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego samorządowcy z Konopnicy, Nielisza, Siennicy Różanej, Tomaszowa Lubelskiego, Chodla, Rudnika, Rossoszy oraz Zalesia.

W każdej z gmin dofinansowane projekty, które opiewają na łączną kwotę 40 mln złotych, skierowane są do mieszkańców. Ich celem jest poprawa środowiska naturalnego, ochrona zdrowia, a także oszczędne i racjonalne wykorzystanie zasobów naturalnych. Nie bez znaczenia jest również możliwość stopniowego uniezależniania się od dostawców energii, co przyniesie beneficjentom znaczne oszczędności.

Największe dofinansowanie, wynoszące ponad 5,7 mln zł, trafiło do gminy Konopnica. Na jej terenie realizowany jest warty ponad 7 mln zł projekt pn. Czysta energia polegający na montażu 95 instalacji solarnych i 343 instalacji fotowoltaicznych. W gminie Nielisz kolektory słoneczne pojawią się w 182 gospodarstwach domowych, a w 325 kolejnych instalacje fotowoltaiczne. Środki jakie otrzymała Gmina Siennica Różana pozwoli na montaż 287 instalacji fotowoltaicznych, 15 instalacji solarnych oraz 28 kotłów opalanych biomasą.

W ramach projektu pn. Odnawialne Źródła Energii w Gminie Tomaszów Lubelski zamontowanych zostanie 101 instalacji kolektorów słonecznych, 15 powietrznych pomp ciepła oraz 186 instalacji paneli fotowoltaicznych. Gmina Chodel przeznaczy środki na montaż 260 instalacji fotowoltaicznych, 13 kotłów na biomasę, a także 112 instalacji solarnych. Gmina Rudnik zakupi 28 zestawów kolektorów słonecznych oraz 73 instalacji fotowoltaicznych, gmina Rossosz 167 instalacji fotowoltaicznych i 45 instalacji solarnych a gmina Zalesie 269 instalacji fotowoltaicznych i 101 instalacji solarnych.

Szacuje się, że po zrealizowaniu projektów łączny roczny spadek emisji gazów cieplarnianych wyniesie 4147,56 ton ekwiwalentu CO2.

(fot. UMWL)

8 komentarzy

  1. A gmina Bełżyce znowu nic.
    Ten burmistrz leń nic nie robi a kasę zgarnia hak głupi.

  2. A gdzie gm Jabłonna do ku wy nędzy. Też chcę dotację do fotowoltaiki. Co ja podatków nie płacę? Coś chyba pani wójtowa zaspała.

  3. A jak tam z barwami partyjnymi „obdarowanych”? Czy może tym razem dostały najepsze wnioski?

  4. Ale ta unia zła, tylko zabiera i niszczy Polske!!!

  5. Marzy mi się dożyć czasów, kiedy media zbojkotują te żenujące spektakle lansu „na tekturkę”.. Przecież można tego typu newsa zilustrować ciekawszym zdjęciem. Panowie „zasłużeni” nikomu łaski nie uczynili, podpis pod umową to ich cały wysiłek. Prawdziwa praca przy projektach została wykonana przez urzędników niższego szczebla. No co? nie można pomarzyć?

  6. Precz z unią europejską i tym całym eurokołchozem.

  7. Jedni aby mieć to muszą iść do pracy zarobić, zaoszczędzić, a z tego co zarobią zapłacić podatek, Drudzy mają to samo za darmo bez pracy.

  8. Dobrze, jakby Aqua Lublin zainwestowała w panele i obniżyła ceny biletów.

Z kraju

Sport