Czwartek, 22 lutego 202422/02/2024
690 680 960
690 680 960

Aktywne burze zbliżają się nad województwo lubelskie. Możliwe silne i gwałtowne porywy wiatru

Nad województwo lubelskie nadciągają burze. Przewiduje się, że największa aktywność burz przypadnie na pierwszą połowę nocy. Lokalnie z uwagi na dużą wodność atmosfery nie można wykluczyć podtopień.

Na przełomie sierpnia i września ustanowiła się na dłużej cyrkulacja północna. Przez dłuższy czas dominował antycyklon, ściągając do Polski zimne powietrze z wysokich szerokości geograficznych. W ostatnich dniach na krótko dotarło do Polski cieplejsze polarne. Czwartek okazał się najcieplejszym dniem w pierwszej dekadzie września.

Nadciągają jednak duże zmiany. W piątek ochłodzenie obejmie cały kraj. Temperatura również w woj. lubelskim spadnie poniżej 20°C. W czwartek, 8 września 2022 termometry na stacjach w woj. lubelskim należących do PSHM zmierzyły od 21°C do 23°C. Najcieplej było na stacji w Puławach, gdzie odnotowano 23,2 °C, najchłodniej we Włodawie 21 °C. W podlubelskim Radawcu temperatura w klatce meteorologicznej na wysokości 2 metrów wzrosła do 22,3 °C.

Dziś Polska znalazła się początkowo pod wpływem rozległego ośrodka niżowego znad Wysp Brytyjskich. Zlikwidowanie blokady wyżowej w naszej części Europy pozwoliło dotrzeć cyklonom wraz z frontami atmosferycznymi do naszej części Europy. W czwartek dodatkowo uformował się wtórny ośrodek niżowy nad Niemcami, który wykształcił swój własny system frontów atmosferycznych. Przejściowo dlatego znaleźliśmy się w ciepłym wycinku niżu. Burze tworzą się dziś nad Polską głównie na przedfrontowej linii zbieżności wiatru, na której występuje wymuszenie ruchów wstępujących. Pojawił się nawet układ burzowy.

W bruździe nad wschodnimi Niemcami rozwinął się niewielki niż, który w nocy z czwartku na piątek wkroczy nad Pomorze Zachodnie. Przewiduje się, że na skutek obecności zbieżności wiatru i nacierającego frontu chłodnego będą dogodne warunki do występowania konwekcji we wschodniej połowie kraju. Bardzo prawdopodobne wydaje się dotarcie mezoskalowego układu konwekcyjnego. Rozwój nowych burz może zachodzić również na przedpolu dezintegrującego się układu burzowego.

Przewiduje się, że w ciągu nocy z czwartku na piątek strefa umiarkowanych silnych opadów i lokalnych burz będzie stopniowo przesuwała się na północny wschód. Nad regionem zaznaczy się w drugiej części nocy i nad ranem. Najgroźniejsze burze pod kątem aktywności spodziewane są na zachodzie województwa lubelskiego. Czym bardziej w głąb regionu, tym obserwowany ma być spadek aktywności konwekcyjnej.

Przewiduje się, że największa aktywność burz przypadnie na pierwszą połowę nocy. Ośrodkom burzowym mogą towarzyszyć intensywne opady pochodzenia konwekcyjnego do około 15-40 mm oraz porywy wiatru do 65-70 km/h. W regionie mogą pojawić się początkowo także opady drobnego gradu. Oprócz opadów burzowych mogą pojawić się jednostajne na tyłach frontu chłodnego. Lokalnie z uwagi na dużą wodność atmosfery nie można wykluczyć podtopień.

Pierwsze burze nad naszym regionem mogą pojawić się około 23 w czwartek. Następnie stopniowo strefa opadów i burz przemieszczać ma się na wschód, północny-wschód. Początkowo aktywność elektryczna może być podwyższona. Szczególnie na zachodzie regionu, czym dalej na wschód, tym obserwowany ma być stopniowy spadek aktywności burzowej. Lokalnie jednak burze mogą utrzymać się do godzin porannych.

Burze nad województwo lubelskie powinny nasunąć się od zachodu, południowego – zachodu. Głównie znad południowej części Mazowsza, Ziemi Świętokrzyskiej i Podkarpaciu.

Prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych burz ocenia się na 85% w woj. lubelskim w nocy z czwartku na piątek.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. fanipogody.pl)

6 komentarzy

  1. A u mnie wieje bardzo silny wiatr ze wschodu, i jak on przywieje silne burze z zachodu, nie mam pojęcia. Cuda, panie, cuda jakich przed pisem nie było! Chyba to jednak wina tuska! Wina, wina mu dajcie!

    • To nie cuda, tylko normalne zjawisko, że na różnych wysokościach wiatry mogą wiać w różnych kierunkach.

  2. Że wschodu to przywieje parę milionów jeszcze przymusowych przyjaciół . Już nas minister zdrowia poinformował Że będą się nimi opiekować.

  3. Niemce zalane

  4. W Ameryce tylko pokropiło… Co to za deszcz!?

  5. Pan Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

    W moim „regionie” czyli na „slamsowie” ciuteńkę pokropiło, choć grzmiało i jak ten jaki głupi, spodziewałem się, że burzowe przepowiednie okażą się prawdziwe.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo