Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Akcja „Z miłości do bezpieczeństwa pieszych”: Przypominali pieszym, że ich obowiązkiem jest zachowanie ostrożności na przejściu (zdjęcia)

Walentynki to dzień, w którym postanowiono przypomnieć pieszym, jak ważny jest szacunek do drugiego człowieka. W tym przypadku chodzi o kierowców. Wszystko dlatego, że tak samo jak kierowcy muszą uważać na pieszych, tak samo osoby piesze zobowiązane są do zachowania ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię.

W poniedziałek na przejściu dla pieszych na al. Tysiąclecia obok Zamku odbyła się akcja pod nazwą „Z miłości do bezpieczeństwa pieszych”. Zorganizowali ją wspólnie Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Lublinie oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Lublinie. Wydarzenie miało na celu przypomnienie pieszym, że muszą tak samo uważać na nadjeżdżające auta, jak kierowcy zobowiązani są do uważania na pieszych. Zwłaszcza, że cały czas na ulicach dochodzi do groźnych zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Jak wyjaśnia kom. Kamil Gołębiowski z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, od początku roku na terenie Lublina i powiatu lubelskiego doszło już do 19 wypadków, z czego w 15 z nich uczestniczyły osoby piesze. Co więcej, 14 wypadków miało miejsce na przejściach dla pieszych. O ile w większości przypadków przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierowcę, to jednak policjanci wskazują, że do większości tych zdarzeń by nie doszło, gdyby piesi zachowywali szczególną ostrożność, do której są zobowiązani przepisami. Dlatego też Renata Bielecka, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie podkreślała, jak ważny jest szacunek do drugiego człowieka.

Piesi otrzymywali odblaskowe opaski i zawieszki a także ulotki przypominające, jak należy się zachowywać w ruchu drogowym, aby być bezpiecznym. Przede wszystkim chodzi o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze, jak też sprawienie, aby być widocznym dla kierowców.

Wraz z początkiem czerwca ub. roku weszły w życie zmiany w przepisach, w których ujęto, że pieszy ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem. Niestety wiele osób wzięło sobie te słowa zbyt głęboko do serca, przez co zapomina, iż ten sam przepis wskazuje, iż pierwszeństwo jest dla osób, które znajdują się już na przejściu. Dodatkowo ten sam przepis zaznacza, iż osoba piesza, przechodząc przez jezdnię jest zobowiązana do zachowania szczególnej ostrożności.

Tymczasem cały czas można dostrzec osoby, które dochodząc do przejścia nawet się nie rozglądają, aby sprawdzić, czy nic nie nadjeżdża. Zmorą jest także korzystanie przez pieszych z telefonów komórkowych podczas przechodzenia przez jezdnię. Można to było dostrzec nawet w trakcie dzisiejszej akcji, kiedy to niektóre osoby były tak zapatrzone w ekrany telefonów, że nawet nie zauważały stojących przy przejściu policjantek.

(fot. lublin112)

33 komentarze

  1. Zamiast łapać złodziei łapią ludzi bez maseczek. Dno dna.