Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

60 fałszywych linków załączyli do 447234 wiadomości SMS i rozesłali z 138 numerów telefonów. Poszkodowani są w całym kraju

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu Okręgowego w Gliwicach akt oskarżenia wobec 19 osób dokonujących kradzieży i wyłudzeń mienia poprzez uzyskanie bezprawnego dostępu do bankowości elektronicznej pokrzywdzonych. W wyniku działania zorganizowanej grupy przestępczej, od grudnia 2020 roku do kwietnia 2021 roku na terenie różnych miast w kraju, pokrzywdzonych zostało 206 osób, a sprawcy dokonali zaboru z ich kont bankowych łącznie co najmniej 1 mln zł.

Zarzuty aktu oskarżenia

Aktem oskarżenia objęto 19 osób, którym obok udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy i oszustw komputerowych zarzucono dokonanie i usiłowanie dokonania kradzieży z włamaniem oraz wyłudzeń mienia poprzez wykorzystanie uzyskanego w sposób bezprawny dostępu do informacji.

Fałszywe wiadomości SMS

Jak ustalono w śledztwie, członkowie zorganizowanej grupy przestępczej włamywali się do bankowości elektronicznej pokrzywdzonych poprzez rozsyłanie na ich numery telefoniczne fałszywych SMS-ów. W treści wiadomości sugerowano konieczność dokonania dopłaty w kwocie 0,50 zł. za np. dostarczenie paczki i za pomocą załączonego linku, odsyłano pokrzywdzonych na stronę firmy kurierskiej, by tam uregulowali płatność.

W rzeczywistości link odsyłał do „podstawionej” strony, nad którą oskarżeni mieli kontrolę, a gdy pokrzywdzony po wybraniu odpowiedniej ikony banku logował się na swoje konto, usiłując dokonać płatności, oskarżeni w tym czasie wykorzystując uzyskany w ten sposób login i hasło, logowali się na prawdziwej stronie określonego banku, dopisywali do konta własne urządzenie jako zaufane, a następnie z rachunku bankowego poszczególnych pokrzywdzonych dokonywali zaboru środków pieniężnych. W ten sposób oskarżeni przywłaszczyli łączną kwotę co najmniej 1 miliona złotych z kont bankowych 206 osób pokrzywdzonych.

Użyli 138 numerów telefonicznych do rozesłania fałszywych wiadomości

Oskarżeni w okresie 4 miesięcy swej działalności wykorzystali oprogramowanie, które umożliwiło im dostęp do szeregu numerów telefonicznych osób w całym kraju. Przygotowali 60 różnych fałszywych linków, które załączyli do 447234 wiadomości SMS rozesłanych z 3 bramek internetowych za pośrednictwem łącznie 138 numerów telefonów.

Za zarzucone przestępstwa oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

(fot. pixabay.com\źródło PK)

7 komentarzy

  1. A co z przepadkiem mienia na zasadzie „rozszerzonej”

  2. a może by się policja zajęła tym, że PLUS GSM dolicza kwoty po 12,50 tygodniowo za kilka aplikacji…które zostały zainstalowane podczas gdy telefon nie był używany ( miała być blokada na wszystkie płatne aplikacje na tym telefonie)…na dodatek są to jakieś gry !!! chociaż ciężko powiedzieć nawet co, bo próbowałam wejść przez komputer na te strony…bo tych aplikacji w telefonie NIGDY NIE MIAŁAM !!!…
    aha…PLUS rozpatruje już od 1,5 miesiąca reklamację…a w międzyczasie okazało się że znowu 4 się pojawiły !!!!
    czy PLUS naprawdę płaci oszustom ???!!!!…bo po miesiącu okazało się, że oszuści zdążyli pobrać ponad 400zł…
    może jak portal się tym zajmie, to to sprawa ruszy ??? bo na pewno nie jestem jedyną poszkodowaną

    • A na policji byłeś czy po prostu wylewasz swoje żale w internecie licząc, że ktoś za ciebie to zrobi?

  3. Dlatego lepiej mieć aplikację mobilną na telefon, nikt nie uzyska loginu i hasła

  4. …a ciągle są reklamy typu ” Niesprzedane za darmo” tego nikt nie sprawdza ?

  5. Gdyby tylko w szkołach było więcej religii, to na pewno nikt by się nie nabrał.

Z kraju