690 680 960

500+ „topnieje” przez inflację. Siła nabywcza świadczenia spada z roku na rok

Ile zostało ze świadczenia 500+ obecnie? Zostało nadal 500 zł, ale siła nabywcza tej kwoty w ostatnich latach znacznie zmalała. Wszystko za sprawą inflacji i braku waloryzacji tego świadczenia.

Jak czytamy na oficjalnej stronie rządowego program „Rodzina 500+”,  jest to finansowy fundamentem wsparcia rodzin. Program wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku i przyczynił się do znacznej poprawy sytuacji materialnej rodzin, wzmocnił je i nadał należny priorytet. W efekcie uruchomienia rządowego programu „Rodzina 500+” nastąpił znaczący wzrost udziału wydatków na politykę rodzinną w PKB – z 1,78% PKB w 2015 r. do 4 % PKB obecnie.

Ile jednak zostało z tego rządowego wsparcia obecnie, kiedy kraj zmaga się z szalejącą inflacją? Na to pytanie odpowiedział Rafał Mundry, prowadzący ciekawe analizy finansowe na swoim koncie na Twitterze. Z jego obliczeń wynika, że świadczenie 500+ coraz szybciej „topnieje”, a konkretnie siła nabywcza otrzymywanego świadczenia.

– 500 zł z kwietnia 2016 dziś jest warte 389 zł. Inaczej mówiąc, siła nabywcza świadczenia 500+ spadła o ok 1/4. Dziś za 500+ kupimy o 1/4 mniej rzeczy niż 6 lat temu. Wciąż mnie zastanawia czemu 500+ nie jest waloryzowane – napisał Rafał Mundry, absolwent Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Wrocławskiego.

Tak wygląda analiza „topniejącego” świadczenia 500+

– Rządowy program „Rodzina 500+” jest najbardziej znaczącą i realnie odczuwalną pomocą finansową ze strony państwa dla rodzin wychowujących dzieci. W ramach tego programu rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na dziecko w wieku do ukończenia 18 roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Prawo do świadczenia wychowawczego jest ustalane na roczny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego – czytamy na rządowej stronie.

(fot. lublin112.pl)

54 komentarze

 1. Opozycja tak krzyczała, że to rozdawanie pieniędzy, że nic nie da, to powinni się cieszyć i chwalić rząd, że nie ma waloryzacji, bo przynajmniej umrze śmiercią naturalną, bezboleśnie bo z miesiąca na miesiąc będzie ubywał 1%, aż będzie tak mało, że nie będzie chciało się składać wniosków o takie grosze. Będzie wilk syty i owca cała. A jak komuś się niepodobna to niech opozycja w kampanii wyborczej zadeklaruje waloryzację 500+ będzie miała pierwszy punkt programu, tym bardziej, że przecież 500+ to był ich pomysł 😀

  • Cieszymy się 🙂 PiSowski statek tonie coraz szybciej, tak to się musiało skończyć, naturalna kolej rzeczy, zło w końcu musi przegrać, opozycja już tego doświadczyła wczesniej, teraz pora na PiS.

   • Ndombele Karim'Ata Ho Ho Kolananka

    Cieszymy się, że niedługo do władzy wróci po i znowu będziemy żyli w kraju mlekiem i miodem płynącym. Przynajmniej ci z nas zatrudnieni w urzędach. 😐

    • nieKrytyKrytyk

     jeżeli chodzi o urzędy, Potwory I Spółka mieli redukować zbyt duża liczbę urzędników, i co im wyszło budżet KPRM czytaj kancelaria premiera, od czasów PO i budżetu 230mln rocznie, spuchł do 870 mln rocznie, czyli pisiorki 2 mln dziennie potrzebują na utrzymanie KPRM. próbuj dalej z tymi urzędnikami. bo jak na razie to nigdy nie było ich tylu jak za nierządu pis. ale domyślam sie ze w TVPis tego nie mówią.
     a poza tym pis po jedno zło. nic się nie zmieni jeżeli te partie oszustów będą u władzy. skoro nie ma partii której można zaufać zróbmy wszystko żeby nie było w sejmie tylko 4 partii gdzie 2 będą miały wiekszosć, a niech będzie 6 partii, w koncu może mniej będzie głupich pomysłów

 2. Miało być 500+ i tak ma zostać. Jak to będzie brzmiało 750+?! Program jest dobry ale już nie działa politycznie dla pisu i dlatego go nie rewaloryzują, wolą pakować w emerytów. Może coś podniosą ale przed samymi wyborami, a nuż zyskają procent, może dwa. I tak będą ciułać te procenty tylko aby dalej być u żłobu i chapać ile się da z naszych podatków… oczywiście unijnych też, pisio.y niczym nie pogardzi…***** ***

 3. ,,Bo piniędzy nie ma i nie będzie”.

 4. ,,A gdzie te pieniądze są zakopane, może w Zakopanem?”

 5. Chichot historii. POdwyższył kobietom wiek emerytalny o 7 lat a sobie o 2 lata. Ten wredny Kaczor sprawił, że już jest emerytem.

 6. dzięki 500+ części patologii odżyła doopa

 7. PiS 40% poparcia popaprańce 23 tyle w temacie.

 8. nieKrytyKrytyk

  As zgadza sie ale to i tak mało, w polsce ponad połowa ludzi nie potrafi myśleć a pis ma tylko 40%. nie wiem czy jest sie z czego cieszyć że popierasz bezrobocie i rozdawanie kasy, no ale to pokazuje tylko twoja inteligencje i sposób na Zycie, może warto się wziąć do roboty a nie na pomoce z państwa liczyć. a jeżeli jesteś z tych co nie robią bo im dadzą to jesteś zwykłym patusem i jemioła dla państwa, czytaj pasożytem.
  bo nie wiem jak to jest, ale niby dobra zmiana a ja mimo że firme prowadzę tak samo od lat mam coraz mniej. obniżyli podatek VAT na paliwo, a ja płace teraz znacznie więcej VATU. może wytłumacz mi ekonomisto jak to możliwe. tylko nie mów że zrób sobie 5 bąbelków i masz 2500.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Turobińska Gala Folkloru i Disco Polo
Chór Cordi Est z Łęcznej obchodzi jubileusz. Z tej okazji zaplanowano uroczysty koncert
Wystawa fotografii UROCZY LUBLIN
Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich w Nałęczowie
Jarmark Jagielloński z nową nazwą. Od dziś Miasto Lublin zaprasza na Festiwal Re:tradycja!