690 680 960

Rowerzyści mają obowiązek przestrzegania przepisów. Nie wszyscy to robią (zdjęcia)

Nasz Czytelnik na ul. Chodźki zarejestrował dość niebezpieczną sytuację drogową z udziałem osoby kierującej rowerem. Należy pamiętać, że takie zachowanie na drodze może być przyczyną groźnego wypadku.

Odpowiedzialność za bezpieczeństwo na drodze leży po stronie każdego z jej użytkowników. To od naszych zachowań na drodze zależy poziom bezpieczeństwa. Niestety niektórzy użytkownicy zapominają o przepisach, jakie ich obowiązują lub po prostu ich nie znają. Nie zwalnia ich to jednak z odpowiedzialności za to, co robią na drodze.

Częstym widokiem na lubelskich ulicach jest jazda rowerzystów po przejściach dla pieszych. Najpierw widzimy jazdę rowerem chodnikiem, a następnie zjazd na pasy dla pieszych i kontynuowanie jazdy jednośladem wzdłuż przejścia. Należy zaznaczyć, że rowerzysta jest uczestnikiem ruchu drogowego i ma obowiązek przestrzegania przepisów. Z Kodeksu o ruchu drogowym bardzo klarownie wynika, że gdy poruszasz się na rowerze, to nie możesz przejeżdżać wzdłuż po przejściu dla pieszych.

Taką sytuację zarejestrował nasz Czytelnik dzisiaj rano na ul. Chodźki. Na szczęście widział osobę poruszającą się na rowerze i w porę zareagował. Kobieta zjechała z chodnika na jezdnię i kontynuowała jazdę po przejściu dla pieszych. Takie zachowanie może być przyczyną groźnego wypadku. Nagłe zjechanie na przejście może zaskoczyć kierowcę i sprawić, że dojdzie do potrącenia osoby podróżującej na jednośladzie.

Na bezpieczeństwo rowerzystów ma wpływ wiele czynników, począwszy od pory dnia i warunków pogodowych. Najważniejsze są jednak zachowania samych rowerzystów, przede wszystkim respektowanie obowiązujących zasad i przepisów ruchu drogowego oraz umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji. Równie istotne są zachowania innych uczestników ruchu wobec rowerzystów.

Rowerzysta a przejście dla pieszych

Zbliżając się do przejścia dla pieszych rowerzysta jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Podobnie jak inni kierujący, rowerzysta ma zakaz:
– wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany,
– omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
– jazdy wzdłuż po przejściu dla pieszych.

Rowerem po drodze

Rowerzysta jest obowiązany:
– korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić,
– zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, gdy porusza się po drodze dla rowerów i pieszych.

Jeśli nie ma drogi przeznaczonej specjalnie dla rowerzystów lub nie można z niej korzystać np. z powodu robót drogowych, wtedy kierujący rowerem powinien poruszać się poboczem, a jeżeli nie nadaje się ono do jazdy – jezdnią (możliwie blisko prawej krawędzi). Przepisy zabraniają ruchu rowerów po drogach ekspresowych i autostradach.

Wyjątek

Rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy:
– opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem,
– szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
– warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź czy gęsta mgła).

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

(fot. kadr z nadesłanego nagrania Czytelnik Rafał)

82 komentarze

 1. Więcej przejazdów dla rowerów obok PdP i sprawa załatwiona zacny donosiciel kierofca nie miałby nic do gadania

 2. To nie rowerzysta tylko ameba na rowerze. To co się dzieje na DDR to jakaś masakra. Jeżeli jesteś normalny to lepiej odpuść sobie wycieczkę na weekendzie DDR nad zalew bo może człowieka szlak trafić lub jakaś ameba 😉

 3. Pippi Pończoszanka na holenderce to drogowa zmora większa niż Seba w bmw czy audi.

 4. To przecież nagminne tak jak jazda po chodniku. Na Bursztynowej to normalka. Jak już znajdzie się ktoś kto na rowerze czy hulajnodze jedzie po jezdni to uważa, że ustawione co 50 m znaki ” skrzyżowanie równorzędne ” jego nie dotyczą, ale…..
  to do momentu kiedy ktoś im kulasów nie przetrąci i wystąpi do sądu o odszkodowanie za uszkodzenie auto.

 5. POLSKCY KIEROWCY NIDGY NIE BENDA DOBRZE JEZDZIĆ CHOCIAZBY NAKŁADALI DRAKONSKIE KARY NIE TA MENTALNOŚC KULTURA JAK TO MÓWIŁ JEDEN RASA NIŻSZA

  • nieKrytyKrytyk

   trolle z Lublin 112 nigdy nie „benda” poprawnie potrafili napisać, ale za to są najinteligentniejsi, a przynajmniej tak im się wydaje. a Tobie proponuje przed tym jak pouczasz kierowców jak jeździć najpierw nauczyć się pisać poprawnie po polsku. bo „benda” to mówi się na prowincji jak gnój od świń wyrzucasz, wtedy możesz zapytać czy te świnie „benda” dalej taki syf robić.

 6. Znowu ból D**y kierowczyków sami jadą 90 na 50tce, na czerwonym dociskają gaz o kierunkowskazach pomarzyć można, ale tak rowerzysta to największe zagrożenie dla pełnych nienawiści móżdżków.

  • Znowu wypowiedz osoby nie rozumiejącej po co są przepisy. Nie rozumiesz – nie masz predyspozycji do myślenia – nie pisz.

   • LeOnZawidowiec

    Kierowcy nie przestrzegający przepisów upominają rowerzystów nie przestrzegających przepisów. 😀 POlska POlityka w pigułce. 😉

 7. A gdzie te policyjne drony. Wpływy z mandatów dla tych na rowerach i hulajnogach byłyby dużo wyższe niż te od zmotoryzowanych. Chyba, że drony kiepskiej jakości i ich nie widzą, albo ślepy ogląda monitory.
  Straszny deficyt spostrzegawczości i …… rozumu

 8. Tak żem se pomyślał – zara odpali się Franio. Oczywiście wszyscy winni tylko nie rowerzystka.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Muzeum Wsi Lubelskiej organizuje potańcówkę przy niegdyś popularnych szlagierach
Strażacy z Zakrzewa będą obchodzić 100-lecie powstania jednostki. Zaplanowano też szereg atrakcji
Rodzinny Piknik na powitanie lata
Zwycięzcy Eurowizji 2022 zespół Kalush Orchestra zagra w Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego
American Guns & Cars 2022 już w ten weekend !