10 osób usłyszało zarzuty w śledztwie dotyczącym mafii śmieciowej
13:06 02-12-2024 | Autor: redakcja
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej od wielu miesięcy współpracowali z policjantami z Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców KWP w Katowicach w wielowątkowej sprawie dotyczącej działalności mafii śmieciowej.
Prowadzili m.in. analizy podatkowe pod kątem typowania podmiotów zamieszanych w nielegalny proceder, ustalali sieć powiązań między podmiotami, które zajmowały się obrotem niebezpiecznymi odpadami, w ramach własnych ustaleń oraz na zlecenia prokuratury prowadzili analizę działalności podatkowo-gospodarczej wybranych firm, weryfikowali faktury VAT, zabezpieczali dokumentację księgową. Brali też udział w przeszukaniach i zatrzymaniach na terenie różnych lokalizacji w kraju.
Przestępczy proceder
Członkowie mafii śmieciowej – za pośrednictwem pozyskiwanych na tzw. „słupy” firm, które posiadały uprawnienia do transportu, magazynowania, utylizacji i recyclingu szczególnie niebezpiecznych odpadów – odbierali odpady od uprawnionych podmiotów, a następnie porzucali w specjalnie do tego celu pozyskanych miejscach. Nielegalny proceder prowadzony był na dużą skalę i przez kilka lat.
Zatrzymania i przeszukania miały miejsce na terenie Śląska, Mazowsza i Lubelszczyzny.
Zatrzymania i zarzuty
Efektem pracy śledczych jest zatrzymanie i przedstawienie kolejnym 10 osobom prokuratorskich zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, transportu, gromadzenia, składowania i porzucania odpadów niebezpiecznych wbrew przepisom ustawy oraz sprowadzenia stanów powszechnie niebezpiecznych dla życia lub zdrowia wielu osób.
Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach zastosował wobec 9 podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec jednej podejrzanej prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju i poręczenia majątkowego.
Podejrzanym grozi kara do 15 lat więzienia. Śledztwo ma charakter rozwojowy. W jego toku badane są także powiązania kapitałowe i osobowe pomiędzy zorganizowanymi grupami przestępczymi, zajmującymi się nielegalnym składowaniem odpadów.
„Sprawę w sprawie mafii śmieciowej”
Może śledztwo albo postępowanie byłoby bardziej na miejscu? Albo zatrudnienie w redakcji kogoś z dyplomem szkoły podstawowej?
Ja mam kilka dyplomów z podstawówki.
Po co ten jad? Wystarczy napisać poprawcie sobie 😉
Kulturalne uwagi zwraca się ludziom kulturalnym, a u was na komentarze odpowiada chamidło jakich mało.
Skoro Pan\Pani nazywa konkretne, rzeczowe i uargumentowane odpowiedzi chamstwem, to raczej problem nie leży po naszej stronie prawda?
A teraz prosimy przeanalizować swoje komentarze pod naszym adresem i odpowiedzieć sobie, kto zasługuje na miano, użyte w napisanym komentarzu Panie\Pani RJ.
Miłego popołudnia
Kolejny nieomylny ehhh zanikła w społeczeństwie kultura i grzeczność.
Niektórzy muszą się dowartościować takimi tekstami…
A co z kartelem, który łupi na śmieciach mieszkańców Detroit nad Bystrzycą?