Poniedziałek, 02 grudnia 202402/12/2024
690 680 960
690 680 960

1 października dowód rejestracyjny pojazdu i polisę OC możesz zostawić w domu

Już od 1 października kierowcy będą mogli jeździć bez dowodu rejestracyjnego pojazdu. Chodzi oczywiście o dokument, który będzie można zostawić przed podróżą w domu.

Na ten dzień czekało wielu kierowców w kraju. Już w najbliższy poniedziałek 1 października dowód rejestracyjny i polisę OC będziemy mogli zostawić w domu. Jeżeli po drodze natrafimy na kontrolę policji, nie otrzymamy mandatu za brak tych dokumentów.

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC to efekt przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji (MC) nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym i podpisania przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu w tej sprawie.

Należy podkreślić, że brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie oznacza, że nie będziemy kontrolowani. Oczywiście, że kierowcy będą nadal kontrolowani.

Dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w CEPiK-u czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Podczas kontroli uprawnione służby np. Policja, straż miejska, czy Inspekcja Transportu Drogowego sprawdzą dane w jednej z baz CEPiK – Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie oznacza, że w ogóle nie musimy ich mieć. Musimy. Dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym. Właściciele pojazdów nadal mają obowiązek ubezpieczenia OC.

Obowiązkowo musimy posiadać przy sobie prawo jazdy i dowód osobisty.

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tego dokumentu. Do tej pory dowód rejestracyjny był zatrzymywany fizycznie. Od 1 października 2018 r. – w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego – uprawnione służby odnotują zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu zostanie przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma – podobnie jak dotychczas – pokwitowanie.

Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.

2018-09-26 22:15:16
(fot. lublin112.pl)

36 komentarzy

  1. Musimy przy sobie posiadać tylko prawo jazdy, nie ma obowiązku noszenia dowodu osobistego!!!

    • Musimy np. w przypadku prowadzenia skutera.

      • 112, a w przypadku kupna alkocholu?? Musi taka osoba czy nie musi mieć przy sobie dowód osobisty?? jak jej wygląd oscyluje na ponad… przypuśćmy 40 lat…no nie musi w moim rozumieniu chodzi Tobie o skuter do 50 cm którym może sobie jeździć taka osoba pełnoletnia bez żadnych uprawnień, a jeśli są jakieś wątpliwości jest system jest PESEL i idę spać pozdrawiam ?

      • Ocena: 0

        Musimy to do banku, lub do instytucji państwowej w celu załatwienia jakiejś sprawy słuźbowej, bądż prywatnej.

      • @112 w przypadku skutera jest potrzebny dowód LUB prawo jazdy. Z tego co wiem nie jest potrzebne jedno i drugie, ani w przypadku prowadzenia auta, ani pojazdu <50cm

  2. Ocena: 0

    No to się skończy podpisywanie oświadczeń bez powiadamiania policja podczas kolizji o ile sprawca nie będzie posiadać żadnych dokumentów danego pojazdu…!!!

    • Patrzę sobie na ostatnie oświadczenie, jakie otrzymałem od sprawcy, jest w nim numer rejestracyjny, imię i nazwisko kierowcy oraz numer jego dowodu osobistego. Samochód, jak się dopiero potem okazało, był jego żony. Mimo to nie miałem żadnych problemów z uzyskaniem odszkodowania.

    • I oto chodzi. Kasa z mandatów będzie płynąć szerokim strumieniem 🙂

  3. Ależ ułatwienie,ja już się nie mogłem doczekać na ten dzień.Jak zawsze nosiłem we wkładce na dokumenty cały komplet,to teraz specjalnie wyjmę dowód rejestracyjny,ciekawe po co? Żeby mi było lżej? Faktycznie,był zawadą, jak by ważył przynajmniej z kilogram. 🙂

    • Zawsze możesz jeszcze do portfela włożyć książeczkę wojskową. Jeśli skończyłeś 19 lat masz ją nawet jak w wojsku nie byłeś. Skoro lubisz wypchany portfel i i wiesz ile poważniej będziesz wyglądał płacąc w sklepie?

      • Gdyby Pan hmmm posiadał kiedyś książeczkę wojskową to by wiedział,że już wiele lat temu wszyscy rezerwiści zdawali je w WKU.

        • Ja mam do tej pory nic nie zdawałem

        • Wiesz, że dzwoni ale nie wiesz w którym kościele. Co oznacza, że jednak w wojsku nie byłeś.
          Zdawali i owszem, ale nie książeczkę a kartę mobilizacyjną.

    • @Olo ty jesteś jakiś inny? Wielkość, kumasz? Nie kumasz bo ty z tych co mówią że wielkość nie gra roli. Nie współczuję.

      • Pan jerbie niech nie będzie taki mądry,bo jak któregoś pięknego dnia niespodziewanie okaże się,że jednak przydał by się dowód rejestracyjny pod ręką,to obudzi się z ręką w nocniku,bo mu wolno było nie mieć przy sobie.

    • zamiast dowodu rej. dodatkowe miejsce na prezerwatywę, he żartuję

  4. Ocena: 0

    Następny pomysł tęgich umysłów i wyważanie otwartych drzwi. Na świecie takie sprawy załatwiaj≥a naklejki na szybie, a dowodów osobistych nie ma tam, gdzie wladze traktuja obywatela jak człowieka, a nie jak w komunie/postkomunie, gdzie obywatel jest potencjalnym przestepcą.

  5. Jak rasowy przestępca bez kwitów na drodze , zakazy też mogą zostać w domu.

  6. Ale pieczątki na przeglądzie nadal obowiązują i wymiana dowodu? Za to by sie wzieli jak ma być taka informatyzacja

    • @Olooo, teraz już nie ma wymiany dowodu z powodu braku pieczątek. Przeglądy rejestracyjne też są w systemie. Do ręki dostaniesz najwyżej potwierdzenie wykonania na kartce.

  7. Ocena: 0

    no nareszcie:) w końcu ktoś pomyślał, jak chociaż odrobinkę ułatwić życie obywatelom:)

  8. Teraz będzie łatwiej żyć złodziejom. Jak na kontrol trafi delikwent kradzionym samochodem, którego właściciel nie zdążył się jeszcze zorientować i zgłosić kradzieży, to złodziej pojedzie sobie dalej. Przecież nie musi mieć ani polisy ani dowodu rej.

  9. a co w przypadku kolizji? dane polisy przez telefon?

  10. A dowód osobisty to po co ?

Z kraju

Biznes i handel

Polityka i społeczeństwo

Nauka i technologia