Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

1 października dowód rejestracyjny pojazdu i polisę OC możesz zostawić w domu

Już od 1 października kierowcy będą mogli jeździć bez dowodu rejestracyjnego pojazdu. Chodzi oczywiście o dokument, który będzie można zostawić przed podróżą w domu.

Na ten dzień czekało wielu kierowców w kraju. Już w najbliższy poniedziałek 1 października dowód rejestracyjny i polisę OC będziemy mogli zostawić w domu. Jeżeli po drodze natrafimy na kontrolę policji, nie otrzymamy mandatu za brak tych dokumentów.

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC to efekt przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji (MC) nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym i podpisania przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu w tej sprawie.

Należy podkreślić, że brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie oznacza, że nie będziemy kontrolowani. Oczywiście, że kierowcy będą nadal kontrolowani.

Dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w CEPiK-u czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Podczas kontroli uprawnione służby np. Policja, straż miejska, czy Inspekcja Transportu Drogowego sprawdzą dane w jednej z baz CEPiK – Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie oznacza, że w ogóle nie musimy ich mieć. Musimy. Dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym. Właściciele pojazdów nadal mają obowiązek ubezpieczenia OC.

Obowiązkowo musimy posiadać przy sobie prawo jazdy i dowód osobisty.

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tego dokumentu. Do tej pory dowód rejestracyjny był zatrzymywany fizycznie. Od 1 października 2018 r. – w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego – uprawnione służby odnotują zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu zostanie przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma – podobnie jak dotychczas – pokwitowanie.

Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.

2018-09-26 22:15:16
(fot. lublin112.pl)

36 komentarzy

  1. To i dowodu nie zatrzymają za stan techniczny. Będą jeździć z pękniętymi szybami i bez świateł wszelkiego rodzaju.

  2. Jazda bez potwierdzenia polisy może być jednak źródłem kłopotów w razie drobnej kolizji. Teraz można to załatwić bez wzywania policji. Po zmianie przepisów takie rozwiązanie będzie bardziej ryzykowne. Zwłaszcza że aplikacja UFG pozwalająca za darmo sprawdzić, czy dane auto ma ubezpieczenie OC, jest cały czas niekompletna.
    Katarzyna
    ekspert porównywarki ubezpieczeń

  3. U mnie w firnie jest wiele aut. W przypadku awarii pobiera się inne. Co w przypadku gdy auto niema przeglądu bądź też ubezpieczenia, a dowód rejestracyjny i polisa leżą w biurze? Kto płaci mandat. Do tej pory kierowca dostawał papiery do ręki i mógł to sprawdzić. To samo dotyczy pojazdów pożyczanych od właściciela.

    • Ciekawe pytanie.

    • A nie nauczyli czytać do końca? W przypadku, barku przeglądu oraz dowodu, policjant wystawia zaświadczenie, ponieważ dane pojazdu i kierowcy są w CEPiK. Niektórym nawet nie wiem jakby dogadzać to i tak będą uważali, że są pokrzywdzeni. To tak jakby rząd powiedział, że można cały rok chodzić bez ubrania ale i tak znajdzie się jakiś uczony, który stwierdzi, że przecież bez ubrania w zimie będzie mu zimno…

Z kraju