Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

1 marca rozpoczęło działalność Ministerstwo Przemysłu (wideo)

Sercem polskiego przemysłu jest Śląsk. To właśnie w Katowicach 1 marca rozpoczęło swoją działalność Ministerstwo Przemysłu, którym kieruje Marzena Czarnecka. Pomimo swojej lokalizacji, resort nie ograniczy się do działalności wyłącznie w regionie. Zajmie się nie tylko sprawami górnictwa i hutnictwa, ale też m.in. gospodarki ropą, gazem i polityką atomową.

Nowe ministerstwo w Katowicach

– Ministerstwo Przemysłu rozpoczyna swoją działalność. Wypełniamy zobowiązania, które złożyliśmy 15 października – mówiła podczas konferencji prasowej Minister Marzena Czarnecka.

W piątek, 1 marca odbyło się oficjalne rozpoczęcie działalności Ministerstwa Przemysłu, które swoją siedzibę ma w Katowicach. Nie ma tu przypadku – sercem polskiego przemysłu jest Śląsk.

–  Główną inwestycją są ludzie, a w tym regionie jest mnóstwo osób zatrudnionych w przemyśle. Mam w swoim sercu cel, żeby żyło się im coraz lepiej, żeby były coraz lepsze wspomnienia związane z Górnym Śląskiem – mówiła Marzena Czarnecka.

Docenienie regionu i przemysłu

Ministerstwo Przemysłu powstało w oparciu o niektóre komórki organizacyjne Ministerstwa Aktywów Państwowych. Jak podkreślił Minister Borys Budka, utworzenie resortu przemysłu na Śląsku to docenienie regionu, który przez dziesięciolecia stanowił o tym, że Polska mogła się rozwijać.

– Będziemy pokazywać region nie tylko od strony węglowej. Chcemy przede wszystkim pokazywać, że jest tu wielki potencjał przemysłów kreatywnych, transformacji energetycznej i potencjał ludzi, którzy potrafią ciężko pracować i odnajdować się w różnych gałęziach przemysłu. To dopiero pierwszy krok – wyjaśniał Minister Aktywów Państwowych Borys Budka.

Bez silnego przemysłu nie ma silnej gospodarki – na to uwagę zwrócił także Minister Finansów Andrzej Domański. A dzięki sprawnie działającemu i efektywnemu przemysłowi tempo wzrostu gospodarczego będzie wyższe.

– Chcemy, aby to tempo wzrostu gospodarczego w kolejnych latach rosło i wiemy, że aby tak się stało, potrzebne są mądre, przemyślane, rozsądne decyzje dotyczące właśnie polskiego przemysłu – powiedział Minister Finansów.

Nie tylko lokalne sprawy

Ministerstwo Przemysłu nie ograniczy się tylko do tematów związanych z polskim górnictwem i hutnictwem.

– Przedmiotem działalności będzie nie tylko górnictwo i hutnictwo, ale również gospodarka ropą, gazem i oczywiście polityka atomowa państwa polskiego – poinformowała Marzena Czarnecka.

Co ważne, Ministerstwo Przemysłu nie będzie zajmowało się wyłącznie sprawami lokalnymi. Działalność resortu jest skierowana na całą Polskę.

– To nie tak, że zarządzamy tylko i wyłącznie Górnym Śląskiem i Metropolią Śląsko-Zagłębiowską, ale również całym krajem. To jest serce przemysłu, ale to też będzie odzwierciedlało działalność w całej Polsce – dodała Minister Przemysłu.

(Źródło: MP)

35 komentarzy

  1. O czym mowa, agent Stasi sdostal wytyczne i Polska ma nie być konkurencją dla Niemiec. CPK, port kontenerowy, elektrownia atomowa, spławna Odrą, silny Orlen – to tylko część elementów które zagrażają hegemonii Niemiec w Europie i które mają zostać ograniczone lub niezrealizowane w ogóle. Nie po to Niemcy zainwestowały w zwycięstwo Tuska żeby teraz dać Polsce szansę na dalsze wzmacnianie pozycji w Europie i na świecie.

  2. „afera wiatrakowa” ale wkoło cichutko

  3. to se powożą tyłki do wawy i spowrotem nowymi limuzynami zgodnie z uchwałą. uhaha

  4. Następne koryto dla złodziei i tłustych popierających UNIIYY dyktat zniewolonych przez TUSKA RUDEGO SZCZURA

  5. Raczej ministerstwo złodzdziejstwa

  6. Precz z Unią europejską i PO.

Dodaj komentarz

Z kraju