Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Noc Świętojańska: Moc atrakcji w całym regionie

W ten weekend przypada najkrótsza noc w roku, a więc tradycyjna Noc Świętojańska. Z tej okazji w całym regionie będą odbywały się imprezy związane z tradycją „Sobótki”.

W niedzielę o godzinie 18 w lubelskim skansenie rozpocznie się Noc św. Jana. Jak co roku dla wszystkich gości przygotowano wiele atrakcji. O 18 rozpoczną się atrakcje dla dzieci, będą gry i zabawy wzorowane na te, w jakie bawili się nasi dziadkowie, czytanie baśni świętojańskich przez aktorkę z lubelskiego teatru oraz wiele innych.

Na 19:30 zaplanowano występ zespołu obrzędowego z Hańska, który odegra obraz ludowy pod tytułem „Wilija św. Jana”. Na godzinę 21 zaplanowano ognisko wraz z pieczeniem kiełbasek, podczas którego zagra zespół „Rokiczanka. Jak co roku będą także opowieści o wierzeniach i zabiegach związanych z obchodami nocy świętojańskiej, puszczanie wianków na wodę, poszukiwanie kwiatu paproci, zapalanie sobótki, śpiewy i tańce przy ogniu. Organizatorem jest stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Wsi Lubelskiej a patronat nad imprezą objął Prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Wstęp jest bezpłatny.

W Nałęczowie w sobotę rozpocznie się widowisko „tajemnice ognia i wody” nawiązujące do tradycji Nocy Świętojańskiej. W Nałęczowskim Parku Zdrojowym przygotowana zostanie rekonstrukcja wioski słowiańskiej, w której znajdą się interaktywne stanowiska, m.in.: wyrobu uzbrojenia, kajkarskie, tkackie, mincerskie, drzeworytu, rzeźby i plecionkarstwa, lepienia z gliny, pisarskie – nauka pisania gęsim piórem, wróżb, opowieści i bajania, bębniarskie i instrumentów archaicznych, wykonywania pieczęci lakowych, dodatkowo przedstawiony zostanie spektakl plenerowy „Legenda o Sobótce”. Jak zapowiadają organizatorzy, największą atrakcją dla wszystkich którzy pojawią się w Nałęczowie, ma być spektakl„Tańczące Fontanny” łączący elementy wody, światła, ruchu  i muzyki, który rozpocznie się o godzinie 22:30. Oczywiście odbędzie się również puszczanie tradycyjnych wianków jak i lampionów szczęścia w kształcie kwiatu na stawie w parku oraz poszukiwanie kwiatu paproci. Początek imprezy o godzinie 10, koniec zaś zaplanowano przed północą.
Zamkowe spotkanie z historią i tradycją rozpocznie się w niedzielę o godzinie 13.00 na terenie zespołu zamkowo-parkowego w Krupem w pobliżu Krasnegostawu. Program imprezy podzielony jest na dwie części. Pierwsza, trwająca przez pięć godzin, obejmuje konkursy dawnych potraw, czynności gospodarskich i zabaw dziecięcych, a także występy kapel i zespołów folklorystycznych, natomiast druga, rozpoczynająca się o godzinie 18, nawiązuje do tradycji Nocy Świętojańskiej, a rozpocznie ją scenka z okresu Księstwa Warszawskiego w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej.Program jest niezwykle atrakcyjny: konkurs wicia wianków, koncert zespołu „The Ukrainian Folk”, a także widowisko obrzędowe „Legenda o Sobótce” w wykonaniu artystów z Parku Historycznego „Słowiański Gród” oraz poszukiwanie kwiatu paproci. Imprezę zakończy zabawa pod gwiazdami z zespołem „Rainbow”, ale wcześniej niebo rozświetlą sztucznie ognie.
„Sobótkowe nad wodą śpiewanie” rozpocznie się w sobotę o 19.30 przy Kościółku na Wodzie w Zwierzyńcu. Członkowie Zespołu Tańca Ludowego „Zwierzyniacy” przekażą widzom podstawowe informacje o obyczajach sobótkowych, które będą poparte występami artystycznymi. Potem na scenie pojawią się dzieci z Przedszkola Samorządowego im. Wandy Cebrykow oraz Chór „Cantata”, działający przy Zwierzynieckim Ośrodku Kultury i Rekreacji. Kontynuacją widowiska będzie druga lekcja śpiewania pod patronatem burmistrza Zwierzyńca Jana Skiby. Mieszkańcy miasta i turyści, wypoczywający na Roztoczu, będą aktywnymi uczestnikami tej nietypowej lekcji, a zamiast podręczników otrzymają śpiewniki.

W Nieliszu Sobótka rozpocznie się o godzinie 19. W programie są występy wokalne dzieci i młodzieży z Gminnego Ośrodka Kultury, koncert melodii ludowych w wykonaniu tutejszej orkiestry dętej, oraz pieśni sobótkowych w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich. O 21 rozpocznie się widowisko taneczno-teatralne „Hej Sobótka, Sobótka”. Pół godziny później wyruszy korowód nad zalew, gdzie odbędzie się puszczanie na wodę wianków sobótkowych. O 21:45 przewidziany jest pokaz sztucznych ogni, po którym rozpoczną się koncerty: Bogdana Borowskiego oraz zespołu Solaris.

Markuszów zaprasza w sobotę na Świętojański Piknik Rowerowy – w Krainie Jana Pocka w Markuszowie  przy Bursztynowym Szlaku Greenways. W pikniku może wziąć udział każdy miłośnik dwóch kółek, który tego dnia do godz. 14.00 pokona rowerem odcinek o długości co najmniej 15 km po szlakach Krainy Rowerowej. Uczestnicy po pokonaniu rowerem trasy dojazdu zbierają się na Pikniku o godz. 14.00 w Markuszowie na boisku Zespołu Szkół. Wszyscy co wcześniej zgłosiły swój udział mają zagwarantowany bezpłatny posiłek regeneracyjny złożony z potraw regionalnych. W programie przewidziano m.in. wyprawę odkrywców (Quest) po Markuszowie z samym królem Janem III Sobieskim, konkursy z nagrodami, występ chóru „Zorza”, pokaz taneczny zespołu „TOP Dance”, pokaz taekwondo, kabaret „Pod Wydrwigroszem”, konkursy dla rowerzystów, rozwiązywanie questu „Markuszów Sobieskiego”, pokaz gaszenia ognia i wystawa sprzętu strażackiego, mecz piłki siatkowej na nowym boisku, kiermasz ciasta i prac uczniów ZS w Markuszowie.
W sobotę w parku Muzeum Zamoyskich w Kozłówce odbędzie się poszukiwanie kwiatu paproci w formie gry terenowej szlakiem pomników przyrody. Wszyscy chętni dostaną w kasie muzeum mapy, prezentujące trasę wędrówki. Uczestnicy będą mieli za zadanie rozwiązywać zagadki umieszczone przy każdym z drzew, które na podstawie mapy będą również musieli odnaleźć. Pytania dotyczą historii pałacu, jego mieszkańców oraz współczesnych wydarzeń, związanych z działalnością Muzeum, zaś kluczem do rozwiązania zagadki będzie hasło, które uczestnicy będą musieli ułożyć na podstawie wszystkich odpowiedzi. Dla pierwszych 10 osób które odnajdą kwiat paproci, Muzeum ufunduje pamiątkowe prezenty z Kozłówki.

Komentarze wyłączone

Z kraju