Piątek, 23 lutego 202423/02/2024
690 680 960
690 680 960

Żubry nie chciały siedzieć w zagrodzie i uciekły. Wybrały wolność udając się do lasu

Żubry, które we wtorek przyjechały do naszego regionu już są na wolności. Leśnicy tego nie planowali, jednak zwierzęta pokonały zabezpieczenia zagrody i z niej uciekły. Zostały już namierzone.

Wczoraj informowaliśmy o pierwszym transporcie żubrów, jaki dotarł we wtorek późnym popołudniem do naszego regionu. Jest to krowa żubrzyca wraz z kilkumiesięcznym bykiem pochodzące z Nadleśnictwa Borki w województwie warmińsko-mazurskim. Zwierzęta zostały umieszczone w w zagrodzie adaptacyjnej. Miały tam oczekiwać na pozostałe siedem żubrów lecz przede wszystkim przyzwyczajać się do nowego środowiska, w którym zamieszkają już na stałe.

Jednak zwierzęta wybrały wolność. Pokonując zabezpieczenia wydostały się na zewnątrz po czym pomaszerowały w ostępy Lasów Janowskich. Leśnicy od razu po zauważeniu pustej zagrody, ruszyli na poszukiwania zwierząt. Nie było to trudne, gdyż żubrzyca ma założoną obrożę telemetryczną. Dzięki temu ustalono, że nie oddaliły się zbyt daleko. Razem z cielakiem cały czas przebywa w pobliżu zagrody. Tam pod nadzorem weterynaryjnym będą oczekiwać na resztę stada.

Leśnicy nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego żubry uciekły z zagrody. Tłumaczą, że mogły je spłoszyć polujące w pobliżu wilki. Apelują też, aby nie szuka żubrów a tym samym się do nich nie zbliżać. Zwierzęta muszą się zaadaptować w nowym miejscu, a obecność ludzi będzie je stresowała.

(fot. Nadleśnictwo Janów Lubelski)

18 komentarzy

  1. STOP OBOSTRZENIOM ŻUBRY DO ŻUBRÓWKI!

  2. poszły szukać żubrówki

  3. dopie….lić im 30000 za złamanie kwarantanny. a może one jak szumowski no byłyśmy w zagrodzie ale już nie jesteśmy. czytaj byłem chory ale po 2 dniach wyzdrowiałem magicznie 🙂

Z kraju

Polityka i społeczeństwo