Zrobią wszystko, żeby ferie były bezpieczne. Policja i ITD zapowiadają wzmożone kontrole

Uczniowie odliczają ostatnie dni nauki nie mogąc doczekać się dwutygodniowego, zimowego wypoczynku. W czasie ferii funkcjonariuszy policji i inspekcji transportu drogowego zapowiadają wzmożone kontrole pojazdów przewożących dzieci.

Od najbliższego poniedziałku w województwie lubelskim rozpoczynają się ferie zimowe. Dla dzieci i młodzieży oznacza to dwa tygodnie wolnego od zajęć lekcyjnych w szkołach. Wiele z nich wyjedzie na zimowiska, pozostali będą spędzać czas w domach lub też na zorganizowanych przez poszczególne gminy atrakcjach. Okres ten oznacza z kolei wytężoną pracę dla funkcjonariuszy policji i inspekcji transportu drogowego.

Przede wszystkim będą oni dbać o bezpieczeństwo na drogach. Już od jutra spodziewany jest nasilony ruch zarówno autokarów, jak też samochodów osobowych. W związku z tym mundurowi zapowiadają wzmożone kontrole, podczas których szczególną uwagę będą oni zwracać na stan trzeźwości kierowców, dokumenty uprawniające do kierowania pojazdem, jego użytkowania oraz świadczenia usług w zakresie zarobkowego przewozu osób. Poza tym na stan techniczny autokarów, szczególnie na układy hamulcowe, układ kierowniczy, prawidłowe ogumienie, oświetlenie, oznakowanie oraz wyposażenie, w tym w urządzenia rejestrujące prędkość, czas postoju i czas jazdy.

Podczas ubiegłorocznych ferii, które trwały od 26 stycznia do 11 lutego 2018 r., policjanci skontrolowali blisko 7000 kierujących, w tym 104 autokary przewożące dzieci na obozy i zimowiska. W tym czasie doszło do 33 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 5 osób a 35 zostało rannych. Wśród ofiar było jedno dziecko do lat 14.

Funkcjonariusze jednak przypominają, że o bezpieczeństwo dzieci należy dbać nie tylko podczas podróży. Powinny one cały czas znajdować się pod opieką osoby dorosłej. Warto pamiętać, że zwłaszcza kiedy się nudzą, mają wiele pomysłów, które podpowiada im nieograniczona wyobraźnia. Jeśli w trakcie ferii zostają w domu, warto umożliwić im korzystanie z półkolonii, zajęć w świetlicach, domach kultury czy kołach zainteresowań.

– Przypominajmy dzieciom o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych. Pamiętajmy, że w czasie wyjazdu dzieci mogą być narażone na kradzież, dlatego lepiej, aby pozostawiły w domu wartościowe przedmioty, markowe ubrania i większe kwoty pieniędzy. Przestrzegajmy nasze pociechy, by cenne rzeczy, które zabierają były dobrze ukryte i by nie chwaliły się nimi szczególnie osobom, które słabo znają. Przestrzegajmy przed kontaktami z osobami obcymi. Zaopatrzmy dzieci w karteczki z ważnymi numerami prywatnymi i alarmowymi – przestrzega nadkom. Renata Laszczka-Rusek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Szczególnie ważne jest, zwłaszcza przy panujących obecnie temperaturach, aby dzieci wiedziały iż kategorycznie nie należy wchodzić na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora. Kilka dni temu w Puławach pod nastolatkiem załamał się lód i gdyby nie pomoc przypadkowego świadka , który ruszył na ratunek, mogło to się skończyć tragicznie. A tego typu przypadki notowane są co roku. Wiele z nich kończy się śmiercią.

Mundurowi przypominają, że wysyłając dzieci na zorganizowany odpoczynek warto zlecić kontrolę autokaru. Wielokrotnie bowiem się zdarzało, że kierowca był nietrzeźwy a sam pojazd choć wizualnie wyglądał bez zastrzeżeń, to jego stan techniczny był w opłakanym stanie. Zgłoszenie kontroli powinno zawierać informację dotyczące miejsca kontroli pojazdu, przewoźnika oraz liczby przewożonych osób. Na terenie miasta Lublina wyznaczono dwa parkingi, na których prowadzi się kontrolę autokarów: al. Zygmuntowskie – parking przy hali MOSiR i al. Warszawskie – parking przy Muzeum Wsi Lubelskiej. Poniżej miejsca, gdzie odbywać się będą kontrole na terenie województwa lubelskiego.

(fot. policja)

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8665zł -0.18%
  • GBP 5.0608zł -0.31%
  • EUR 4.5772zł -0.23%
  • CHF 4.2732zł 0.04%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach